Aktualności 15 maja 2024

Fundacja DKMS i Widzew Łódź grają do jednej bramki

Czy wiesz, że podczas jednego meczu piłkarskiego dwie osoby w Polsce dowiadują się, że chorują na nowotwór krwi? Gdy zawodzą inne terapie, często jedynym dla nich ratunkiem jest przeszczepienie szpiku. Tylko 25% Pacjentów mających rodzeństwo znajdzie Dawcę w rodzinie, pozostali muszą liczyć na pomoc Dawcy niespokrewnionego.

Widzew Łódź posiada rzeszę kibiców w całej Polsce, którzy regularnie wypełniają stadion do ostatniego miejsca. Znając ogromny potencjał drzemiący w czerwono-biało-czerwonej społeczności klub chciałby zachęcić kibiców do pomocy pacjentom chorym na nowotwory krwi. Podczas meczu z Lechem Poznań w Strefie Kibica przy stadionie będzie można stacjonarnie dołączyć do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS.

“Jednak jeśli nie będziecie mogli być w Sercu Łodzi 19 maja, pakiet rejestracyjny możecie zamówić w dowolnym momencie do siebie do domu, klikając Zostań Dawcą na tej stronie. Zróbmy wszystko, by licznik osiągał jak najwyższą liczbę. Ponieważ każdy zarejestrowany Dawca może być szansą na życie dla chorego Pacjenta” – poinformował klub.

Kto może zostać potencjalnym Dawcą?

Potencjalnym Dawcą Szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy w wieku 18-55 lat i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Jeśli zarejestrowałeś się już w bazie Fundacji DKMS, możesz dalej pomagać i zachęcać swoich bliskich do rejestracji. Wyślij im link do tej strony i zachęć do zamówienia pakietu rejestracyjnego online!

Fakty o dawstwie krwiotwórczych komórek macierzystych

Szpiku nie pobiera się z kręgosłupa! Tatuaż nie wyklucza z możliwości rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku.

Mimo, że w Polsce utarło się określenie Dawca szpiku jako określenie dla Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych, to właśnie o te komórki tutaj chodzi i to one są pobierane z organizmu Dawcy w obu przypadkach. Kiedyś jedyną metodą pobrania była ta z talerza kości biodrowej, dlatego historycznie utarło się określenie Dawca szpiku. Dziś tak naprawdę można tak nazwać tylko 10% Dawców.

Grupa krwi Dawcy i Pacjenta nie muszą być takie same – Pacjent przejmuje grupę krwi Dawcy po przeszczepieniu.