Z kraju 20 marca 2019

1. liga świętuje 70. lecie

To już 70 lat od kiedy kibice mogą emocjonować się meczami piłkarskimi na poziomie 1. ligi.

Dokładnie 20 marca 1949 roku została rozegrana inauguracyjna kolejka na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. W pierwszych latach liga składała się z dwóch grup – północnej i południowej. Mistrzostwo grupy północnej wywalczyła wówczas Garbarnia Kraków, która w 1 lidze rywalizuje również teraz.

Przez wiele lat rozgrywki te zmieniały się bardzo dynamicznie. W sezonie 1952/1953 liga liczyła aż 40 drużyn, najdłużej – bo aż 26 lat – utrzymał się jednak podział 1 ligi na dwie grupy po 16 zespołów. Po licznych zmianach przed sezonem 2002/2003 ustalono liczbę klubów na 18 i taki stan rzeczy utrzymuje się do dziś. Z kolei sześć lat później nastąpiła reorganizacja rozgrywek, w skutek czego drugi poziom rozgrywkowy w Polsce przyjął nazwę 1 ligi.

W 2014 roku stowarzyszenie Piłkarska Liga Polska (które działało od 2001 roku) zostało zastąpione przez stowarzyszenie Pierwsza Liga Piłkarska z siedzibą w PZPN, który jest organizatorem rozrywek. W tym czasie 1 liga zyskała na jakości i renomie, w czym pomagają nasi sponsorzy i partnerzy: Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o, OSHEE i telewizja Polsat Sport, a wcześniej firma Nice.

W tym czasie kluby stały się również bardzo ważnym elementem w życiu lokalnej społeczności, na co wpływ z pewnością ma szkolenie dzieci i młodzieży, ale także wspieranie wielu akcji charytatywnych.

Z tej okazji zaprezentowano okolicznościowe logo rozgrywek. Warto także pamiętać, że oficjalne działania w mediach społecznościowych prowadzone są również pod #PierwszaLigaStylZycia.