Aktualności 13 stycznia 2022

PZPN ogłasza dodatkowy nabór do Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich

Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich przed chwilą rozpoczął III cykl funkcjonowania. PZPN zorganizuje dodatkowy nabór dla klubów i akademii, które zechcą wziąć w nim udział. Początek już 1 lutego.

Od początku przyszłego miesiąca kluby będą mogły zgłaszać się i rejestrować w systemie PZPN. Część biurokratyczna potrwa do końca lutego. Później rozpoczną się wizyty monitorujące i sprawdzające w klubach. Pod koniec marca komisja weryfikacyjna wybierze, które kluby zakwalifikują się do projektu certyfikacji.

Więcej pieniędzy dla klubów

Przypomnijmy, że PZPN razem z Ministerstwem Sportu i Turystyki ogłosiły, że w III cyklu Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich będzie jeszcze więcej pieniędzy. W grudniu minister Kamil Bortniczuk oraz prezes PZPN Cezar Kulesza ogłosili, że do podziału będzie nawet 50 milionów złotych. W poprzednich cyklach ta kwota wynosiła maksymalnie 35 milionów.

Teraz celem jest otwarcie się na mniejsze szkółki, odchudzenie biurokracji. Wśród aspektów merytorycznych ma dominować edukacja trenerów. Celem jest jak największa liczba godzin edukacji praktycznej.

Nowa gwiazdka

Do tej pory funkcjonowały trzy poziomu certyfikatów, które miały swoje gwiazdki. Złoty, srebrny i brązowy dawały określone korzyści oraz nakładały konkretne obowiązki na kluby. Teraz pojawi się także zielona gwiazdka. Dotyczyć będzie głównie najmniejszych podmiotów szkolących. Dzięki niej kluby będą mogły dofinansować szkolenia trenerów, ich wynagrodzeń oraz organizować wizyty edukacyjne w szkółce. Za te ostatnie mają odpowiadać trenerzy monitorujący pracujący przy Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich.