Artykuły 5 lipca 2022

All or Nothing – wielki sukces Amazona

Niekwestionowalny rozwój platform streamingowych sprzyja promocji sportu, a konkretniej drużynom czy samym zawodnikom. Dość powszechne stały się produkcje, przeważnie dokumentalne, poświęcone konkretnemu sportowcowi lub całemu zespołowi. Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych seriali jest All or Nothing produkowany przez Amazon Studios. Jakie dokumenty do tej pory mogliśmy obejrzeć? Czy w przyszłości będą kolejne serie? Na czym polega fenomen?

Fenomen dokumentu

Dla każdego kibica konkretnej drużyny nie ma nic lepszego niż zapoznanie się z wydarzeniami, jakie miały miejsce za kulisami. Tym w dużej mierze charakteryzuje się seria dokumentów “All or Nothing” produkcji Amazon Studios oraz dystrybuowane przez Amazon Prime Video. Wzloty i upadki. Radość z sukcesu oraz rozgoryczenie z porażki. Dokument pozwala odkryć karty w kontekście zarządzania konkretnego klubu. Poznać osoby, które czasem są kompletnie niewidoczne przy codziennym śledzeniu poczynań drużyny z perspektywy samego kibica.

Seria “All or Nothing” z reguły pokazuje codzienność danego klubu oraz zwraca uwagę na szczegóły. Co najważniejsze, często pokazuje sportowców i trenerów z zupełnie innej strony. Wielu sympatyków może całkowicie zmienić postrzeganie konkretnego zawodnika czy szkoleniowca.

Nic więc dziwnego, że dokument produkcji Amazona zyskał taką popularność na całym świecie. A wszystko zaczęło się od serii poświęconym drużynom National Football League (NFL).

Dotychczasowe serie All or Nothing

Pierwszy dokument “All or Nothing” pojawił się w 2016 roku. Od tergo momentu, kibice mogli zobaczyć dwanaście produkcji. Już za rogiem czeka trzynasta, gdyż Amazon wspólnie z Arsenalem ogłosili datę premiery serialu, który poświęcony jest londyńskiej drużynie piłkarskiej. Pierwsze odcinki pojawią się na początku sierpnia.

Dotychczasowe seriale All or Nothing:

 • Sezon z Arizona Cardinals (2016)
 • Sezon z Los Angeles Rams (2017)
 • Sezon z Dallas Cowboys (2018)
 • Sezon z Manchesterem City (2018)
 • Sezon z The Michigan Wolverines (2018)
 • Sezon z New Zealand All Blacks (2018)
 • Sezon z Carolina Panthers (2019)
 • Sezon z Philadelphia Eagles (2020)
 • Sezon z Tottenhamem (2020)
 • Sezon z reprezentacją Brazylii w piłce nożnej (202)
 • Sezon z Toronto Maple Leafs (2021)
 • Sezon z Juventusem (2021)

Jak można szybko zauważyć, do tej pory produkcje z serii “All or Nothing” zdominowane były przez rozgrywki ze Stanów Zjednoczonych. Nic dziwnego, skoro Amazon Prime Video to amerykańska platforma streamingowa. Sukces, jaki pojawił się przy premierze dokumentu poświęconemu Manchesterowi City spowodował jednak, że producenci znacznie chętniej spoglądają już na drużyny piłkarskie, gdyż widzą, jakie korzyści płyną z tych produkcji, promując samą platformę na europejskim rynku.

Kultowe sceny

Każda z serii “All or Nothing” ma swoje charakterystyczne momenty. W przypadku Manchesteru City największą uwagę skupia oczywiście postać trenera zespołu. Jest nim Pep Guardiola, jeden z najlepszych szkoleniowców w historii. Kibice mogli zaobserwować, jak Hiszpan motywuje, przekazuje swoje wskazówki, a czasem i krytykuje.

Druga produkcja skupiona na drużynie piłkarskiej ponownie charakteryzowała się utytułowanym szkoleniowcem. Tym razem mowa o Tottenhamie prowadzonym przez Jose Mourinho.

Nie zabrakło zabawnych momentów, jak chociażby reakcja portugalskiego trenera na opinię dotyczącą rozpoczęcia pracy Mourinho w Tottenhamie.

Pojawiła się również scena, w której szkoleniowiec londyńskiego klubu musiał przeprowadzić rozmowę z frustrowanym zawodnikiem.

Kibice Tottenhamu mogli także zaobserwować, do jakich spięć dochodzi czasem w drużynie, gdy wyniki nie są satysfakcjonujące. Takich scen nie zobaczymy w materiałach opublikowanych przez oficjalne kanały klubu. Oczywiście drużyna podpisująca kontrakt z Amazonem w sprawie dokumentu zapewne zdaje sobie sprawę, że w jednym z odcinków mogą pojawić sytuacje, które zapewne nie chciałaby upubliczniać. Jest to ryzyko, jakie podejmuje klub w momencie podejmowania decyzji o rozpoczęciu współpracy z amerykańską platformą.

Po dwóch produkcjach poświęconym ekipom z Premier League, Amazon wypuścił serial skupiony na włoskiej drużynie. Tym zespołem był Juventus. Kibice z niecierpliwością czekali na dokument przede wszystkim ze względu na fakt, iż w tym czasie w klubie występował Cristiano Ronaldo.

Piłkarze Juventusu nie radzili sobie najlepiej, przegrywając rywalizację o Scudetto, a także odpadając sensacyjnie z Ligi Mistrzów już na etapie 1/8 finału po dwumeczu z FC Porto.

All or Nothing potrafi zatem dostarczyć ekskluzywny materiał, co powoduje, że przy każdej nowej premierze, zainteresowanie produkcją jest spore.

Amazon ma szczęście

Choć kulisy wyboru drużyny, której poczynania chce pokazać Amazon Studios są nieznane, możemy jedynie przypuszczać, że producenci biorą pod uwagę kilka aspektów. W przypadku Manchesteru City czy Tottenhamu mieliśmy do czynienia przede wszystkim z charyzmatycznymi szkoleniowcami, dzięki czemu kibice zobaczyli kulisy ich pracy, podejścia do zawodników, reakcje na niekorzystne wydarzenia.

Przeskok z Premier League do Serie A to z kolei zaprezentowanie włoskiego podejścia do futbolu. Dodatkowo niepodważalną rolę przy wyborze Juventusu miał z pewnością sam Cristiano Ronaldo. Sympatycy chcieli zaobserwować, jak Portugalczyk współpracuje z kolegami z zespołu.

Za każdym razem, gdy Amazon osiąga porozumienie z klubem w sprawie produkcji dokumentu, obie strony podejmują pewne ryzyko. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zespół musi mieć świadomość, że światło dzienne ujrzą niekorzystne pod względem wizerunkowym sytuacje, jak chociażby spięcia zawodników.

Sam producent również wykonuje niepewny krok. Za każdym razem główną ideą dokumentu jest dostarczenie ekskluzywnego materiału. Wszystko zależy zatem od tego, jak dana drużyna poradzi sobie w konkretnym sezonie. Trzeba przyznać, że Amazon Studios ma sporo szczęścia.

Już wkrótce pojawią się pierwsze odcinki poświęcone Arsenalowi. “Kanonierzy” mają za sobą kampanię pełną emocji. Klub rozpoczął zmagania od trzech porażek z rzędu, bez strzelonego gola. W dalszym etapie rozgrywek podopieczni Mikela Artety zaczęli radzić sobie znacznie lepiej, włączając się nawet do rywalizacji o Ligę Mistrzów. Ostatecznie zawodnikom londyńskiego klubu nie udało się zakwalifikować do prestiżowych rozgrywek. W dokumencie nie powinno zatem zabraknąć wzlotów i upadków tego zespołu.


Kolejna seria “All or Nothing” poświęcona angielskiej drużynie jasno sugeruje, że Amazon będzie starał się skupić na tym rynku. Być może w przyszłości zobaczymy kulisy działań takich zespołów jak Manchester United, Chelsea czy Liverpool. Nie można wykluczyć także dokumentu o hiszpańskim zespole.

Jedno wydaje się pewne. Amazon nie zakończy swojej serii na Arsenalu. To z pewnością może cieszyć sympatyków futbolu, którzy otrzymają kolejne świetne materiały.