Z kraju 22 października 2020

Raport “Piłkarska liga finansowa – rok 2019”. Oto finanse klubów Ekstraklasy

autor: Miłosz Marek
Firma Deliotte zaprezentowała nowy raport dotyczący finansów klubów Ekstraklasy. Obszerny dokument prezentuje strukturę przychodów drużyn, wskaźniki wynagrodzeń oraz porównania wobec poprzednich lat. Oto najciekawsze i najważniejsze wnioski z publikacji.

Zmiana na pozycji wicelidera

Ranking ukazał się po zakończeniu sezonu 2019/20, jednak należy podkreślić, że prezentowane wyniki dotyczą wyłącznie roku kalendarzowego 2019.

Cały raport można przeczytać tutaj (kliknij)

Na szczycie zestawienia niezmiennie Legia Warszawa. Aktualni mistrzowie Polski zyskali 23,75 miliona złotych względem poprzedniego roku, co dało im łączny wynik 123,95 mln złotych przychodu. Na drugim miejscu w rankingu znalazła się Lechia, która wypracowała przychód na poziomie 51,17 mln złotych.

Dopiero na trzecim miejscu znalazł się Lech Poznań. Jedyny przedstawiciel Wielkopolski to klub, który zanotował największy spadek przychodów spośród wszystkich zespołów w rankingu. Mowa o ponad 11 milionach złotych.

Oprócz Lecha mniejsze wpływy niż rok wcześniej zaliczyły jeszcze cztery kluby: Górnik Zabrze (8,36 mln mniej), Jagiellonia Białystok (7,59 mln), Wisła Płock (0,55 mln) i Arka Gdynia (0,19 mln).

Legia zanotowała największy wzrost przychodów, natomiast inne kluby, które mogą pochwalić się bardzo dobrym wynikiem to Piast Gliwice (11,78 mln więcej niż rok wcześniej), Wisła Kraków (10,05 mln), a także beniaminek – Raków Częstochowa (7,5 mln).

Czytaj również: “1 liga finansowa”. Raport finansowy o klubach zaplecza Ekstraklasy

Wynagrodzenia w normie

Za normę w przypadku wynagrodzeń przyjmuje się poziom 60 procent przychodów do klubu. Przy uwzględnieniu przychodów transferowych 6 z 16 klubów ekstraklasy przekroczyło ten próg, w tym dwa o zaledwie procent.

Twórcy raportu komentują, iż takie dane należy przyjmować pozytywnie. Kluby trzymają swoje budżety w ryzach. – Nie uwzględniając przychodów transferowych, do grona klubów ze zbyt wysokim wskaźnikiem wynagrodzeń zaliczyć możemy sześć klubów, przy założeniu dziesięcioprocentowego odchylenia od normy za optymalne. Wskaźnik w zmodyfikowanej wersji pokazuje natomiast, że tylko jeden klub wydaje zdecydowanie więcej na wynagrodzenia niż jest to przyjęte – Wisła Płock – czytamy w raporcie.

Grafiki i wykresy pochodzą z raportu Deloite.