Z kraju 2 października 2020

Lech Poznań zagra w Lidze Europy. Ile zarobi polski klub?

autor: Miłosz Marek

Lech Poznań może pochwalić się ogromnym sukcesem. Po pięciu latach przerwy zagra w fazie grupowej Ligi Europy. Budżet klubu ze stolicy Wielkopolski zostanie solidnie zasilony.

Pewne 4 miliony

Lech dokonał dużej sztuki, bo jako pierwszy polski klub w historii awansował do fazy grupowej Ligi Europy przechodząc cztery rundy eliminacji. Teraz zbierze owoce tego sukcesu. Sam awans do tego etapu został wyceniony na 2,92 mln euro. Do tego dochodzą jeszcze kwoty za przejście kolejnych rywali w kwalifikacjach.

To odpowiednio 240 tys. euro za wyeliminowanie łotewskiej Valmieri, 260 tys. za ogranie szwedzkiego Hammarby, 280 tys. za pokonanie Apollonu Limassol oraz 280 tys. za czwartkowy sukces w Charleroi. Na klubowe konto trafi łącznie okrągłe 4 miliony euro, a to jeszcze nie koniec.

Wciąż wiele do zyskania

Bardzo duży zastrzyk gotówki Lech otrzyma przez niepowodzenie Legii Warszawa. Chodzi o w podziału pieniędzy za prawa telewizyjne. Jak napisał “Przegląd Sportowy”, łączną pulę – 168 milionów euro podzieli między siebie 48 uczestników fazy grupowej. – Kwota przypadająca na dany kraj jest dzielona przez liczbę uczestników fazy grupowej z tej federacji. (…) Można więc założyć, że jeśli w LE wystąpi jeden polski zespół, to zgarnie około pięciu milionów euro, gdy awansują oba będą musiały podzielić się po równo tą sumą – pisał przed meczem dziennik.

Kolejne pieniądze są do podniesienia z boiska. Każde zwycięstwo będzei warte 570 tys. euro, natomiast remis to dodatkowe 190 tys. euro. Za pierwsze miejsce w grupie UEFA dołoży klubowi milion euro, natomiast awans z drugiej lokaty do dalszej fazy wyceniony został na 500 tysięcy.

Faza grupowa rozpocznie się 22 października. Lech zagra w grupie D z Benficą, Standardem Liege oraz Rangers FC.

źródła: WP SportoweFakty / Przegląd Sportowy
źródło zdjęcia: Lech Poznań/Adam Jastrzębowski