Z kraju 5 maja 2022

Mistrzostwa Świata w siatkówce zagoszczą także do Włoch?

W połowie kwietnia ogłoszono, że Mistrzostwa Świata w siatkówce odbędą się w Polsce oraz Słowenii. Do grona współgospodarzy dołączyć mogą także Włosi. Wciąż nie jest to jednak pewne, o czym na łamach portalu PolsatSport.pl wypowiedział się prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Sebastian Świderski.

Mistrzostwa Świata także we Włoszech?

Jako pierwszy o możliwym dołączeniu Italii do grona współgospodarzy siatkarskiej Mundialu napisał portal Sport.pl. Od momentu oficjalnego ogłoszenia przeniesienia turnieju do Polski oraz Słowenii minęły już trzy tygodnie i na razie nie wiadomo czy mistrzostwa zagoszczą także do Włoch.

Wiemy, że już naszym partnerem jest Słowenia. Kto będzie kolejnym? Niech o tym zdecyduje FIVB, to międzynarodowa federacja negocjuje. Jeżeli nie dogadają się z Włochami, to razem ze Słowenią jesteśmy w stanie dźwignąć tę imprezę – skomentował całą sprawę Sebastian Świderski.

Jakie miasta będą gościć siatkarski Mundial?

W wywiadzie, którego udzielił prezes PZPS dla portalu PolsatSport.pl poruszona została także kwestia polskich miast, gdzie miałyby zagościć mistrzostwa świata.

– Pamiętajmy, że dopiero co komunikowaliśmy, że współorganizujemy imprezę. Teraz jest faza negocjacji z miastami i operatorami hal. Wszyscy chcą mieć u siebie mistrzostwa świata, ale nie wszyscy mogą. Głównie chodzi o dostępność hal. Pamiętajmy, że za nami dwa lata pandemii, odwołanych koncertów, targów, wystaw, imprez sportowych. Teraz, gdy wreszcie można je organizować, operatorzy wszystkich największych obiektów chcą odrobić straty. Wiele terminów jest już zajętych. Niektórych imprez, które pokrywają się z mistrzostwami świata nie da się przesunąć, bo są to też naprawdę duże eventy. W niektórych przypadkach kary za przesunięcie terminu sięgają grubo ponad milion złotych. Wtedy nawet jak władze miasta chcą, operator hali chce, ekonomia nie pozwala – skomentował Świderski.

Prezes PZPS został zapytany także o ewentualną możliwość rozegrania meczu otwarcia imprezy na Stadionie Narodowym, jak miało to miejsce w 2014 roku.

– Mogę zdradzić, że były nawet takie pomysły, by całą polską grupę wrzucić na Stadion Narodowy, ale ja osobiście nie jestem entuzjastą rozgrywania meczów siatkówki na otwartych, tak wielkich obiektach. Ten jeden, historyczny raz był fajny. Powtórzyliśmy to na otwarcie mistrzostw Europy przed pięcioma laty. Ludzie przyszli na te wydarzenia. To był efekt pewnego zaskoczenia. Polscy kibice już świetnie znają ten obiekt. Siatkarscy kibice na pewno wolą oglądać naszą dyscyplinę w hali. A poza tym jeśli chodzi o mecz otwarcia, to na pewno nie moglibyśmy go zorganizować na Narodowym, bo w terminie 25-26 sierpnia gra tam dwa koncerty Ed Sheeran – odpowiedział Świderski.

Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn rozpoczną się 26 sierpnia. Ich finał zaplanowano na niedzielę 11 września.