Z kraju 16 stycznia 2020

Grudzień w mediach dla Lewandowskiego i Legii

Tak jak w poprzednich miesiącach, Legia Warszawa zwyciężyła w rankingu medialności klubów PKO BP Ekstraklasy.


Robert Lewandowski nie miał sobie równych wśród polskich piłkarzy będących zawodnikami klubów z TOP 5 europejskich lig – wynika z raportu PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Czołówka zestawienia klubów PKO BP Ekstraklasy w grudniu nie różni się wiele od poprzednich miesięcy, choć główne powody zajęcia dwóch pierwszych miejsc przez Legię Warszawa i Śląsk Wrocław nie są sportowe.

Wszystko za sprawą meczu tych drużyn we Wrocławiu, który zakończył się porażką miejscowych 0:3. Ważniejsze było jednak to, co działo się poza boiskiem. W pierwszej połowie pseudokibice Legii odpalili race, a już podczas drugiej części meczu kilkuminutowym pokazem fajerwerków odpowiedzieli im pseudokibice Śląska. Mecz został przerwany, a wrocławski klub został ukarany zarówno finansowo – przez Komisję Ligi, jak i przez wojewodę dolnośląskiego, który zamknął stadion we Wrocławiu na kolejny mecz z Lechem Poznań.

Właśnie wzmianki na temat zamkniętego stadionu pozwoliły klubowi ze stolicy Wielkopolski zająć trzecie miejsce w zestawieniu. Poza podium znalazła się Wisła Kraków, która cały czas boryka się z wieloma kłopotami organizacyjnymi. Najbardziej medialne są cały czas relacje na linii Wisła Kraków SA – TS Wisła, kontakty z miastem w związku ze stadionem oraz długi.

Wykres 1. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn PKO BP Ekstraklasy w grudniu 2019 (prasa i wybrane strony internetowe)

W rankingu medialności Fortuna 1. Ligi kolejny miesiąc z rzędu należał do Stali Mielec. Zespół z Podkarpacia po jesiennych spotkaniach wraz z Wartą Poznań plasuje się na pozycji dającej awans do PKO BP Ekstraklasy. Poznaniacy tym razem znaleźli się na siódmym miejscu zestawienia medialności, będąc wyprzedzonymi m.in. przez Stomil Olsztyn, w którym doszło do poważnych zmian personalnych. Prezesem klubu, który do niedawna borykał się z wieloma problemami organizacyjnymi został Wojciech Kowalewski, a dyrektorem sportowym Sylwester Czereszewski. Byli reprezentanci Polski po przejęciu klubu przez Michała Brańskiego mają poprowadzić Stomil do miejsca gwarantującego grę w barażach o awans do PKO BP Ekstraklasy.

Wykres 2. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn Fortuny 1. ligi w grudniu 2019 (prasa i wybrane strony internetowe)

Robert Lewandowski wygrał zestawienie medialności polskich piłkarzy będących zawodnikami klubów jednej z pięciu najsilniejszych europejskich lig po raz szósty z rzędu i wydaje się, że ta passa może jeszcze potrwać. O RL9 w grudniu wzmiankowano najczęściej w kontekście Złotej Piłki „France Football”, w której zajął ósme miejsce. Dodatkowo jego najgroźniejszy w ostatnich miesiącach rywal – Krzysztof Piątek – podobnie jak jego klub AC Milan – nie imponowali formą w analizowanym okresie. Nie dziwi więc, że „Lewy” był wzmiankowany blisko trzy razy częściej niż „Pjona”, a blisko cztery razy częściej niż czwarty w zestawieniu Piotr Zieliński.

Wykres 3. TOP 10 najbardziej medialnych polskich piłkarzy występujących w pięciu najmocniejszych ligach europejskich w listopadzie 2019 (prasa i wybrane strony internetowe)

„Piłka w grze”, dawniej „Polska Piłka” to cykliczna analiza prowadzona przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Uwzględnia medialność klubów Ekstraklasy, 1. ligi oraz polskich piłkarzy występujących w Premier League, Primera Division, Ligue 1, Serie A i pierwszej Bundeslidze. Proces analizy obejmuje ponad 1100 tytułów prasowych i wybrane strony internetowe. Ponadto analitycy sprawdzają popularność klubów Ekstraklasy w mediach społecznościowych (Facebook.com, Twitter.com, Youtube.com, Instagram.com, Wykop.pl) . Badanie prowadzone jest cyklicznie począwszy od 1 marca 2010 roku. Do tej pory wzięto pod uwagę już ponad 1,8 mln informacji.