Aktualności 16 marca 2023

Gianni Infantino ponownie wybrany na prezydenta FIFA

Trwa 73. kongres FIFA w Kigali w Rwandzie. Podczas posiedzenia odbyło się głosowanie na nowego prezydenta FIFA. Niespodzianki nie było, gdyż na kolejną kadencję został wybrany Gianni Infantino.

Formalność

Sama procedura była formalnością, gdyż Gianni Infantino nie miał kontrkandydata. W takich słowach obecny prezydent FIFA wypowiedział się o wyborach – Bycie prezydentem FIFA to niesamowity zaszczyt i ogromny przywilej. Trzeba pamiętać, że to także wielka odpowiedzialność. Jestem naprawdę wzruszony waszym wsparciem.

Obiecuję, że nadal będę służył FIFA, piłce nożnej na całym świecie, a także 211 federacjom członkowskim FIFA. Kocham was wszystkich, zarówno tych, którzy mnie wspierają, a także tych, którzy mnie nienawidzą – mówi Infantino.

Kontrowersje

Gianni Infantino został wybrany po raz pierwszy na prezydenta FIFA w 2016 roku. Druga kadencja 52-latka rozpoczęła się 2019 roku i trwała do teraz. Infantino będzie odpowiadał za FIFA minimum do 2027 roku, gdyż po tym czasie może ubiegać się o reelekcję.

Na przestrzeni ostatnich lat wokół FIFA nie brakowało kontrowersji. Najgłośniejsza dotyczyła wyboru Kataru na organizatora mistrzostw świata w 2022 roku. Ostatnie decyzje FIFA również są często komentowane i krytykowane. Mowa m.in. o zmianie formatu mundialu w 2026 roku i zwiększeniu liczby meczów do 104 spotkań.