Z kraju 28 sierpnia 2020

Eurosport wstrzymał programy. Powodem sprzeciw wobec nierówności rasowej

autor: Miłosz Marek

Niespodziewany komunikat podała telewizja Eurosport. Poinformowała o zawieszeniu transmisji tenisowych. Zrobiła to w taki sposób, że pozostawiła bardzo dużo wątpliwości.

Zaskoczenie

– Eurosport sprzeciwia się nierówności rasowej i niesprawiedliwości społecznej. W geście solidarności z amerykańskimi sportowcami wstrzymujemy programy i publikacje dotyczące tenisa na wszystkich naszych platformach – taki komunikat pojawił się na oficjalnym profilu Eurosportu w czwartek, pięć minut przed północą. Błyskawicznie zebrał setki komentarzy zdziwionych internautów.

Eurosport sprzeciwia się nierówności rasowej i niesprawiedliwości społecznej. W geście solidarności z amerykańskimi…

Posted by Eurosport on Thursday, August 27, 2020

Taki komentarz nie pojawił się na innych kanałach marki w sieciach społecznościowych – przede wszystkim Twitterze.

Wizerunkowa wpadka?

Lakoniczny komentarz pozostawił sporo niedomówień. Nie podano żadnego wyjaśnienia oraz ram czasowych “bojkotu”. Internauci zaczęli szukać analogicznych sytuacji w innych oddziałach. Sebastian Muraszewski znalazł artykuł w hiszpańskich mediach, w którym mowa, że wstrzymanie tenisowych programów dotyczy… jedynie czwartku.

To pokrywałoby się z tym, że dwa kolejne posty na profilach Eurosportu dotyczyły tenisa. Pierwszy, dość niefortunnie, zachęcał do oglądania US Open już od poniedziałku…

Czy to oznacza, że poinformowano o wstrzymaniu transmisji tenisowych… pięć minut przed końcem, wcześniej nie informując o tym widzów? Na stronie eurosportplayer.com w zakładce “program” możemy znaleźć programy dotyczące dyscypliny w piątkowy wieczór. To wszystko składa się na sporą wizerunkową wpadkę firmy.

Sportowy świat w USA protestuje

Zachowanie stacji wpisuje się w trend w USA. Sportowcy w amerykańskich ligach bardzo mocno angażują się w ruch Black Lives Matters. Protesty ponownie przybrały na sile po śmierci Jacoba Blake’a. Najpierw koszykarze NBA odmówili wyjścia na parkiet, czym zmusili ligę do przełożenia meczów play-off. Kolejni byli hokeiści, którzy na dwa dni wstrzymali fazę pucharową NHL. Wiele zespołów ligi NFL odwołało na jeden dzień swoje treningi w końcowej, najważniejszej fazie okresu przygotowawczego do sezonu.

AKTUALIZACJA:

Jak poinformował nas Jakub Żychliński, PR Executive w Eurosport, wstrzymanie programów tenisowych dotyczyło jedynie czwartku. Firma zdecydowała się na taki ruch na całym świecie. Transmisje US Open od poniedziałku będą pokazywane bez zmian, na obu kanałach, łącznie przez ponad 300 godzin.