Z kraju 28 listopada 2018

Łódź przyjazna dla sportu amatorskiego

W ostatnich latach Polska rozwija się niezwykle dynamicznie, podobnie jak największe polskie miasta. Pozytywnie na tym tle wypada Łódź, która w szybkim tempie dogania Warszawę, Kraków czy Gdańsk.

Dawne miasto włókniarzy pięknieje niemal z dnia na dzień. Powstaje infrastruktura komunikacyjna (na przykład trasa WZ, nowoczesny dworzec multimodalny), rewitalizowane są całe kwartały okazałych, przedwojennych kamienic, budowane są też nowe obiekty biurowe i mieszkalne.

 
Co warte podkreślenia, włodarze miasta nie zapominają także o sporcie. Poprawę infrastruktury odczuły właściwie wszystkie kluby sportowe, piłkarze mają do dyspozycji dwa nowoczesne stadiony, trzeci powstał dla potrzeb sportów motorowych. Pływacy dostali do dyspozycji Zatokę Sportu, a siatkarki i koszykarki mogą korzystać z nowej hali wybudowanej specjalnie dla drużyn ligowych. W razie potrzeby do ich dyspozycji jest też Atlas Arena, która może pomieścić kilkanaście tysięcy widzów. 
 
Sport profesjonalny jest ważny z punktu widzenia władz miasta, bo może być magnesem dla uprawiania sportu amatorskiego przez mieszkańców ze wszystkich grup wiekowych. W przypadku dzieci, wpływa to pozytywnie na rozwój fizyczny i psychiczny, kształtowanie odpowiednich postaw itd. W przypadku starszych, pozwala dłużej zachować zdrowie. 
 
Miasto Łódź jest pozytywnym przykładem stymulowania rozwoju sportu amatorskiego poprzez tworzenie lub odnawianie niezbędnej infrastruktury. W latach 2014-2018 miasto wydało na sport aż 462 mln zł. Z tej kwoty najwięcej wydano właśnie na infrastrukturę sportową i rekreacyjną – 396,6 mln zł. 50,9 mln złotych przeznaczono na wsparcie sportowe dzieci i młodzieży oraz zespoły ligowe, a dodatkowo 16 mln zł wydatkowano na imprezy sportowe i rekreacyjne. 
 
Dzięki tym inwestycjom Łódź dysponuje bogatą ofertą, jeśli chodzi o sport amatorski i rekreację. Na terenie miasta funkcjonuje nowoczesny Aquapark Fala, który łączy baseny ze strefą spa&wellnes z nowoczesnymi saunami, tężniami solankowymi itd. Warto nadmienić, że strefa ta została ostatnio rozbudowana. Dzięki kolejnym inwestycjom, wkrótce woda w basenach nie będzie już dezynfekowana chlorem, ale ozonem. Dla miłośników sportów wodnych są jeszcze dostępne na terenie miasta inne obiekty: Zatoka Sportu, Wodny Raj, baseny przy ul. Sobolowej i Głowackiego.
 
Miasto oferuje też obiekty dla fanów jazdy na łyżwach (lodowiska Bombonierka i Retkinia) oraz obiekty dla potrzeb szeroko rozumianej rekreacji: Arturówek, Stawy Jana, Stawy Stefańskiego, Młynek. Są tam dostępne m.in. wypożyczalnie sprzętu – kajaków i rowerów wodnych, place zabaw i siłownie plenerowe, których na terenie całego miasta jest sporo. Ich stworzenie często wynikało z inicjatywy samych mieszkańców i było realizowane z środków z budżetu obywatelskiego. 
 
Łódź planuje inwestycje sportowe na kolejne lata. Powstać ma m.in. nowoczesny ośrodek na terenach Startu, który będzie łączył funkcje szkoleniowe z bazą rekreacyjną, ogólnodostępną dla wszystkich mieszkańców.