Z kraju 16 lutego 2020

Styczeń dla Legii, Piątek zdetronizował Lewandowskiego

Tak jak w poprzednich miesiącach, Legia Warszawa zwyciężyła w rankingu medialności klubów PKO BP Ekstraklasy.


Zmiana nastąpiła wśród polskich piłkarzy będących zawodnikami klubów z TOP5 europejskich lig, gdzie Krzysztof Piątek zdetronizował Roberta Lewandowskiego – wynika z raportu PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Czołówka zestawienia klubów PKO BP Ekstraklasy w styczniu nie różni się wiele od poprzednich miesięcy. Dość powiedzieć, że pierwszych pięć klubów nie zmieniło swojej pozycji.

Wszystko za sprawą dość spokojnego okresu bez ligowych meczów. Kluby rozgrywały spotkania kontrolne, a jedyną atrakcją dla kibiców były informacje transferowe. Na tych drugich skorzystał m.in. Górnik Zabrze, o którym po raz kolejny było głośno w związku z ew. transferem Lukasa Podolskiego. Były reprezentant Niemiec wielokrotnie zapowiadał, że na koniec kariery zagra w polskim klubie. Tym razem jednak do tego nie doszło, bowiem Podolski wybrał turecki Antalyaspor.

Drugim klubem, który w styczniu poprawił swoją pozycję w rankingu, jest Jagiellonia Białystok. „Duma Podlasia” awansowała na 6. miejsce głównie dzięki rozpoczętym obchodom 100-lecia klubu. W ich ramach pozwolono kibicom na zmianę klubowego herbu za pomocą internetowej ankiety.

Wykres 1. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn PKO BP Ekstraklasy w styczniu 2020 (prasa i wybrane strony internetowe)

W rankingu medialności Fortuna 1. Ligi kolejny miesiąc z rzędu należał do Stali Mielec. Liczbę publikacji o klubach zaplecza PKO BP Ekstraklasy wyznaczały w styczniu sparingi z bardziej medialnymi rywalami i transfery. Na drugim miejscu niespodziewanie znalazł się GKS 1962 Jastrzębie ex aequo z Radomiakiem Radom. Na kolejnych miejscach obyło się już bez niespodzianek.

Wykres 2. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn Fortuny 1. Ligi w styczniu 2020 (prasa i wybrane strony internetowe)

Najciekawsze zmiany miały miejsce w zestawieniu polskich piłkarzy będących zawodnikami klubów jednej z pięciu najsilniejszych europejskich lig. Po sześciu miesiącach dominacji Roberta Lewandowskiego, na pierwsze miejsce ponownie wskoczył Krzysztof Piątek. Pierwszą pozycję „Pjonie” zapewniły pogłoski transferowe oraz ostatecznie przejście do Herthy Berlin. Wcześniej była jednak mowa także o przenosinach do Tottenhamu Hotspur. Kolejni piłkarze w zestawieniu po raz kolejny znaleźli się daleko za wspomnianą dwójką. Uwagę zwraca wysoka pozycja Bartłomieja Drągowskiego, który w analizowanym okresie zagrał cztery mecze w barwach Fiorentiny, a w związku z regularnymi występami od początku sezonu i rosnącą wartością piłkarza wzrosło także zainteresowanie mediów.

Wykres 3. TOP 10 najbardziej medialnych polskich piłkarzy występujących w pięciu najmocniejszych ligach europejskich w styczniu 2020 (prasa i wybrane strony internetowe)

„Piłka w grze”, dawniej „Polska Piłka” to cykliczna analiza prowadzona przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Uwzględnia medialność klubów Ekstraklasy, 1. ligi oraz polskich piłkarzy występujących w Premier League, Primera Division, Ligue 1, Serie A i pierwszej Bundeslidze. Proces analizy obejmuje ponad 1100 tytułów prasowych i wybrane strony internetowe. Ponadto analitycy sprawdzają popularność klubów Ekstraklasy w mediach społecznościowych (Facebook.com, Twitter.com, Youtube.com, Instagram.com, Wykop.pl) . Badanie prowadzone jest cyklicznie począwszy od 1 marca 2010 roku. Do tej pory wzięto pod uwagę już ponad 1,8 mln informacji.