Aktualności 1 października 2023

FC Barcelona poprawiła swoją sytuację ekonomiczną. Strategia przynosi efekty

autor: Adrian Janiuk
FC Barcelona poinformowała, że zakończyła rok finansowy 2022/23 zyskiem netto w wysokości 304 milionów euro. To oznacza, że klub z Katalonii zaczyna wyprostowywać swoją sytuację finansową po trudnych czasach za rządów Josepa Marii Bartomeu. Duży zysk został osiągnięty głównie dzięki pozyskaniu rekordowej liczby sponsorów oraz wysokiej frekwencji na stadionie Barcy.

Zarząd klubu opublikował oficjalny raport finansowy za sezon 2022/23, a pierwszym słowem, które przyciąga uwagę, jest “zysk”. Aktualni mistrzowie Hiszpanii zanotowali 304 miliony euro zysku (po uwzględnieniu podatków), co przekroczyło oczekiwania określone w planowanym budżecie.

Wzrost poziomu komercyjnego odegrał kluczową rolę, generując przychody o prawie 50 procent większe niż w roku poprzednim (351 milionów euro). Ten rezultat został uznany za “historyczny wynik w tej dziedzinie” według oficjalnego komunikatu.

Istotny wpływ na poprawę sytuacji finansowej miało nawiązanie współpracy z aż 20 sponsorami, którzy dołączyli do FC Barcelona, w tym firmy takie jak Spotify, Bimbo czy Whitebit. Ta współpraca przyniosła blisko 100 milionów euro przychodu.

Klub, w którym od lipca 2022 roku gra Robert Lewandowski, zanotował łączny przychód wynoszący 229 milionów euro, co oznacza wzrost o 14 procent w porównaniu z założeniami budżetowymi.

Rekordowa frekwencja na stadionie Camp Nou, w którym po raz pierwszy w historii klubu sprzedano ponad milion biletów na mecze pierwszej drużyny, również przyczyniła się do tego sukcesu. Według raportu UEFA The European Club Talent and Competition Landscape, Camp Nou odnotował najwyższą średnią frekwencję w Europie.

Sekcja kobieca klubu odegrała również znaczącą rolę w polepszeniu kondycji finansowej. Zwiększyła swoje przychody o imponujące 95 procent w porównaniu z poprzednim sezonem ligowym.

Warto również zauważyć, że dług netto klubu został zmniejszony po raz drugi z rzędu. Obniżono go o ponad 100 milionów euro (z 680 do 552 milionów euro). Prognozowane przychody FC Barcelona na sezon 2023/24 wynoszą 859 milionów euro.

fot. Pressfocus.pl