Z kraju 28 sierpnia 2019

IAAF World Relays pierwszy raz w Europie. I to w Polsce

Polska zostałą pierwszym europejskim organizatorem IAAF World Relays, wydarzenia, które pierwszy raz odbyło się w 2014 roku.

Trzy pierwsze edycje gościły w Nassau na Bahamach. W tym roku gospodarzem będzie japońska Jokohama. A w 2021 roku prawa do organizacji wygrał region Silesia.

Piąta edycja, organizowanych w interwale dwuletnim, zawodów zostanie rozegrana na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

– Polska to jedna z najbardziej aktywnych federacji zrzeszonych w IAAF. Ma reputację doskonałego organizatora, ponieważ od lat jest gospodarzem udanych wydarzeń lekkoatletycznych. Cieszę się, że za dwa lata kolejna impreza trafi do Polski – powiedział prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych, Lord Sebastian Coe.

– Stadion Śląski to w tej chwili najlepszy lekkoatletyczny obiekt w Polsce. Mamy najlepszą infrastrukturę, a tysiące kibiców tworzą wyjątkową atmosferę. IAAF World Relays będzie doskonała okazją do zobaczenia znakomitych zawodników, ale także do rozbudzenia w młodych ludziach pasji do sportu. Przy promocji imprezą wesprą nas ambasadorowie m.in. Ewa Swoboda i Justyna Święty-Ersetic – zapowiada marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Henryk Olszewski nie ukrywa, że powierzenie właśnie teraz tak ważnej imprezy jest swoistym prezentem urodzinowym dla świętującej jubileusz 100-lecia federacji. – Patrząc historycznie mamy ogromne osiągnięcia w sztafetach. Nasi zawodnicy zdobywali medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, bili rekordy świata. Cieszę się, że w roku jubileuszu dowiadujemy się iż IAAF właśnie nam powierzył organizację kolejnej edycji World Relays. Nasze znakomite sztafety, szczególnie jakże lubiane przez kibiców Aniołki Matusińskiego, będą mogły wystartować przed polską publicznością. Doping własnych kibiców będzie dla nich z pewnością dodatkową motywacją – powiedział Olszewski.

IAAF World Relays to najmłodsza impreza z kalendarza światowej federacji. W ramach zawodów oprócz tradycyjnych biegów rozstawnych 4 x 100 i 4 x 400 metrów organizowana jest rywalizacja na nietypowych dystansach. W 2019 roku w programie imprezy zadebiutowała np. sztafeta płotkarska.

IAAF World Relays 2021 zostanie przeprowadzone 1 i 2 maja. Zawody będą kwalifikacją dla zespołów sztafetowych do 18. IAAF Mistrzostw Świata, które odbędą się w amerykańskim stanie Oregon latem 2021 roku.