Aktualności 10 lipca 2024

EURO 2024: skąd pochodzą przychody i na co są przeznaczane?

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to nie tylko jedna z największych imprez sportowych na świecie, ale także wydarzenie, które generuje znaczne przychody. Skąd pochodzą te pieniądze i w jaki sposób UEFA inwestuje jak najwięcej z powrotem w grę?

Czym jest fundusz UEFA HatTrick?

Warto podkreślić, że UEFA dystrybuuje zdecydowaną większość przychodów netto EURO z powrotem do stymulowania rozwoju europejskiej piłki nożnej – w szczególności poprzez program UEFA HatTrick. Ta idea jest głównym motorem napędowym UEFA w dążeniach do tego, aby przekształcić emocje związane z trwającym miesiąc turniejem w trwałe dziedzictwo, nie tylko w kraju goszczącym mistrzostwa, ale w całej europejskiej piłce i społeczeństwie. Od czasu uruchomienia podczas EURO 2004, największy na świecie fundusz solidarności sportowej przekazał średnio dwie trzecie przychodów netto turnieju europejskim federacjom, aby dokonać inwestycji w rozwój gry.

Skąd pochodzą przychody?

Prawa medialne

Jak wiadomo, EURO to niezwykle popularne zawody, w których bierze udział wielu piłkarzy światowej klasy. Jakość pokazów i dramat na boisku sprawiają, że jest to niezwykle popularne wydarzenie, które miliony ludzi na całym świecie chcą oglądać. Dla nadawców i mediów ME wiążą się z ogromnym zasięgiem i wartością.

Sprzedaż praw medialnych do transmisji meczów na żywo w telewizji i innych kanałach, takich jak streaming na żywo, stanowi największą część całkowitego dochodu EURO 2024. Oczekuje się, że wartość praw medialnych dla EURO 2024 przekroczy kwotę 1,135 mld euro z finałów ME.

Globalny sponsoring

Globalna atrakcyjność EURO jest również kluczowym czynnikiem napędzającym inny ważny aspekt przychodów: to kwestia sponsorów. Dzięki oferowaniu organizacjom możliwości dotarcia do milionów fanów i widzów, turniej przyciąga wiele największych firm i marek na świecie. Alipay+, Booking.com, Coca-Cola, Unilever to jedne z głównych korporacji, które zdecydowały się na współpracę z EURO 2024 jako oficjalni globalni sponsorzy.

Sprzedaż biletów, gościnność i licencjonowanie

Popyt na ponad dwa i pół miliona biletów na mecze EURO 2024 był ogromny. Sprzedaż biletów pomaga pokryć koszty bieżące turnieju. Z kolei sprzedaż opłat licencyjnych firmom w celu produkcji oficjalnych gadżetów turniejowych stanowi kolejne główne źródło dochodu. Gdziekolwiek oglądają mecze – na stadionach lub w domu – kibice mogą poczuć ducha EURO, kupując szereg markowych produktów, od programu turnieju i albumów z naklejkami po ubrania i pamiątki.

Gdzie trafiają przychody?

Po pokryciu kosztów organizacji EURO UEFA inwestuje jak najwięcej dochodu netto z powrotem w grę. Stymulujący rozwój piłki nożnej program UEFA HatTrick jest głównym motorem napędowym tych reinwestycji. Od 2004 r. HatTrick rozdziela średnio dwie trzecie dochodu netto z każdego EURO na finansowanie projektów rozwojowych we wszystkich 55 europejskich związkach piłkarskich. Korzyści dotyczą każdego poziomu ich rozgrywek.

Na szczeblu lokalnym finansowane są mini-boiska, rozwój klubów, edukacja trenerów-amatorów, szkolna piłka nożna i niezliczone inne oddolne inicjatywy, które dają większej liczbie osób szansę na zaangażowanie się w grę bez względu na umiejętności, wiek, płeć czy pochodzenie etniczne. Na szczeblu krajowym, pozwala stowarzyszeniom na poprawę infrastruktury piłkarskiej i inwestowanie w zawodników, trenerów, sędziów i administratorów, którzy będą korzystać z nowych obiektów.

EURO 2024 pozostawi trwałe dziedzictwo na całym kontynencie, bo UEFA przeznaczy rekordową kwotę 935 milionów euro dla stowarzyszeń, aby rozwijać ponad 800 projektów.

Nagrody pieniężne i korzyści klubowe

Dochody komercyjne z EURO są również redystrybuowane poprzez połączenie nagród pieniężnych i programu korzyści klubowych, który docenia kluby za zwalnianie swoich zawodników, aby przyczynili się do sukcesu swoich reprezentacji w turnieju. Nagroda pieniężna EURO 2024 wyniesie 331 mln euro, a podział będzie oparty na: uczestnictwie: 222 mln euro (9,25 mln euro dla każdej z 24 federacji uczestników EURO) występach w turnieju: 109 mln euro (przydzielane zgodnie z wynikami fazy grupowej i występami w rundzie pucharowej).

Zwycięzcy mogą zgromadzić potencjalne 28,5 mln euro w postaci premii za wyniki. Łączne finansowanie programu świadczeń klubowych EURO 2024 wynosi 240 mln euro. Obliczenie konkretnych płatności dla każdego klubu będzie odzwierciedlać: liczbę zawodników zwolnionych do reprezentacji uczestniczących w zmaganiach w Niemczech, liczbę dni, które każdy zawodnik spędza na turnieju, kategoryzację klubów FIFA w zakresie rekompensaty za szkolenie.

fot. EURO 2024