Aktualności 19 grudnia 2022

Zagraniczni dziennikarze i eksperci chwalą postawę Szymona Marciniaka w finale mundialu

Za nami finał mistrzostw świata w Katarze. Ostatecznie starcie, w którym Argentyna wygrała po rzutach karnych z Francją, dostarczyło mnóstwo emocji. Główny arbiter spotkania - Szymon Marciniak miał sporo pracy w tym pojedynku. Polski sędzia poradził sobie jednak bardzo dobrze, co docenili zagraniczni dziennikarze i eksperci. 

Emocjonujący finał

Wielu kibiców nie ma wątpliwości – to był najlepszy finał mundialu w XXI wieku. W pewnym momencie, Argentyna miała już dwubramkowe prowadzenie i była o krok od wygrania meczu w regulaminowym czasie gry. Błysk Mbappe sprawił, iż Francuzi doprowadzili do dogrywki, w której najpierw Argentyna ponownie wyszła na prowadzenie, a następnie Kylian Mbappe skompletował hat-tricka. W serii rzutów karnych lepsi okazali się Argentyńczycy, którzy mogli cieszyć się z końcowego triumfu.

Sporo pracy w tym meczu miał Szymon Marciniak. Polski arbiter podyktował aż trzy rzuty karne. Przy każdej sytuacji, Marciniak podejmował samodzielną decyzję, bez sugestii VARu. Co istotne, 41-latek był konsekwentny w kontekście jedenastki dla Argentyny oraz pierwszego rzutu karnego dla Francji. Poza kilkoma mniejszymi błędami, Szymon Marciniak bardzo dobrze poprowadził finał.

Eksperci doceniają

Zauważyli to również zagraniczni eksperci. Simon Stone z BBC napisał w trakcie meczu: Jak dotąd, sędzia był znakomity. Pracę Polaka docenił także legendarny gracz Juventusu – Claudio Marchisio: Szymon Marciniak naprawdę dobrze. Nieco dłuższy wpis na temat pracy Szymona Marciniaka opublikował Henry Winter, szef działu piłka nożna w Times Sport: Jeden z najwspanialszych meczów, a także jeden z najwspanialszych występów sędziowskich. Szymon Marciniak z Polski był absolutnie znakomity w podejmowaniu decyzji. Marciniak dobrze nadążał za tak wyczerpującą grą, utrzymywał kontrolę i płynność gry.