Aktualności 20 stycznia 2022

FIFA wprowadza ważne zmiany w systemie wypożyczeń piłkarzy

Wypożyczenie zawodnika z klubu x do zespołu y jest na rynku piłkarskim czymś zupełnie normalnym. Drużyny decydują się na taki ruch, gdy zawodnik jest bardzo młody i potrzebuje gry lub po prostu nie znajduje się obecnie w planach trenera. Niektóre ekipy nagminnie korzystały z tego systemu. W związku z tym, FIFA wprowadza zmiany, które powodują, iż kluby będą miały pewne ograniczenia. 

W interesie piłkarza

W oficjalnym komunikacie FIFA możemy przeczytać, iż zmiany podyktowane są przede wszystkim interesami młodych graczy. Według międzynarodowej organizacji, limit wypożyczeń sprawi, iż rozwijanie się młodych piłkarzy będzie znacznie lepsze. Dodatkowo promowana jest równowaga konkurencji. Do tego dochodzi również zapobieganie “gromadzeniu” piłkarzy.

Zmiany w systemie wypożyczeń!

O jakich konkretnie zmianach mowa? Wprowadzone zostaną m.in. konkretne zasady dotyczące okresu wypożyczenia, a także limity wypożyczeń na sezon. FIFA przedstawiła również odpowiedni terminarz realizacji całego procesu, który jest następujący:

  • od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku klub może mieć  maksymalnie ośmiu wypożyczonych zawodników i wypożyczyć maksymalnie ośmiu piłkarzy w dowolnym momencie w trakcie sezonu.
  • od 1 lipca 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku klub może mieć maksymalnie siedmiu wypożyczonych zawodników i  wypożyczyć maksymalnie siedmiu piłkarzy w dowolnym momencie w trakcie sezonu.
  • od 1 lipca 2024 roku klub może mieć maksymalnie sześciu wypożyczonych zawodników i wypożyczyć maksymalnie sześciu piłkarzy w dowolnym momencie w trakcie sezonu.

Na szczeblu krajowym związki członkowskie FIFA otrzymają okres trzech lat na wdrożenie zasad systemu wypożyczeń, który jest zgodny z zasadami ustanowionymi na szczeblu międzynarodowym.

Które ekipy mogą mieć problemy?

Przez ostatnie lata to Chelsea była najsłynniejszą ekipą w kontekście wypożyczeń piłkarzy. Z drużyną na okres jednego sezonu rozstawało się wielu piłkarzy. Londyński klub zaczął pracować nad zmniejszeniem liczby wypożyczonych zawodników. Aktualnie nie jest ich tak wielu. Są to: Bakayoko (Milan), Emerson (Lyon), Batshuayi (Besiktas), Ampadu (Benezia), Gilmour (Norwich), Drinkwater (Reading), Miazga (Alaves), Baba Rahman (Reading) czy Clarke-Salter (Coventry City).

tagi:fifa