Z kraju 20 maja 2020

W Radomiu doszło do porozumienia. Kluby zostały uratowane?

Kilkanaście dni po zawieszeniu rozgrywek sportowych w Radomiu zrobiło się gorąco. Miasto zdecydowało się na zawieszanie stypendiów sportowych, co uderzyło w zawodowy sport.

Kolejne kluby sportowe, w tym Radomiak występujący w Fortuna 1. Lidze, informowały, że znalazły się w bardzo złej sytuacji.

W końcu Radom poinformował, że wydatki na stypendia ostatecznie zostaną zmniejszone niemal o 3,5 mln zł. Wielu odetchnęło z ulgą. – Naszym celem jest utrzymanie systemu finansowania sportu. W związku z epidemią koronawirusa, sytuacja finansowa miasta znacząco się zmieniła. Utrzymanie stypendiów na dotychczasowym poziomie jest niemożliwe. Dlatego musimy szukać oszczędności – wytłumaczył na oficjalnej stronie Radomia prezydent miasta, Radosław Witkowski.

Stypendia dla Cerradu Enea Czarnych Radom (PlusLiga) i Radomiaka zostaną zmniejszone o 20 procent. – To dwa flagowe kluby, które najlepiej promują nasze miasto i mają potencjał, by zapełnić trybuny nowych obiektów Radomskiego Centrum Sportu. Dlatego tu ograniczenie kwot jest najmniejsze – powiedział dyrektor kancelarii prezydenta, Mateusz Tyczyński.

Na możliwie wysokim poziomie wynoszącym 60-70% będą stypendia dla Hydrotrucku (Energa Basket Liga) oraz E.Leclerc Radomki (Liga Siatkówki Kobiet). Utrzymane zostanie także finansowanie pozostałych drużyn ligowych, występujących w ligach półamatorskich. Piłkarze Broni Radom otrzymają stypendia zmniejszone o 43%, a KS Uniwersytet, Hydrotruck LUKS oraz APR Radom dostaną połowę dotychczasowych kwot.

Teraz zmiany muszą zostać zatwierdzone przez radnych.

W związku z tymi ruchami kluby wspólnie wydały oświadczenie, którego treść prezentujemy poniżej:

Przez lata wspólnie budowaliśmy sportowy wizerunek Radomia. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu sponsorów, wielu oddanych ludzi i władz miasta – poprzez system stypendialny, który daje klubom stabilną podstawę funkcjonowania. Dzisiaj znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości, która nie pozostanie bez wpływu na działalność klubów sportowych.

W związku z panującą pandemią i kryzysem miejskich finansów, władze miasta zaproponowały zmiany w systemie stypendialnym. Propozycje te powstały w konsultacjach z klubami. Nowy poziom finansowania, choć niższy, pozwoli nam zbudować drużyny i przystąpić do rozgrywek. Jest to kompromis pomiędzy potrzebami klubów, a możliwościami finansowymi miasta. W samorządzie, podobnie jak i w sporcie, trzeba szukać oszczędności. Wiemy, że zarówno my, jak i samorząd stoi przed ogromnym wyzwaniem, z którym wspólnie musimy sobie poradzić.

Wierzymy, że w przyszłości, gdy powróci normalność, wrócimy do rozmów i być może wyższego poziomu finansowania. Dzisiaj jednak wspólnie, jako przedstawiciele najważniejszych klubów w Radomiu, prosimy radnych, którzy na najbliższej sesji pochylą się nad projektem uchwały, o jej przyjęcie w zaproponowanym kształcie. Każda zmiana i każdy tydzień opóźnienia w przyjęciu uchwały utrudni nam przygotowanie do następnego sezonu. Wierzymy, że nasze kluby nadal będą dostarczać kibicom wielu pozytywnych emocji i będą promować Radom.

RKS Radomiak Radom
Cerrad Enea Czarni Radom
Hydrotruck Radom
E.Leclerc Radomka Radom
RKP 1926 Broń Radom
Akademia Piłki Ręcznej Radom