Artykuły 8 marca 2022

TOP 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet Polskiego Sportu 2021 roku

Mamy 8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dla redakcji Sport Marketing to ważna data, gdyż po raz drugi przedstawiamy listę 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polskim Sporcie. Tym razem redakcja Sport Marketing wraz ze Stowarzyszeniem Sport Biznes Polska wyróżniła przede wszystkim osiągnięcia, a także pracę kobiet w polskim sporcie za 2021 rok. 

TOP 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet Polskiego Sportu 2021 roku

Sport kobiet, sport mężczyzn. W obu tych miejscach znajdziemy mnóstwo pań. W pierwszym przypadku także czynnie uprawiających przeróżne dyscypliny sportowe. Warto podkreślić jednak, że panie są obecne niemal na wszystkich stanowiskach. Od tych, które decydują o losach pojedynczych klubów, przez te zarządzające całymi dyscyplinami, aż po kobiety, które mają wpływ na sport w całym kraju. Biznes, polityka, media, marketing to tylko wierzchołek. Wszystkich branż tutaj nie wymienimy, gdyż jest ich po prostu zbyt wiele.

8 marca to coroczny Międzynarodowy Dzień Kobiet. Rok temu debiutowaliśmy z naszym rankingiem TOP 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet Polskiego Sportu. Dwanaście miesięcy temu nasze wybory odbiły się dużym echem. Teraz zasiedliśmy do kolejnej edycji i mamy już pewność, że będzie to coroczna tradycja, ponieważ nie sposób wyobrazić sobie świata sportu bez kobiet. Zarówno od strony sportowej, jak i organizacyjnej. Plebiscyt ten jest podsumowaniem dokonań wszystkich kobiet za miniony rok. Przede wszystkim to jednak oddanie im czci za zasługi, jakie mają dla polskiego – i nie tylko! – sportu.

Jest mi niezmiernie miło, że już drugi raz mamy zaszczyt ogłosić ranking najbardziej wpływowych kobiet w polskim sporcie. Tym razem zgodnie z zapowiedziami skupiliśmy się na roku poprzednim. Wybór był niezwykle trudny, ponieważ był to rok szczególny, olimpijski. Nasze panie w Tokio nie zawiodły, dzięki czemu mogliśmy latem poczuć ogromną dumę. Co więcej, nasze rodaczki doskonale spisały się także na stanowiskach kierowniczych zarówno w związkach, jak i klubach sportowych. Najważniejsze i budujące było dla mnie jednak to, że każda z wyróżnionych pań w naszym plebiscycie potrafi wpływać na młode pokolenia w pozytywny sposób. Jest to niezwykle budujące i potrzebne w czasach, gdy zdrowie psychiczne jest szczególnie narażone wśród młodych sportowców. Cieszy mnie, że wiele kobiet, które znalazły się w TOP 50 dzięki swoim zasięgom, władzy i popularności buduje świadomość wśród nastolatków, przekazując im, że bez równowagi psychicznej sukces w życiu i sporcie jest niemożliwy. Na koniec wszystkim paniom, nie tylko tym wyróżnionym, chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta – komentuje Bartosz Burzyński, redaktor naczelny portalu Sport Marketing, pomysłodawca rankingu TOP 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polskim Sporcie.

50. Małgorzata Domagalik (debiut)

Dziennikarka, publicystka, pisarka. W 2020 roku razem z Jerzym Brzęczkiem napisała książkę „W grze” opisującą m.in. pracę selekcjonera w reprezentacji Polski. Tytuł ten wzbudził spore emocje i dyskusje. Po premierze książki, Małgorzata Domagalik wzięła udział w programie Hejt Park na Kanale Sportowym, a następnie, już w 2021 roku, otrzymała propozycję prowadzenia programu „Niech Gadają”, w którym pojawili się tacy goście jak m.in. Joanna Jędrzejczyk, Bogusław Linda, Tomasz Gollob, Jerzy Brzęczek czy Jan Błachowicz.

49. Marita Sürma Majewska (debiut)

Czołowa blogerka, infuencerka. W sieci znana bardziej jako „Deynn”. Od lat zachęca swoje obserwatorki do aktywnego trybu życia. Jedna z głównych ambasadorek marki Gym Glamour. Na początku 2021 roku światło dzienne ujrzała jej marka suplementów premium „ALLDEYNN” tworzona wspólnie z ALLNUTRITION. Projekt okazał się wielkim sukcesem, czego dowodem jest m.in. Nagroda Kobiecej Marki Roku 2021.

48. Paulina Dużyk-Dyna (debiut)

Promotorka marketingu sportowego w wymiarze regionalnym. Właścicielka założonej w 2019 roku agencji marketingu sportowego Point for Sport. Z branżą sportową związana od ponad 10 lat. Autorka licznych publikacji z obszaru zarządzania w sporcie lokalnym. Konsultantka w zakresie budowy strategii marketingowych organizacji sportowych. W tym roku współpracowała przy m.in. międzynarodowym turnieju zapaśniczym czy z małopolskimi klubami sportowymi, pomagając przetrwać pandemiczną rzeczywistość organizacjom z podstawy piramidy. Na początku roku została Lokalną Koordynatorką Organizacji Mistrzostw Świata w piłce ręcznej 2023 w Polsce na region małopolski.

47. Marta Daniewska (rok temu 32. pozycja)

Jeżeli ktokolwiek narzeka na brak umiejętności zarządzania czasem, to z całą pewnością powinien zgłosić się na korepetycje do Marty Daniewskiej, która z powodzeniem łączy wykonywanie obowiązków na dwóch stanowiskach jednocześnie. Funkcjonuje ona jako prezeska piłkarskiego Motoru Lublin, gdzie na jej barkach spoczywają zadania w zakresie reklamy i organizacji wydarzeń. Niektórzy z pewnością zadają sobie pytanie: jak to możliwe? Pozytywne nastawienie, konsekwencja i upór są w stanie zdziałać cuda.

46. Zuzanna Walczak (debiut)

W Departamencie Piłki Amatorskiej odpowiadała za działania komunikacyjne wokół projektu PZPN „Piłka dla wszystkich”, a od ubiegłego roku realizuje się w nowej roli – koordynatorki ds. rozwoju piłki nożnej kobiet. Współredaktorka książki „Piłkarki. Urodzone, by grać” oraz reżyserka dokumentu „Urodzone, by grać”. W ostatnim roku ukończyła kurs UEFA B w ramach UEFA Coach Development Project for Women, wystąpiła jako prelegentka podczas I Forum Sportu Kobiet, uczestniczyła w kursie dla trenerów edukatorów Programu UEFA Playmakers, czy też brała udział w warsztatach w ramach UEFA Share. Piłka nożna jest jej bliska również po godzinach pracy, kiedy to uprawia turystykę stadionową (groundhopping).

45. Anna Mioduska (debiut)

Prezeska Fundacji Legii Warszawa, od lat aktywnie zaangażowana w działalność organizacji pozarządowych. Ma za sobą pracę w amerykańskich kancelariach Vinson & Elkins oraz White & Case. Pełniła również rolę dyrektorki ds. prawnych grupy Nestle w Polsce. Kierowana przez Annę Mioduską Fundacja Legii prowadziła w 2020 i 2021 roku akcję #GotowiDoPomocy, w ramach której wsparcie w trakcie pandemii otrzymało przeszło 2500 starszych mieszkańców Warszawy. Dzięki inicjatywie fundacji, pod koniec 2021 roku powołano do życia nową sekcję sportową stołecznego klubu – szermierkę na wózkach.

44. Katarzyna Kiedrzynek (rok temu 20. pozycja)

Bramkarka reprezentacji Polski, występująca obecnie w niemieckim Wolfsburgu, a wcześniej w Paris Saint-Germain. W 2021 roku razem ze swoją drużyną dotarła do ćwierćfinału Ligi Mistrzyń, przegrywając dwumecz z londyńską Chelsea. W reprezentacji Polski rozegrała mecz kwalifikacyjny do Euro z Hiszpanią, a także wystąpiła w towarzyskim spotkaniu ze Szwecją.

43. Edyta Szymańska (debiut)

Managerka z ponad 20-letnim doświadczeniem w tworzeniu strategii i egzekucji sponsoringu sportowego, kulturalnego, edukacyjnego oraz marketingu i public relations w branży telekomunikacyjnej. Od wielu lat związana z marką Plus i projektem “Siatkówka”, który doskonale prosperował w roku poprzednim. W 2021 roku dołączyła do Rady Programowej Stowarzyszenia SBP Polska, a także wystąpiła w majowej konferencji Sport For Brands.

42. Maja Włoszczowska (rok temu 43. pozycja)

Kolarka górska, dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich, a także złota medalistka mistrzostw świata. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Tokio, gdzie zajęła 20. miejsce. W sierpniu 2021 roku została członkinią Komisji Zawodniczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

41. Katarzyna Kopeć-Ziemczyk (debiut)

Z branżą sportową związana od niemal 10 lat. Wcześniej jako dziennikarka telewizyjna i rzecznik ministra sportu, a w 2021 roku została szefową komunikacji w Polskiej Agencji Antydopingowej. Dla POLADA m.in. współtworzyła od podstaw projekt „Biegam z czystą przyjemnością” – akcję charytatywną, podczas której zebrano prawie 35 000 złotych na pomoc dla siedmiu młodych sportowców po kontuzjach.

40. Kaja Soboń (debiut)

Związana ze światem fitness. Aktywnie działa na platformie YouTube, a konkretniej na swoim kanale „Dźwigaj Dziewczyno”, na którym zgromadziła ponad 320 tysięcy subskrybentów. Stara się łamać pewne stereotypy dotyczące aktywności fizycznej u kobiet, a także porusza tematy tabu. Zachęca do przełamywania schematów i realizowania swoich celów. W 2021 roku wystąpiła w programie telewizyjnym Ninja Warrior Polska.

39. Paulina Kowalska (debiut)

Specjalistka z zakresu aktywizacji sponsoringu sportowego i public relations. Od kilku lat pracuje dla brytyjskiej agencji marketingowej Hatch Group. W 2021 roku w ramach aktywizacji B2B współpracowała z firmami sponsorującymi największe światowe organizacje sportowe: Remington (Manchester United), Sportsbreaks.com (F1, Premier League, Everton F.C., związki rugby, krykieta, tenisa), Hisense (rozgrywki UEFA, Leeds United), Harron Homes (Renault Clip Cup). Debiutantka na scenie konferencyjnej – w październiku ubiegłego roku podjęła się tematu przedstawienia globalnych trendów w sponsoringu sportowym na 19. edycji Forum SPORTBIZ.

38. Nina Patalon (debiut)

Bycie trenerką reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet to nie lada wyzwanie i twardy orzech do zgryzienia, jednak dla mającej 36 lat Niny Patalon to idealna wprost okazja do samorealizacji. Jedyna trenerka w kraju, która może pochwalić się posiadaniem licencji UEFA Pro. Jest idealnym przykładem na to, że ograniczenia istnieją przede wszystkim w głowie, a ogromne zaangażowanie i pasja są w stanie doprowadzić jednostkę na szczyt. Nina Patalon wychowywała się bowiem w Działdowie, czyli w miejscowości niemającej z piłką nożną zbyt wiele wspólnego. Kierując się marzeniami i chęcią stałego rozwoju, udała się do Konina, gdzie występowała jako zawodniczka, reprezentantka Polski, a następnie trenerka juniorek i seniorek.

37. Monika Płaczkowska (rok temu 44. pozycja)

Jest jednym z największych ekspertów w branży marketingu w polskim sporcie. Jadła chleb z niejednego pieca – w swoim życiu pełniła funkcje takie jak między innymi General Sponsorship and Marketing Manager w spółce handlowej LV BET Zakłady Bukmacherskie. Była także nauczycielką akademicką na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, a aktualnie zarabia na życie jako Partnership Manager w agencji marketingu Sportfive. Warto odnotować w tym miejscu, że Sportfive posiada swoje biura na terenie całego globu, a w skład agencji wchodzi około 1200 doświadczonych ekspertów. 

36. Małgorzata Borkowska (debiut)

Konsultantka ds. Praw Mediowych przy Ekstraklasie SA, jest odpowiedzialna za sprzedaż krajowych i międzynarodowych praw mediowych do rozgrywek PKO BP Ekstraklasy, jak i kompleksowy rozwój biznesu. W 2021 roku została sędziną w prestiżowym konkursie nagród branży technologii sportowej SportsPro #OTTAwards. Ekstraklasa nabiera tempa ekspansji transmisyjnej – rok temu polska liga piłkarska była transmitowana w 23 krajach. Co więcej, Ekstraklasa w ostatnich miesiącach nawiązała również współpracę z globalnym serwisem streamingowym OneFootball. Prelegentka na międzynarodowych konferencjach w zarządzania w sporcie, jak m.in. Nextv Sport w kwietniu 2021.

35. Małgorzata Urbańska (debiut)

Z wykształcenia specjalistka ds. komunikacji społecznej i edytorka. Zawodowo od 14 lat związana z marketingiem sportowym. Ponad 7 lat była związana z klubem piłkarskim Arka Gdynia. W swojej karierze miała okazję pracować przy organizacji. Obecnie, jako Corporate Marketing Manager w Trefl SA odpowiada za komunikację marki Trefl, w tym za działania wiązane ze sponsoringiem sportowym dwóch drużyn – męskiej koszykówki Trefl Sopot i męskiej siatkówki Trefl Gdańsk.

34. Iga Bielawski (rok temu 16. pozycja)

Przedsiębiorcza kobieta, która aktualnie realizuje się na stanowisku Marketing Director CEE w znanej i cenionej na całym świecie firmie New Balance. Wykształcenie zdobywała na Uniwersytecie Warszawskim, a także na Akademii Leona Koźmińskiego. To w dużej mierze dzięki niej marka dociera do coraz większego grona sportowców. New Balance słynie z prowadzonych na szeroką skalę kampanii, takich jak „Każdy biegacz ma swój powód”, podczas której przedsiębiorstwo składa hołd wszystkim biegaczom, a jednocześnie podkreśla, że każdy człowiek może w pewnym sensie określać się mianem sportowca.  

33. Ewa Bąk (debiut)

Dyrektorka Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania od ponad 20 lat. Wykładowczyni akademicka na AWF-ie w Poznaniu. Obecna Przewodnicząca Komisji Turystyki Kultury Fizycznej i Sportu Związku Miast Polskich oraz członkini Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego i Polskiego Towarzystwa Prawa Sportowego. Wielokrotnie nagradzana menadżerka sportu, odpowiedzialna za propagowanie i organizowanie poznańskiego sportu dzieci i młodzieży. Pod jej skrzydłami Poznań w 2021 roku gościł m.in. dwukrotnie CAVALIADĘ, Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie (w kilku kategoriach), Poznań Open Tenis, Enea Junior Poznań Triathlon, Poznań Athletics Grand Prix czy 97. Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce.

32. Daria Abramowicz (rok temu 29. pozycja)

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie przygotowanie mentalne jest jednym z kluczowych elementów w życiu każdego sportowca. Psychologia sportu to dziedzina, która w ostatnich latach przeżywa intensywny rozkwit. Właśnie w owej branży funkcjonuje Daria Abramowicz, która twierdzi, że „mistrzostwo zaczyna się w głowie”. Wiedzę teoretyczną niezbędną do uprawiania zawodu zdobywała na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie. Ponadto dane jej było studiować również na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Dzięki bogatemu doświadczeniu zawodowemu może służyć pomocą kolarzom, pływakom oraz wybitnej polskiej tenisistce – Idze Świątek. Jest w stanie doskonale wczuć się w sytuację każdego sportowca, ponieważ sama przez wiele lat trenowała żeglarstwo regatowe oraz funkcjonowała jako coach. 

31. Ilona Termińska (rok temu 31. miejsce)

Prezeska klubu Apator Toruń, który występuje w PGE Ekstralidze, a więc w najwyższej w hierarchii klasie rozgrywek żużlowych w Polsce. Poczynania drużyny za kadencji Ilony Termińskiej to prawdziwa sinusoida – od zdobycia srebrnego medalu mistrzostw Polski do spadku do niższej klasy rozgrywkowej. Pomimo burzliwych lat wszyscy związani ze środowiskiem żużlowym pokładają ogromną nadzieję w osobie pani prezes i doceniając jej umiejętności przywódcze, mocno trzymają kciuki za sukces, jaki w końcu ma zostać osiągnięty przez klub. Jej specjalnością jest poruszanie się w obszarze spraw marketingowych i budżetowych. W wolnej chwili uprawia biegi długodystansowe. Jej pasją jest także taniec. 

30. Otylia Jędrzejczak (debiut)

Była polska pływaczka, mistrzyni olimpijska z Aten i dwukrotna mistrzyni świata. Otylia Jędrzejczak aktywnie wspierała pływaków, którzy ze względu na błędy organizacyjne Polskiego Związku Pływackiego nie mogli wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Na początku września 2021 roku potwierdziła, że zamierza ubiegać się o stanowisko prezeski PZP, a trzy tygodnie później została oficjalnie wybrana na nową szefową związku.

29. Danuta Witkowska (rok temu 21. miejsce)

O właścicielce Bruk-Bet Termalica Nieciecza można by w zasadzie pisać praktycznie bez końca. Ogromne wrażenie robi fakt, że klub z siedzibą w niewielkiej małopolskiej wsi występuje aktualnie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Co więcej, był w stanie w obecnym sezonie przeciwstawiać się takim uznanym markom jak Jagiellonia Białystok czy Śląsk Wrocław. Ogromna w tym zasługa Danuty Witkowskiej, która tworzyła firmę i klub od samych fundamentów. Jednak w ogromnym błędzie jest każdy, kto kojarzy właścicielkę klubu wyłącznie z działalnością sportową. Prezeska Bruk-Bet Termalica Nieciecza została w 2017 roku odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla polskiej oświaty, tj. finansowanie Zespołu Szkół i Przedszkola imienia Armii Krajowej w Niecieczy. 

28. Aida Bella (rok temu 41. miejsce)

Była reprezentantka Polski w short-tracku, brązowa medalistka mistrzostw Europy i multimedalistka mistrzostw Polski. Od sześciu lat związana z największym mecenasem polskiego sportu – Totalizatorem Sportowym. Obecnie pełni funkcję Rzeczniczki Prasowej oraz Dyrektorki Departamentu Komunikacji Korporacyjnej spółki, która jest sponsorem generalnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Aida Bella utrzymuje również doskonały kontakt z wieloma sportowcami, co sprawia, że współpraca na linii Totalizator Sportowy a reprezentanci kraju w wielu dyscyplinach stoi na najwyższym poziomie.

27. Aldona Marciniak (rok temu 50. miejsce)

Dziennikarka zajmująca się przede wszystkim sportami motorowymi – głównie Formułą 1. Na co dzień doskonale łączy pracę dla Eleven Sports i Przeglądu Sportowego. Przez swoją widownię jest ceniona przede wszystkim za profesjonalizm. Poza pracą dziennikarki działa także jako prowadząca różnego rodzaju plebiscyty – między innymi galę Przeglądu Sportowego z okazji sportowca 100-lecia w Polsce. W 2021 prowadziła także Galę Mistrzów Sportu organizowaną przez najstarszy sportowy dziennik w naszym kraju, a także wraz z Andrzejem Borowczykiem ceremonię prezentacji nowego bolidu Alfy Romeo Racing Orlen – wydarzenie pierwszy raz w historii odbyło się w Polsce. Dodatkowo aktywnie działa w mediach społecznościowych, gdzie zebrała pokaźna liczbę obserwujących.

26. Edyta Sadowska (rok temu 5. miejsce)

Prezeska i dyrektorka generalna Canal+ Polska od czerwca 2019 roku. Ostatnie półtora roku Canal+ Polska S.A. wprowadziła akcję do obrotu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2021 roku platforma przedłużyła współpracę z Ekstraligą Żużlową aż do 2025 roku. W nowym sezonie żużlowym zostały wprowadzone dane z telemetrii przekazywane do widza w czasie rzeczywistym, a w parku maszyn pojawią się kamery bezprzewodowe umożliwiające pokazanie większej liczby szczegółów oraz materiałów zakulisowych – zapewniając żużlowe emocje z innej perspektywy i w najwyższej możliwej jakości.

25. Sylwia Chada (rok temu 26. miejsce)

Już od półtora roku piastuje stanowisko General Menager of Global Business Solutions w Polsce oraz region Europy Środkowo-Wschodniej TiktToka. W zeszłym roku chiński serwis społecznościowy był jednym ze sponsorów Euro 2020, który był bardzo dobrze eksponowany, zwłaszcza podczas transmisji telewizyjnych. Sylwia Chada często podkreśla, że przeglądanie TikToka traktuje jako prasówkę, mimo że sama nie jest aktywna na tej platformie. Wcześniej pracowała jako Managing Director & CEO Httpool. Tam była odpowiedzialna za wprowadzenie na polski rynek oraz monetyzację wielkich platform, jak Twitter, Snapchat, Spotify.

24. Dorota Żurkowska-Bytner (debiut)

W lipcu 2021 powołana do zarządu TVN. Menedżerka w zarządzie TVN odpowiada za Eurosport, krajową i międzynarodową dystrybucję połączonego portfolio kanałów i produktów, rozwój współpracy z partnerami w Polsce i za granicą oraz za zintegrowany obszar badań. Wcześniej przez wiele lat była dyrektorką zarządzającą Discovery w Polsce. Pełniła też funkcje w międzynarodowych strukturach koncernu. Jako wiceprezeska ds. rozwoju sprzedaży reklam odpowiadała za strategię reklamową Discovery na wszystkich rynkach ówczesnego regionu CEEMEA (Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka).

23. Małgorzata Lubczyńska (rok temu 10. miejsce)

Blachy Pruszyński to kolejna ze spółek wspierających od lat polski sport. Małgorzata Lubczyńska pełni rolę dyrektorki marketingu i odgrywa kluczową rolę w promocji marki poprzez sport. Jej starania przynoszą efekty, czego dowodem są liczne wyróżnienia. W ubiegłym roku znalazła się w naszym zestawieniu, a jesienią Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” nagrodziła ją za rozwój polskiego sportu i promocję Polski na świecie. Obok Małgorzaty Lubczyńskiej w wąskim gronie znalazły się znane osobistości ze świata sportu – Andrzej Person czy Robert Korzeniowski.

22. Czwórka na wiosłach: Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann (debiut)

Kwartet wioślarek przyleciał do Polski z Tokio ze srebrnym medalem. Drugie miejsce w Japonii było pierwszym sukcesem olimpijskim dla dwójki z tego grona. Marta Wieliczko oraz Katarzyna Zillmann po raz pierwszy poznały smak medalu na Igrzyskach Olimpijskich. Kobus-Zawojska oraz Sajdak zgarnęły swoje drugie krążki. Pięć lat wcześniej, w Rio de Janeiro, w tej samej konkurencji zdobyły brązowy medal. Teraz awans o jedno oczko. Może w Paryżu kolejny?

21. Aleksandra Kalinowska (rok temu 25. miejsce)

Od niemal 3,5 roku pracuje w PKO BP. Jest odpowiedzialna za projekt sponsorski banku we współpracy z Ekstraklasą. Pracowała przy takich projektach, jak finansowe Q&A z piłkarzami Legii, a także “Kanapa Kibica”. Ten ostatni był szansą na oglądanie meczów przez zwykłego kibica ze specjalnej kanapy tuż obok boiska. Wszystkie jej działania charakteryzuje ogromny profesjonalizm. Kalinowska jest też mocno obecna w social mediach, w tym na Twitterze, gdzie regularnie śledzi PKO BP Ekstraklasę.

20. Ewa Pajor (rok temu 19. miejsce)

Absolutna gwiazda reprezentacji Polski w piłce nożnej. Na co dzień występuje w niemieckim zespole VfL Wolfsburg. Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie liczne sukcesy drużynowe takie jak wielokrotne mistrzostwo Bundesligi, zdobycie Pucharu Niemiec czy udział w finale Ligi Mistrzyń UEFA. O jej kunszcie piłkarskim świadczą także osiągnięcia indywidualne. Ewa Pajor może poszczycić się bowiem tytułem królowej strzelczyń Bundesligi w sezonie 2018/19, a także wyróżnieniem dla najlepszej piłkarki w Europie do lat 17, które zostało jej przyznane w roku 2013. Zawodniczka występująca na pozycji napastnika zmagała się z poważną kontuzją kolana, a na wcześniejszych etapach życia groziła jej także utrata wzroku. Pomimo to nie poddała się, przełamywała kolejne bariery, przez co niewątpliwie może stanowić wzór do naśladowania.

19. Monika Pyrek (rok temu 28. miejsce)

Była lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce. Kilkukrotnie cieszyła się z medali na mistrzostwach świata czy mistrzostwach Europy. Obecnie prowadzi fundację, która zajmuje się alternatywnymi lekcjami wychowania fizycznego. W 2021 roku za pomocą odpowiedniej platformy odwiedziła wiele miast i zachęcała uczniów do aktywności, prowadząc specjalne zajęcia. W obliczu nauki zdalnej takie działania były i nadal są szczególnie ważne.

18. Agnieszka Syczewska (rok temu 23. miejsce)

Z całą stanowczością można rzec, iż Agnieszka Syczewska należy do grona najbardziej rozpoznawalnych kobiet w polskiej piłce nożnej. O jej zaradności i przedsiębiorczości świadczy między innymi liczba stanowisk, które zajmowała w klubie Jagiellonia Białystok. W 2021 roku była wiceprezeską, a także prezeską klubu z Białegostoku. Kilkanaście lat temu trudniła się pracą rzecznika prasowego. Warto również zaznaczyć, że w 2008 roku ukończyła studia prawnicze w Białymstoku, a wiedza zdobyta na uczelni pomaga jej w życiu zawodowym każdego dnia.

17. Danuta Dmowska-Andrzejuk (rok temu 11. miejsce)

Była minister sportu w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego, polska szpadzistka, mistrzyni świata i Europy, a także żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. W kwietniu 2021 roku została powołana na doradczynię społeczną i przewodniczącą zespołu do spraw sponsoringu sportu przez spółki Skarbu Państwa. Zajmowała się także koordynowaniem szczepień polskich sportowców przeciwko COVID-19. Na tym jednak nie koniec, bowiem pod koniec roku Danuta Dmowska-Andrzejuk objęła również funkcję prezeski zarządu nowo powstałej SuperLIGI Tenisa, a także została członkinią rady Europejskiej Federacji Szermierczej.

16. Joanna Jędrzejczyk (rok temu 3. miejsce)

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich sportsmenek na świecie, wizytówką kobiecego MMA oraz wszelkich sztuk walki w naszym kraju. Korzystając ze swojej popularności, angażuje się w wiele kampanii promocyjnych, promując tym samym siebie oraz polski sport za granicą. Jędrzejczyk nie pojawiła się w oktagonie od marca 2020 roku, jednak Polka zapowiedziała swój powrót do UFC. W ciągu ostatnich dwóch lat sportsmenka jeszcze bardziej zaangażowała się w działalność medialną. Nie zmienia to jednak faktu, że powrót Jędrzejczyk do oktagonu będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie sportów walki w 2022 roku.

15. Maria Andrejczyk (debiut)

Lekkoatletka, specjalizująca się w rzucie oszczepem. Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio zdobyła srebrny medal, co budzi tym większy podziw, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak ciężkie kontuzje się jej przytrafiały w ostatnich latach. Aktualna rekordzistka Polski seniorek. Wynik 71,40 m osiągnęła 9 maja 2021 roku w Splicie. Na ten moment jest to trzeci rezultat na świecie. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zajęła szóste miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego polskiego sportowca 2021 roku.

14. Agnieszka Szymańska (debiut)

Kierowniczka Zespołu Marketingu Sportowego PKO Banku Polskiego, odpowiada za program „PKO Biegajmy Razem”. Jak sama mówi, jest szczęściarą, bo może zawodowo zajmować się tym, co bardzo lubi, czyli sportem. Od blisko 9 lat biega regularnie. I choć sport uprawia dla przyjemności, to w „biegowym CV” ma liczne półmaratony, maratony, a nawet ultramaratony górskie.

13. Aleksandra Marciniak (debiut)

Obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia Sport Biznes Polska oraz Head of Sales & Partnerships w Polskiej Lidze Esportowej, zajmując się pozyskiwaniem i współpracą z partnerami i sponsorami. Prowadzi szkolenia z organizacji i promocji imprez sportowych, występuje na licznych konferencjach. Na swoim koncie ma realizację projektów niestandardowych z zakresu PR, marketingu sportowego, eventów czy współpracy z influencerami.

12. Katarzyna Kieli (rok temu 8. miejsce)

Jest prezeską i dyrektorką zarządzającą Discovery EMEA. Od samego początku istnienia Discovery Polska, Kieli znajdowała się w zarządzie spółki. W tym czasie pełniła role między innymi wiceprezeski wykonawczej, prezeski czy dyrektorki zarządzającej w regionie CEEMEA. Obecnie zarządza spółką w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Znalazła się na liście pięćdziesięciu najbardziej wpływowych liderek biznesu i polityki, badaczek oraz inspirujących kobiet magazynu „Forbes”. Zauważono, że Polka kierowała przejęciem TVN przez koncern Discovery, a także że stacja musiała mierzyć się w ubiegłym roku z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji (lex TVN). We wrześniu 2021 roku Kieli weszła również do zarządu spółki Polish Television Holding BV – spółki posiadającej 100% akcji TVN SA. oraz jednej ze spółek zależnych grupy Discovery.

11. Agata Pniewska (debiut)

Od czerwca 2020 Dyrektorka Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów w PKN Orlen. Według badań Sponsoring Monitor koncern paliwowo-energetyczny w 2021 był krajowym liderem w zakresie sponsoringu sportu i kultury. W tym roku ORLEN był dostrzegany m.in. podczas licznych zawodów lekkoatletycznych, siatkarskich, dwóch wyścigów Roberta Kubicy w F1 (jak i przekroju całego sezonu w Alfie Romeo Racing ORLEN) i ELMS, wyścigów żużlowych. Sportowcy z grupy Orlen Team zdobywali medale olimpijskie jak i ustanawiali nowe rekordy świata w wielu dyscyplinach sportowych.

10. Anna Lutek (rok temu 14. miejsce)

Dyrektorka PR i komunikacji w energetycznej spółce Enea. Firma od wielu lat uchodzi za jednego z donatorów polskiego sportu. Kluby, związki, wydarzenia sportowe i całe ligi miały już w nazwie właśnie Eneę. Trudno byłoby wymienić wszystkie aktywności sponsorskie Enei w świecie polskiego sportu.

9. Justyna Kowalczyk-Tekieli (rok temu 7. miejsce)

Polska biegaczka narciarska, mistrzyni oraz multimedalistka igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, a także czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich. W latach 2018 – 2021 była asystentką trenera kadry kobiet w biegach narciarskich, a 26 marca 2021 roku została mianowana dyrektorką sportową Polskiego Związku Biathlonu. Kowalczyk cały czas widoczna jest mediach, zarówno tradycyjnych, jak i społecznościowych. Na Facebooku profil polskiej biegaczki śledzi przeszło 850 tysięcy osób, natomiast wpisy Kowalczyk na Twitterze regularnie docierają do 82 tysięcy odbiorców.

8. Magdalena Kopka-Wojciechowska (rok temu 27. miejsce)

Członkini zarządu Totalizatora Sportowego – jednego z mecenasów polskiego sportu. Przez wiele lat piastowała stanowisko dyrektorki Biura Reklamy Polskapresse Sp. z o.o. gdzie zajmowała się między innymi projektowaniem i prowadzeniem działań marketingowych dla projektów zewnętrznych. Zasiadała w radach nadzorczych wielu firm, obecnie jest członkinią Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Na organizowanym przez portal Interplay Polish Gaming Aces 2020 została uznana za Najbardziej Zaangażowaną Kobietę Roku w branży hazardowej. W styczniu 2021 roku zajęła 6. Miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych osób w polskim hazardzie. Jej działania mają bezpośredni wpływ na rozwój spółki, a co za tym idzie również rozwój polskiego sportu.

7. Anna Krupka (rok temu 9. miejsce)

Od 27 października 2021 roku pełni rolę sekretarza stanu ds. sportu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. De facto to stanowisko pełniła kilka miesięcy dłużej, gdyż od 2 marca, ale wówczas było to jeszcze Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To oznacza, że jest jednym z najważniejszych polskich polityków w kwestiach sportu. W październiku ubiegłego roku została wybrana przez Radę UE na członkinię zarządu Światowej Agencji Antydopingowej – najwyższego organu decyzyjnego WADA. W strukturze WADA reprezentuje UE jako ministra-ekspert.

6. Róża Kozakowska (debiut)

Polska mistrzyni paraolimpijska oraz rekordzistka świata w rzucie maczugą, a także wicemistrzyni w pchnięciu kulą kobiet w kategorii F32. W 2021 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a na 87. Gali Plebiscytu Przeglądu Sportowego otrzymała statuetkę w kategorii „Sport bez barier”. W swoich wypowiedziach polska mistrzyni wielokrotnie podkreśla jak wielkim zaszczytem jest dla niej reprezentowanie Polski, a także mówi o walce z własnymi słabościami i przełamywaniu własnych ograniczeń. W ubiegłym roku Róża Kozakowska stała się dla wielu prawdziwą inspiracją.

5. Ewa Chodakowska (rok temu 4. miejsce)

Jest jedną z pierwszych polskich sportowych influencerek. Od wielu lat stara się zaszczepić w sercach Polek i Polaków miłość do aktywności sportowej. Dla wielu osób pozostaje wzorem i inspiracją. Jej posty na Facebooku, podobnie jak te na Instagramie, docierają do przeszło dwóch milionów odbiorców. Diety i plany treningowe autorstwa Ewy Chodakowskiej cieszą się niezmiennie ogromną popularnością. Podobnie jak w ubiegłym roku, Chodakowska plasuje się więc w ścisłej czołówce naszego rankingu.

4. Anna Lewandowska (rok temu 1. miejsce)

Jedna z najpopularniejszych Polek musi być w czołówce naszego rankingu. Oczywiste jest, że duża w tym rola męża. W końcu Robert Lewandowski to czołowy piłkarz świata. Jednak ogromnym faux pas byłoby napisać, że tylko jemu zawdzięcza swoją pozycję w show-biznesie. Najpierw sama osiągała spore sukcesy w sporcie, a później przeszła w rolę sportowej influencerki. Trudno byłoby wymienić wszystkie aktywności biznesowo-sportowe Anny Lewandowskiej. Stworzenie własnych marek oraz wpływ na postrzeganie sportu przez wiele kobiet to wystarczający powód, by docenić jej rolę dla całego społeczeństwa.

3. Aniołki Matusińskiego (debiut)

Dla jednych złotka, dla innych aniołki. Mowa o kwintecie ze sztafety 4×400 metrów. Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic i Anna Kiełbasińska osiągnęły ogromne sukcesy podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Było srebro w żeńskiej sztafecie oraz złoto w mieszanej. Takie wyniki nie mogły przejść obojętnie naszej kapitule. Stąd trafiają na podium, wyprzedzając m.in. Annę Lewandowską. To chyba najlepiej oddaje, jaką pracę wykonały nasze lekkoatletki. Życzymy, by w kolejnych latach utrzymywały się w ścisłej czołówce. Oznaczałoby to bowiem kolejne medale na wielkich imprezach!

2. Anita Włodarczyk (rok temu 6. miejsce)

Lekkoatletka, specjalizująca się w rzucie młotem. Trzykrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich. Ostatni sukces na tej prestiżowej imprezie miał oczywiście miejsce podczas zmagań w Tokio, gdzie wyprzedziła drugą w konkursie Zheng Wang o prawie półtora metra. Jako pierwsza lekkoatletka zdobyła trzy złote medale olimpijskie z rzędu w tej samej konkurencji. Pod koniec sierpnia 2021 roku, Anita Włodarczyk została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zajęła drugie miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego polskiego sportowca 2021 roku.

1. Iga Świątek (rok temu 2. miejsce)

W 2021 roku Iga Świątek kontynuowała swoją dobrą grę na kortach, prezentując przede wszystkim równą formę przez dwanaście miesięcy. Triumfowała w turnieju w Adelajdzie, a także wygrała zmagania w Rzymie. W grze podwójnej dotarła do finału French Open. Solidne występy przez cały rok zaowocowały udziałem w prestiżowym turnieju WTA Finals, w którym rywalizują tylko najlepsze tenisistki. Postępy oraz potencjał zauważają również sponsorzy. W 2021 roku Iga Świątek została ambasadorką Rolexa – prestiżowej marki zegarków. Zajęła pierwsze miejsce w rankingu Forbes Women w klasyfikacji najlepszych marek osobistych kobiet, wyprzedzając m.in. Annę Lewandowską czy Krystynę Jandę. Co ważne, najlepsza polska tenisistka w roku poprzednim klasę pokazała również poza kortem, ponieważ zdecydowała się przekazać pokaźną sumę 200 tysięcy złotych, by wesprzeć dwie fundacje – „Słonie na Balkonie” i „Dajemy dzieciom siłę”, które zajmują się zdrowiem psychicznym wśród najmłodszych. Nic więc dziwnego, że to właśnie Iga Świątek zajmuje pierwsze miejsce na naszej liście Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polskim Sporcie za 2021 rok.