Aktualności 24 czerwca 2022

Rządowy program wsparcia mistrzów coraz bliżej. Sejm przyjął projekt ustawy

W czwartek Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało o tym, że sejm przyjął projekt o zmianie ustawy POT. Oznacza to, że rządowy program wsparcia mistrzów powinien ruszyć w najbliższym czasie, a skorzystają na nim kluby sportowe, które będą reprezentować Polskę na arenie europejskiej.

Sejm przyjął projekt ustawy

Informacja o tym, że projekt ustawy został przyjęty przez sejm jest bardzo istotna. Dzięki temu pojawia się szansa, że rządowy program wsparcia wejdzie w życie szybciej. Jak wiadomo, aby to się stało musi przejść także przez senat. Ma to znacznie w kontekście pierwszych rund kwalifikacji do europejskich pucharów w piłce nożnej. Już w lipcu swoje mecze rozegrają Lech Poznań, Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk.

W przypadku szybkiego odpadnięcia klubu z gry w Europie może wydarzyć się tak, że nie skorzysta on na rządowym programie wsparcia, który zakłada szeroko pojęte reklamowanie Polski przy udziale w rozgrywkach międzynarodowych. Jak można przeczytać w projekcie ustawy, zakładane jest między innymi “opracowanie wspólnego hasła do promowania Polski czy spójny branding wizualny”. A w jaki konkretnie sposób kluby skorzystałby na całym programie?

Na czym polega rządowy program wsparcia mistrzów?

Jeszcze kilka tygodni temu, gdy informacja o nowym projekcie rozeszła się po raz pierwszy, informowano, że będzie on dotoczył wyłącznie zespołów piłkarskich. Jak się okazało, ustawa przewiduje, że zyskać wsparcie na niej mogą także reprezentanci innych dyscyplin jak siatkówka, koszykówka, piłka ręczna oraz hokej. Co ważne, dotyczy to zarówno drużyn męskich oraz żeńskich.

Wielu zapewne zadaje sobie pytanie jak bardzo nagradzane będą polskie kluby? Wracając do informacji sprzed tygodni, mówiono o tym, że pula pewnych pieniędzy powędruje do zdobywców trofeów. Mistrz Polski w piłce nożnej miał mieć gwarantowane 30 milionów złotych, z kolei triumfator krajowego pucharu 25 milionów złotych. Kolejne dwa zespoły, które wywalczyłby udział w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy otrzymaliby 20 milionów złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział budowę 1000 hal sportowych w Polsce

Według informacji, jakie podał Mateusz Miga na stronie TVP Sport te założenia całkowicie się zmieniły. Po pierwsze, jak pisaliśmy, pula nagród powędruje nie tylko do klubów piłkarskich. I co za tym idzie, pieniądze będą musiały zostać zmniejszone – na otrzymanie kwoty w okolicach 5-6 milionów złotych będzie mogło łącznie około 40 klubów.

Część programu dotycząca infrastruktury

Inną częścią projektu wsparcia jest ta dotycząca inwestycji w infrastrukturę sportową i opiewa na 140 milionów złotych rocznie. Jak można przeczytać w projekcie ustawy: – Dodatkowe zasilenie z budżetu państwa pozwoli zwiększyć wsparcie finansowe w zakresie ustawowych zadań FRKF, w tym umożliwi zaprojektowanie i sfinansowanie programu realizowanego z FRKF i przeznaczonego na rozwój infrastruktury sportowej.

Jeśli chodzi o dotacje, to te mają być przyzwane na podstawie wniosków, który będzie musiał zawierać wszystkie niezbędne elementy dotyczące przygotowania inwestycji. Najprawdopodobniej ministerstwo będzie pokrywać 50 procent inwestycji. Co ważne, wiele wskazuje również na to, że z projektu będą mogły skorzystać także kluby drugiej ligi i niższych. Początkowe informacje zakładały, że wsparcie infrastrukturalne będzie dotyczyć jedynie klubów z Ekstraklasy oraz Fortuna 1 Ligi.