Artykuły 31 grudnia 2022

Ile zarobili Iga Świątek, Robert Lewandowski, Dawid Kubacki i inni znani sportowcy w 2022 roku?

Kończymy 2022 rok. Ostatnie dwanaście miesięcy to czas przepełniony sukcesami polskich sportowców. Iga Świątek dwukrotnie sięgała po tytuł wielkiego szlema. Na europejskich boiskach błyszczał Robert Lewandowski. Ponownie po mistrzostwo świata sięgnął Bartosz Zmarzlik. Nie rozczarowywali także inni sportowcy jak Dawid Kubacki czy Hubert Hurkacz. W parze z sukcesami idą oczywiście nagrody. Ile zarobili najlepsi polscy sportowcy w 2022 roku? Możecie być zaskoczeni!

Sporo sukcesów

W kończącym się 2022 roku nasi sportowcy zanotowali mnóstwo imponujących osiągnięć. Dawid Kubacki zdobył brązowy medal na igrzyskach olimpijskich, zajmując trzecie miejsce na skoczni normalnej. Bartosz Zmarzlik po raz trzeci został mistrzem świata. Nasi siatkarze wywalczyli srebrny medal na mistrzostwach świata.

Aktualnymi wizytówkami naszego kraju w aspekcie globalnym są niewątpliwie Iga Świątek oraz Robert Lewandowski. Liderka rankingu WTA wygrała dwa wielkoszlemowe turnieje, triumfując na French Open oraz US Open. Nie można również zapominać o sukcesach Polki w Dosze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, Rzymie i  San Diego. Lista robi wrażenie.

Robert Lewandowski znalazł się na pierwszych stronach zagranicznych serwisów m.in. za sprawą głośnego transferu do FC Barcelony. Wcześniej 34-latek razem z Bayernem Monachium wygrał mistrzostwo Niemiec. Nie zapominamy oczywiście o naszych lekkoatletach. Złoto na mistrzostwach Europy wywalczyli: Wojciech Nowicki, Pia Skrzyszowska i Aleksandra Lisowska. Po srebro sięgali natomiast: Ewa Różańska, Natalia Kaczmarek, Adrianna Sułek, Katarzyna Zdziebło czy sztafety: 4×400 kobiet i 4×100 kobiet. Łącznie Polska zdobyła 14 medali.

W dużej mierze to popularność danej dyscypliny wpływa przede wszystkim na pieniądze, jakie krążą wokół sportowców. Złoto na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy trudno porównać z zarobkami nawet mocno przeciętnych piłkarzy ze średnich lig. Jak wypadają zarobki naszych najlepszych sportowców w najpopularniejszych dyscyplinach?

W tenisie Iga Świątek nie ma sobie równych

Tenis to mocno prestiżowa dyscyplina, w której nie brakuje ogromnych pieniędzy m.in. ze względu na dużych sponsorów takich jak Kia, Rolex, Lacoste, IBM, American Express, J.P. Morgan czy Polo Ralph Lauren. W związku z tym, gdy mówimy o turniejach zaliczanych do Wielkiego Szlema, w grze są spore kwoty.

Biorąc pod uwagę polskich tenisistów i tenisistki, najwięcej pieniędzy na korcie zarobiła oczywiście Iga Świątek. W samym 2022 roku to kwota rzędu 9,8 mln dolarów. Wynik imponujący, gdyż składają się na to dwa wielkoszlemowe turnieje – French Open i US Open, a także sześć mniejszych imprez – łącznie daje nam to 8 wygranych turniejów. Oczywiście nie zapominajmy o kontraktach reklamowych, które z roku na rok są dla Igi Świątek coraz to korzystniejsze ze względu na poziom sportowy, jaki prezentuje Polka.

Drugi w zestawieniu jest Hubert Hurkacz, który w singlu wygrał 3,4 mln dolarów, natomiast w deblu 0,4 mln dolarów, co łącznie daje nam 3,8 mln dolarów. W tym przypadku również warto pamiętać o kontraktach reklamowych. W 2022 roku, Hubert Hurkacz mógł cieszyć się ze zwycięstwa w Halle, pokonując w finale Miedwiediewa. Polski tenisista dochodził również do ćwierćfinału w Madrycie czy półfinału w Miami.

Nasza druga najlepsza tenisistka – Magda Linette zarobiła na korcie 0,74 mln dolarów w 2022 roku. 30-latce nie udało się wygrać żadnego turnieju, natomiast udziały w wielkoszlemowych imprezach z reguły kończyły się na drugich rundach. Bardzo podobną kwotę na korcie zainkasował Kamil Majchrzak. W tym przypadku mowa o 0,69 mln dolarów w singlu i 20 tys. dolarów w deblu, co łącznie daje 0,71 mln dolarów.

Robert Lewandowski wyraźnie na czele

Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Nic więc dziwnego, że w tej dyscyplinie pojawiają się ogromne pieniądze. Wiele osób łapie się za głowę, gdy czyta o wynagrodzeniach Leo Messiego, Neymara czy Kyliana Mbappe w PSG. W przypadku tych zawodników już tygodniowe zarobki są imponujące, nie mówiąc o miesięcznych czy rocznych pensjach.

Z polskich zawodników najwięcej inkasuje Robert Lewandowski. W październiku magazyn “Forbes” wyliczył, iż Robert Lewandowski zarabia rocznie 35 milionów dolarów, przy czym 27 mln dolarów to kwota wynikająca z pensji, natomiast 8 mln to zarobki poza boiskiem. Napastnik Barcelony zajął w zestawieniu siódme miejsce.

Szczegóły kontraktów piłkarzy z reguły owiane są tajemnicą. Często pojawia się kilka różnych informacji. Trudno zatem dokładnie oszacować pensje zawodników, nie mówiąc już o kontraktach reklamowych. Dla przykładu, inne źródła sugerują, iż Robert Lewandowski zarabia 18,5 mln dolarów w Barcelonie. Bardzo dobry kontrakt w Juventusie ma Wojciech Szczęsny. Według salarysport.com mowa o kwocie rzędu 12,5 mln dolarów brutto.

Wspominany serwis ujawnia również kontrakty innych czołowych polskich graczy. Piotr Zieliński w Napoli inkasuje 5,5 mln dolarów, wypożyczony z Herthy do Salernitany Krzysztof Piątek ma zagwarantowany w Berlinie kontrakt rzędu 5,2 mln dolarów za sezon. Z kolei Arkadiusz Milik zarabia w Juventusie około 4,2 mln dolarów, a Matty Cash w Aston Villi 3,9 mln dolarów.

Przepaść w innych dyscyplinach

Trudno porównywać zarobki Roberta Lewandowskiego, Igi Świątek, Huberta Hurkacza i Wojciecha Szczęsnego z innymi naszymi czołowymi sportowcami. Popatrzymy na skoczków narciarskich. Na początku sezonu świetnie radzi sobie Dawid Kubacki, który jest liderem klasyfikacji Pucharu Świata z czterema zwycięstwami na koncie.

FIS, czyli Międzynarodowa Federacja Narciarska gwarantuje za pierwsze miejsce w konkursie 12 tys. franków, czyli niecałe 13 tys. dolarów. Do tej pory (stan przed startem Turnieju Czterech Skoczni), Dawid Kubacki zarobił 90 tys. franków szwajcarskich, czyli prawie 97 tys. dolarów. Aby dobrze zobrazować różnicę, jest to mniej niż inkasuje Piotr Zieliński za tydzień gry w Neapolu.

Oczywiście w tym miejscu warto ponownie podkreślić, że trudno w jakikolwiek sposób porównać piłkę nożną ze skokami narciarskimi. O ile w Polsce ta zimowa dyscyplina cieszy się dużą popularnością, tak na świecie jest bardzo daleko w ogólnej klasyfikacji popularności.

A jak wygląda to w siatkówce? Portal “egscholars.com” przygotował zestawienie najlepiej zarabiających siatkarzy i siatkarek. Wilfredo Leon inkasuje na sezon 1,4 mln dolarów, a Bartosz Kurek 1,1 mln dolarów. Mowa o topowych kontraktach w kontekście tej dyscypliny.

Spójrzmy również na żużel, gdzie sukcesy odnotowuje Bartosz Zmarzlik. Według wyliczeń serwisu WP Sportowefakty, mistrz świata z tego roku zarobił na tytule blisko 600 tysięcy złotych, czyli około 137 tys. dolarów. Podobnie jak u innych sportowców, nie zapominajmy również o kontraktach sponsorskich, które nie są uwzględnione czy bonusach za konkretne osiągnięcia.