Aktualności 18 lipca 2022

Szachtar Donieck domaga się sporego odszkodowania od FIFA!

Każdy zdaje sobie sprawę, w jakiej sytuacji jest obecnie Ukraina. Wojna wpływa na wszystkie sektory, w tym również na sport. Z przeciwnościami próbują radzić sobie kluby piłkarskie. Jeden z nich - Szachtar Donieck domaga się sporego odszkodowania od FIFA. To pokłosie decyzji organizacji w kontekście zagranicznych piłkarzy.

Wolna ręka zawodników

FIFA postanowiła przedłużyć przepisy, które pozwalają zagranicznym piłkarzom na jednostronne zawieszenie ich kontraktów z ukraińskimi zespołami. Z Szachtarem pożegnał się m.in. Pedrinho, który trafił na rok do Atletico-MG. Można przypuszczać, że w najbliższym czasie tą drogą podążą też inny zawodnicy, jak chociażby Manor Solomon.

Szachtar domaga się odszkodowania

Część piłkarzy odchodzi z Szachtara na zasadzie definitywnego transferu, a warunki transakcji, ze względu na zaistniałą sytuację, są niewątpliwie korzystne dla zespołów pozyskujących. David Neres odszedł do Benfiki za nieco ponad 15 milionów euro. Jak informuje m.in. The Athletic, Szachtar Donieck domaga się sporego, bo wynoszącego na 50 milionów euro, odszkodowania od FIFA. Według wspomnianego źródła, klub złożył w lipcu dokumenty dyrektorowi generalnemu Sądu Arbitrażowego ds. Sportu.

Szachtar podkreśla, że orzeczenie FIFA pojawiło się bardzo późno. Mowa o 21 czerwca. Klub miał kilka dni, by rozwiązać kwestię niektórych zawodników. W innym przypadku, po 30 czerwca zawodnik mógł zawiesić umowę. Sprawę skomentował CEO Szachtara, Sergei Palkin – W związku z decyzją FIFA, Szachtar stracił szansę na transfer czterech zagranicznych piłkarzy za łączną kwotę około 50 milionów euro.