Aktualności 23 czerwca 2023

Sztuczna inteligencja zastąpi redaktorów? Niemiecki dziennikarz mówi „tak”!

Axel Springer część dziennikarzy "Bilda" zastąpi sztuczną inteligencją.

Axel Springer przymierza się do zastąpienia części dziennikarzy „Bilda” sztuczną inteligencją. Niemiecka bulwarówka, najlepiej sprzedający się dziennik w Europie, zlikwiduje w ten sposób niesprecyzowaną obecnie liczbę stanowisk pracy.

W ramach oddzielnego programu cięcia kosztów o wartości 100 mln euro, mającego na celu przywrócenie rentowności, gazeta reorganizuje również działalność oddziałów regionalnych, co ma doprowadzić do setek zwolnień.

Gazeta „niestety rozstałaby się z kolegami, których zadania w świecie cyfrowym są wykonywane przez sztuczną inteligencję i/lub zautomatyzowane procesy” – zakomunikował koncern Axel Springer SE w e-mailu do pracowników. Co za tym idzie, możemy spodziewać się ogromnych zmian na stanowiskach niemieckiego dziennika.

Stwierdzono, że role niektórych „redaktorów, pracowników produkcji drukarskiej, redaktorów pomocniczych, korektorów i fotoedytorów nie będą już istnieć w takim kształcie, jak dzisiaj”. Do tego komunikatu dotarł konkurent – „Frankfurter Allgemeine Zeitung„.

Wiadomość pojawia się cztery miesiące po ogłoszeniu w lutym przez prezesa koncernu Mathiasa Döpfnera, że wydawca ma być „spółką zajmującą się wyłącznie mediami cyfrowymi”. Powiedział wtedy, że narzędzia sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, mogą „ulepszyć niezależne dziennikarstwo bardziej niż kiedykolwiek – lub je zastąpić”.

Bild” po ujawnieniu tej informacji na razie unika oszacowania liczby miejsc pracy ostatecznie utraconych na rzecz sztucznej inteligencji.

„Bild” zapowiedział również, że będzie dążyć do uniknięcia przymusowych zwolnień tam, gdzie to możliwe, ale w zamian miałby obniżyć płace, zmniejszając też liczbę drukowanych wydań regionalnych z 18 do 12.

Wpływowy dziennik, którego sensacyjne, mocno upolitycznione reportaże są często porównywane z brytyjskim „The Sun„, został zmuszony do zwolnienia redaktora naczelnego Juliana Reichelta w związku z zarzutami o molestowanie seksualne i zastraszanie pracowników.

Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy (DJV) skrytykowało plany Springera wobec wprowadzenia sztucznej inteligencji w miejsce dziennikarzy i ostrzegło, że zwolnienia zabiją to, co daje największe przychody. Według DJV posunięcie to ma być „nie tylko antyspołeczne w stosunku do pracowników, ale także wyjątkowo głupie ekonomicznie”.