Aktualności 19 marca 2024

Oddolne inicjatywy ultrasów Lecha poprawiają wizerunek klubu

Kluby Ekstraklasy organizują wiele akcji, by przyciągnąć do siebie nowych fanów. Warto podkreślić, że środowisko zagorzałych kibiców Lecha Poznań organizuje oddolne inicjatywy, co prowadzi do jego wewnętrznej konsolidacji i poprawy wizerunku Kolejorza w przestrzeni publicznej.

Około tysiąc osób zapisało się na II edycję biegu „Kibolska Dycha” w Poznaniu. Uczestnicy wydarzenia 24. marca przebiegną 10 i 5 kilometrów. Impreza odbędzie się wokół jeziora maltańskiego.

Bieg nad Maltą

Za niespełna tydzień, w niedzielę nad Torem Regatowym Malta wystartuje bieg, który jest ideą kibiców Lecha. „Kibolska Dycha” wymaga od zawodników podjęcia wyzwania, jakim jest przebiegnięcie 10 kilometrów. Aby tego dokonać, będzie trzeba dwa razy okrążyć jezioro. Naturalnie organizatorzy wprowadzili też limit czasu: maksimum to 120 minut na ukończenie biegu. Rywalizacja rozpocznie się o 11. Poprzedzi ją sesja zdjęciowa, na której mają być obecni wszyscy uczestnicy.

Symboliczna liczba miejsc i pamięć o niepełnosprawnych

Pomysłodawcy wyznaczyli ciekawą liczbę miejsc dostępnych w biegu. Zawiera ona bowiem swego rodzaju symbolikę – 1922. To rok założenia Lecha Poznań. Organizację eventu nadzorują Stowarzyszenie Kibiców Kolejorza, Stowarzyszenie Wiara Lecha oraz Kibice Razem-Lech Poznań.

Warto zaznaczyć, że organizatorzy pamiętają także o osobach z ograniczeniami ruchowymi, które korzystają z wózków inwalidzkich. Dla nich też stworzono możliwość wyboru dystansu 5 lub 10 kilometrów.

Prezentacja koszulki Kibolskiej Dychy

Już w połowie lutego został zaprezentowany oficjalny strój na drugą edycję Kibolskiej Dychy. Naturalnie zadbano o wyeksponowanie barw Lecha Poznań, precyzując, koszulka ma charakterystyczne niebiesko-białe pasy i symbole Kolejorza, Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań oraz Kibolskiej Dychy. Pamiętano także o uwzględnieniu terminu tej imprezy:

 

Atrakcji jest jeszcze więcej, na Facebooku Kibiców Lecha Poznań możemy zobaczyć specjalny medal, który został zaprezentowany na tę okoliczność:

Tak prezentuje się statuetka dla zwycięzców:

Renowacja pomników

Kolejną ciekawą inicjatywą, którą zajmuje się środowisko kibicowskie w Poznaniu, jest renowacja pomników powstańców. W połowie lutego fani Lecha zareagowali stanowczo w mediach społecznościowych na medialne doniesienia o rzekomych zmianach w polskich szkołach:

„Zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego – 105 rocznica Rozejmu w Trewirze!

16 lutego 1919 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Niemcami a Państwami Ententy. Formalnie Wielkopolska wróciła do granic Polski. Niestety, nie oznaczało to zakończenia wszystkich walk. 105 rocznica tych wydarzeń to również bardzo ważna data. Działania związane z usunięciem „Powstania Wielkopolskiego” z programu nauczania wydają się być absurdalne i niedorzeczne. Bacznie obserwujmy sytuację i nie pozostaniemy bierni”.

Efektowna oprawa

Tak wyglądała niedawna oprawa ultrasów Kolejorza, która zrobiła duże wrażenie na obecnych tego dnia przy Bułgarskiej. Przedstawiała wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego i zawierała motto powstańców:

Jeśli chodzi o podtrzymywanie pamięci o powstańcach, przypomnijmy, że już chociażby w 2013 roku Wiara Lecha z okazji wówczas obchodów 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zadbała o 3500 zniczy, które zapłonęły na grobach powstańców i w miejscach pamięci. Wtedy kilkadziesiąt grobów zostało odnowionych przez kibiców za pieniądze ze zbiórek organizowanych 1 listopada. Zebrano ponad 100 tys. złotych.

Czują się Polakami

Kibice założyli specjalną stronę internetową wiarapowstancom.pl i właśnie na niej wyjaśnili dokładnie, co im przyświeca w tych działaniach:

Kim jesteśmy? Kibicami. Łączy nas przywiązanie do kolejowego herbu i niebiesko – białych barw Lecha Poznań. To jednak nie wszystko. Jesteśmy i czujemy się Polakami. Fakt ten jest dla nas powodem do dumy. W związku z tym staramy się kultywować pamięć o przodkach i historii naszego kraju.

Czym się zajmujemy? Organizacją zbiórek pieniędzy, których celem jest renowacja powstańczych nagrobków, a także pomników i tablic pamiątkowych poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu. Pozyskane fundusze wydajemy m.in. na czyszczenie nagrobków, szlifowanie płyt, odnawianie napisów, wymianę pękniętych tablic. Finansujemy także nowe nagrobki i tablice powstańcze„.

Akcje kibiców Lecha dotyczą renowacji grobów powstańców trwają nieprzerwanie od wielu lat, głośno było o inicjatywie z czerwca 2022 roku. Oddajmy głos ultrasom:

Miło nam poinformować, że zakończone zostały pracę przy odnowieniu 3 pomników Powstańców Wielkopolskich Andrzeja Bydłowskiego, Bolesława Hallera i Władysława Zientarskiego. Środki na renowację grobów pochodzą ze zbiórki powstańczej, którą przeprowadzamy od 14 lat w całej Wielkopolsce a od 10 lat we Wrześni i Miłosławiu. Koszt odnowienia tych nagrobków to 14500 netto. Dzięki ofiarności wrześnian udaje się odnawiać coraz więcej nagrobków. Zapraszamy już dziś do wrzucania do puszek przed cmentarzami w dniu 31.X i 1.XI przed wrzesińskimi cmentarzami. Dziękujemy jako kibice i kwestorzy za Wasze wsparcie. Część i Chwała Bohaterom! Renowacja nastąpiła dzięki Stowarzyszeniu Kibiców Kolejorz, Kibice Razem Lech Poznań, Stowarzyszenie Wiara Lecha oraz miejscowym kibicom Lecha z FC Września – napisali fani Kolejorza na stronie kibice-razem.pl.

Coroczna kwesta

W listopadzie 2023 roku kibice Lecha zebrali 112 tysięcy złotych na cmentarzach w Wielkopolsce podczas corocznej kwesty. Pieniądze umożliwią remont, renowację grobów, miejsc pamięci i pomników powstańców wielkopolskich.

Przez kilkanaście lat naszej działalności wyremontowaliśmy setki grobów, oznaczyliśmy jeszcze więcej. Kilkadziesiąt pomników i miejsc pamięci związanej z powstaniem wielkopolskim zostało odnowionych, bądź odrestaurowanych – dzięki naszej akcji. Jesteśmy dumni z naszych przodków” – Stowarzyszenie Kibiców Kolejorza wydało taki komunikat.

Mimo że Lech Poznań jest jednym z największych klubów w Polsce i wydaje się, że wraz z Legią Warszawa jest na czele polskiego futbolu jeśli chodzi o potencjał marketingowy, akcje sprzyjające poprawie wizerunku, te inicjatywy kibiców są w pełni oddolne. Klub korzysta na takich zbożnych przedsięwzięciach wizerunkowo, a ultrasi organizują je, nadają im rozgłos dzięki swoim stronom internetowym i mediom społecznościowym.

Bartłomiej Najtkowski

fot. Kibice Lecha Poznań