Z kraju 19 listopada 2020

Fundacja Otylii Jędrzejczak z grą planszową o bezpieczeństwie nad wodą dla uczniów

autor: Miłosz Marek
Fundacja Otylii Jędrzejczak stworzyła grę planszową, która ma zwiększyć świadomość bezpieczeństwa nad wodą. W ramach projektu "Zero jest OK" ruszył konkurs, w którym uczniowie z całej Polski mogą mieć wpływ na finalną wersję gry.

Problem jest duży

– To jest niezwykle ważny temat, bo każdego roku mamy coraz więcej utonięć. W tym roku w Polsce, również dlatego, że wiele osób spędzało wakacje w kraju, było bardzo ciepło a co jest dla mnie szczególnie przykre, świadomość żywiołu jakim jest woda i umiejętność pływania w dalszym ciągu jest mała – mówi Otylia Jędrzejczak, najlepsza zawodniczka w historii polskiego pływania.

– Fundacja stawia na naukę znaków, uczy tego, jak się zachowywać przed wejściem do wody, jak i w samej wodzie. To nasz priorytet, by poszerzać wiedzę. Podczas naszych spotkań w siedmiu miastach przekonałam się, że nawet dzieci, które potrafią pływać nie znały podstawowych zasad bezpieczeństwa. To upewniło mnie w celowości tego projektu

Nazwa projektu “Zero jest OK” nawiązuje właśnie do liczby utonięć, bo marzeniem jest osiągnięcie kiedyś w tym zestawieniu liczby zero każdego dnia. Fundacja Otylii Jędrzejczak próbuje zachęcić młodych ludzi, by mocniej zainteresowali się problemem bezpieczeństwa nad wodą i mieli większą świadomość zagrożenia.

Uczyć zabawą

– Stworzyliśmy grę planszową, w którą dzieci grają podczas naszych spotkań. Ogłaszamy konkurs dla uczniów, ale także nauczycieli, czy całych szkół, rodzin i rodziców bo chcemy, by oni byli częścią naszego projektu. Mamy opracowany szablon gry, a ich chcemy namówić, by byli częścią jej ostatecznej wersji. Aby zaprojektowali obraz planszy. Ta gra będzie przekazywana do najlepszych szkół – tłumaczy Otylia Jędrzejczak. Zwycięzcy konkursu wygrają możliwość spotkania z Otylią Jędrzejczak, a trójka najlepszych otrzyma sprzęt sportowy.

Fundacja stworzyła filmy edukacyjne, które zostaną przekazane szkołom w pierwszym dniu zimy. Pierwszym filmem przekazanym szkołom będzie obraz poświęcony bezpieczeństwu na lodzie.