Aktualności 25 maja 2024

Sztafeta z ogniem olimpijskim gościła na czerwonym dywanie w Cannes

autor: Adrian Janiuk
We wtorek sztafeta z ogniem olimpijskim zagościła na czerwonym dywanie w Cannes, gdzie odbywa się 77. festiwal filmowy. Wśród sportowców niosących ogień znaleźli się paralimpijczycy: Arnaud Assoumani, mistrz w skoku w dal z Pekinu (2008), oraz Alexis Hanquinquant, złoty medalista z Tokio w triathlonie.

Biegacze sztafety zostali powitani przez dyrektora festiwalu, francuskiego reżysera Thierry’ego Fremaux, przewodniczącego komitetu organizacyjnego IO Paryż 2024 Tony’ego Estangueta oraz fotoreporterów przy dźwiękach muzyki Vangelisa z filmu “Rydwany ognia” (1981). Na miejscu obecne były także dawne gwiazdy francuskiego i światowego sportu, w tym trzykrotna mistrzyni olimpijska sprinterka Marie-Jose Perec oraz złoty medalista z Moskwy (1980) judoka Thierry Rey. Muzyka Vangelisa często towarzyszy ceremoniom medalowym podczas igrzysk olimpijskich.

Wizyta sztafety olimpijskiej na czerwonym dywanie to tylko jedno z połączeń między igrzyskami a tegorocznym festiwalem filmowym. W Cannes odbędzie się również premiera filmu dokumentalnego “Olympiques! La France des Jeux” autorstwa Mickaela Gamrasniego, który opowiada o ponad stuletniej obecności francuskich sportowców na nowożytnych igrzyskach olimpijskich. W filmie występuje 27 francuskich mistrzów olimpijskich i paralimpijskich.

Ogień olimpijski dotarł do Francji z Grecji 8 maja na pokładzie trójmasztowca “Belem”. Od tego dnia przemierza Francję, aby dotrzeć do Paryża na ceremonię otwarcia 26 lipca.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu wystartują oficjalnie 26 lipca i potrwa do 11 sierpnia, a zmagania paralimpijczyków odbędą się od 28 sierpnia do 8 września.

fot. Pressfocus.pl