Z kraju 26 września 2020

Miażdżąca krytyka biografii Jerzego Brzęczka. “Należy ją zniszczyć”

autor: Miłosz Marek

Jerzy Brzęczek będzie musiał zmierzyć się z kryzysem. Jego biografia w zamyśle miała ocieplić jego wizerunek i wytrącić argumenty krytykom, a stała się kopalnią niewygodnych cytatów oraz kłopotliwych sformułowań, których nie szczędzi autorka.

James Bond czy Jerzy Brzęczek?

Twitter zalała fala cytatów z biografii Jerzego Brzęczka autorstwa Małgorzaty Domagalik. Dziennikarze otrzymali egzemplarze recenzenckie i… nie pozostawiają suchej nitki na publikacji. Już sam fakt pojawienia się książki o selekcjonerze piłkarskiej reprezentacji Polski został przyjęty sceptycznie.

– Jeżeli książka “W grze” miała coś wyjaśnić, to jest to raczej dolewanie benzyny do ognia i gaszenie go drewnem. Różne zbitki, jak z Wengerem i Jamesem Bondem, nie pomagają. Czytelnik może pomyśleć, że w okolicach Truskolasów powstaje pomnik trenera wielkości Pałacu Kultury – napisał Mateusz Skwierawski z WP Sportowe Fakty.

– Moim zdaniem zbieżność inicjałów całkowicie nie jest przypadkowa! Kurde, to już naprawdę jest za mocne – stwierdził Michał Kołodziejczyk, dyrektor Canal+ Sport.

– Czy warto czytać hagiografię św. Jerzego? Bo z tego co widzę jest dużo grubiej niż sądziliśmy… – zapytał na Twitterze Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport.  – To powoli staje się must-read po fragmentach. Aż nie wypada nie rzucić okiem – odpowiedział mu Tomasz Ćwiąkała z Canal+ Sport.

“To trzeba zniszczyć”

– Dzieło zaczyna się od tego, że Zbigniew Boniek prosi Małgorzatę Domagalik, by nie pisała książki o Jerzym Brzęczku, bo to nie jest dobry moment, ale ona bohatersko jednak napisała – pisze z kolei Krzysztof Stanowski, który nadchodzącej publikacji poświęcił czas w swoim programie “Stan Futbolu” na antenie TVP Sport. Jego opinie są zdecydowanie najbardziej krytyczne spośród osób, które miały już do czynienia z książką.

– To jest, jak to mówi młodzież, kopalnia beki. To nie jest książka o Jerzym Brzęczku. Jest o kobiecej obsesji. Jest niezdrowa. To książka o Małgorzacie Domagalik – stwierdził. – PZPN potrzebuje tarczy antykryzysowej dla Jerzego Brzęczka. 2-3 milionów złotych na wykupienie całego nakładu tej książki i zniszczenie go – dodał.

Redaktor naczelny Weszlo.com, Mateusz Rokuszewski znalazł w książce “niewydrukowaną tabelę”, czyli subiektywne podsumowanie wyników polskiej ekstraklasy z uwzględnieniem punktów po korekcie błędów sędziów. Problem w tym, że na zdjęciu… nie było drużyny którą prowadził Brzęczek.

Premierę “W grze” zaplanowano na 30 września.

Zobacz także: Marcin Animucki o sprzedaży praw telewizyjnych PKO Ekstraklasy. Sprawdź nasz nowy kanał na YouTube