Aktualności 3 września 2022

UEFA ukarała osiem klubów za nieprzestrzeganie zasad FFP

UEFA opublikowała komunikat, w którym poinformowała, iż osiem klubów występujących w europejskich pucharach w sezonie 2021/2022 nie spełniło wymogu progu rentowności. W związku z tym, specjalna izba kontroli finansowej nałożyła kary. Największą otrzymało Paris Saint-Germian.

Osiem klubów ukaranych

Na liście zespołów, które utrzymały kary są następujące ekipy: AS Monaco, Marsylia, Besiktas, AC Milan, Juventus, Inter, Roma oraz Paris Saint-Germain. Największą karę musi zapłacić paryski klub, gdyż mowa o 10 milionach euro. Z kolei Roma musi zapłacić 5 milionów euro, a Inter 4 miliony euro. Trzeba jednak podkreślić, iż te kwoty będą potrącone z wszelkich przychodów, które kluby uzyskają z udziału w rozgrywkach klubowych UEFA.

Kary nałożone na zespoły to efekt złamania zasad rentowności w latach 2018-2022. Ponadto w przypadku, gdy kluby nie uregulują swoich finansów, kary mogą drastycznie wzrosnąć. W przypadku PSG to 65 milionów euro, a Romy 35 milionów euro.

Kolejny zespoły pod lupą

Dodatkowo UEFA poinformowała, że monitoruje sytuacje innych drużyn, które spełniają progi rentowności dzięki zastosowaniu środków nadzwyczajnych wynikających z pandemii. Mowa o 19 klubach, a na liście są takie zespoły jak Chelsea, Barcelona, Manchester City czy Borussia Dortmund.

tagi:uefa