Aktualności 23 grudnia 2021

Wyniki oglądalności najważniejszych wydarzeń sportowych w 2021 roku

Rok 2021 dobiega końca. Biorąc pod uwagę najważniejsze wydarzenia sportowe, przed nami już tylko jeden konkurs Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. W związku z tym, nadszedł czas by podsumować ostatnie dwanaście miesięcy w kontekście wyników oglądalności najważniejszych wydarzeń sportowych. 

Rok pełen emocji

Wielkich wydarzeń sportowych nie brakowało. Pandemia koronawirusa spowodowała, iż dwie wielkie imprezy – Euro 2020 oraz XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie zostały przeniesione o dwanaście miesięcy i odbyły się w 2021 roku. Poza tym, dochodzą oczywiście mecze eliminacyjne do mistrzostw świata w wykonaniu naszych piłkarzy czy zmagania skoczków narciarskich.

Nie zapominajmy o innych dyscyplinach, jak chociażby tenis, gdzie Iga Świątek rywalizowała m.in. w Roland Garros czy triumfowała w turnieju WTA 500 w Adelajdzie. Wspólnie przejdziemy przez ostatni rok, przedstawiając wyniki oglądalności ważnych wydarzeń sportowych, które cieszyły się sporą popularnością w naszym kraju.

Mocny start ze skokami

Wszystko zaczęło się dość szybko, gdyż już w styczniu obserwowaliśmy zmagania skoczków w Turnieju Czterech Skoczni. W związku z tym, iż nasi przedstawiciele prezentowali się na tym turnieju bardzo dobrze, co potwierdza triumf Kamila Stocha, a także trzecie miejsce Dawida Kubackiego, Turniej Czterech Skoczni cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Specjalne statystyki dotyczące wyników oglądalności skoków narciarskich w sezonie 2020/2021 przygotował portal wirtualnemedia.pl. Z raportu wynika, iż największym zainteresowaniem cieszył się konkurs w Bischofshofen, czyli zmagania zaliczane do wspominanego Turnieju Czterech Skoczni.

W stacji TVP 1 rywalizacje skoczków na austriackiej skoczni oglądało 5,35 mln widzów. To najlepszy wynik z całego ubiegłego sezonu. Drugie miejsce zajmuje konkurs w Willingen z 31 stycznia. Rywalizację w TVP 1 śledziło 4,68 mln widzów. Podium zamykają zawody w Titisee-Neustdat z 10 stycznia 2021 roku. Zmagania oglądało 4,63 mln widzów. Warto zatem zauważyć, że wszystkie trzy konkursy odbyły się w styczniu.

Iga Świątek przyciąga widzów

Wielki sukces Igi Świątek w postaci zwycięstwa w Roland Garros 2020 sprawił, iż zainteresowanie kobiecym tenisem w naszym kraju znacząco wzrosło. Pod koniec lutego nasza zawodniczka rywalizowała w finale WTA 500 w Adelajdzie, wygrywając bez problemu z Belindą Bencic. Zmagania Polki w Canal+Sport obejrzało około 150 tys. osób. Do tego dochodzi około 60 tys. osób na platformie online.

Oczywiście, gdy weźmiemy pod uwagę wyniki skoków narciarskich, takie statystyki mogą nie robić wrażenia. Jak się jednak okazuje, ten rezultat oglądalności był najwyższym wynikiem w historii tenisowych transmisji Canal+. Trzeba również pamiętać, że dostęp do kanałów Canal+ wymaga zakupu abonamentu.

Kibice bardzo dobrze pamiętali o zeszłorocznym sukcesie Świątek na francuskich kortach, dlatego Roland Garros 2021 wzbudził spore zainteresowanie. Wyniki oglądalności meczu 1/8 finału Kostjuk – Świątek przedstawił w czerwcu Mariusz Wójcicki. Pojedynek obu pań oglądało średnio 720 tys. widzów w Eurosporcie. W szczytowym momencie nawet 1,12 mln widzów.

Euro 2020

Zbliżyliśmy się do czerwca, więc nadszedł czas, by podsumować wyniki oglądalności Euro 2020. Tutaj sytuacja jest bardzo ciekawa, a statystyki niejednoznaczne. Ponownie posłużymy się analizą serwisu wirtualnemedia.pl. Dane TePanel wykazały, iż finałowy mecz mistrzostw Europy w TVP1, TVP Sport oraz TVP 4k oglądało 10,26 mln widzów w grupie wiekowej 8+. Co istotne, dane uwzględniają widownie również poza domem, czyli np. strefy kibica.

Co ciekawe, te wyniki oglądalności znacznie różnią się od danych Nielsena. Według drugiego źródła, które bierze pod uwagę grupę wiekową 4+, ale nie uwzględnia widowni poza domem, finał Euro 2020 oglądało 7,01 mln widzów. Dysproporcje pojawiły się także w wynikach półfinałów. TePanel poinformował o 7,45 mln widzach w meczu Hiszpania – Włochy oraz 7,52 mln widzach przy starciu Anglia – Dania. Dla porównania, Nielsen przedstawił wyniki: 4,98 mln widzów (Hiszpania – Włochy) i 5,29 mln widzów (Anglia – Dania).

W kontekście Euro 2020 nie można oczywiście zapomnieć o meczach Polaków, które co prawda miały miejsce tylko w fazie grupowej, ale cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Tutaj również pojawiły się rozbieżności danych TePanel oraz Nielsen. Pierwsze źródło twierdzi, iż mecz Polska – Hiszpania oglądało 11,4 mln widzów, natomiast starcie Polska – Słowacja 10,3 mln widzów. Tymczasem Nielsen podał dane, iż spotkanie z Hiszpanami oglądało 8,52 mln widzów, a pojedynek ze Słowacją 7,5 mln widzów.

Nielsen udostępnił również portali wirtualnemedia.pl dane z meczu Polska – Szwecja, czyli pojedynku, który decydował o losach Biało-Czerwonych na Euro 2020. Spotkanie oglądało łącznie 8,42 mln widzów. Patrząc na statystyki TePanel w kontekście innych meczów, wyniki u tego źródła z pewnością byłyby większe.

Igrzyska olimpijskie

Lato było pełne sportowych emocji, gdyż od 23 lipca do 8 sierpnia trwały XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Mnóstwo dyscyplin, a co za tym idzie, również sporo transmisji. Z oglądalnością było różnie. W szczególności, że większość zmagań mogliśmy śledzić na kanałach Eurosportu lub w serwisie Player.pl

Z raportu  Nielsen Audience Measurement, który otrzymał portal wirtualnemedia.pl wynika, iż największą widownie zgromadził ćwierćfinałowy mecz siatkówki, w którym podopieczni Vitala Heynena rywalizowali z Francją. Zmagania naszych zawodników oglądało 2,59 mln widzów w TVP1 oraz 620 tys. widzów w Eurosporcie.

Co ciekawe, przez przynajmniej minutę transmisję igrzysk olimpijskich śledziło 18,45 mln Polaków.

Mistrzostwa Europy w siatkówce

Miesiąc po zmaganiach na igrzyskach olimpijskich, nasi siatkarze przystąpili do mistrzostw Europy. Turniej wzbudzał duże zainteresowanie, gdyż jednym z organizatorów była Polska, która rywalizowała w grupie z Serbią, Grecją, Belgią oraz Ukrainą. Siatkarze awansowali oczywiście dalej, walcząc w 1/8 finału z Finlandią, a następnie z Rosją.

Zatrzymajmy się przy ćwierćfinałowym starciu. Jak podał wtedy Marek Szkolnikowski – dyrektor TVP Sport, oglądalność tego meczu była na poziomie ponad 3 milionów widzów (dokładnie 3,125 mln z danych Nielsen Audience Measurement). Jeszcze więcej widzów zgromadziło się podczas półfinałowego meczu. Mowa o 3,36 mln kibiców.

Mecze eliminacyjne Polaków

W drugiej części roku śledziliśmy poczynania reprezentacji Polski w eliminacjach do mistrzostw świata. Spotkaniem, które bez wątpienia wzbudzało zainteresowanie było starcie Polski z Anglią na Stadionie Narodowym. Z raportu Nielsen Audience Measurement wynika, że spotkanie oglądało w piku 6,6 mln osób. Z kolei według MOR (Model Oglądalności Rzeczywistej  przyp. red.) średnia widownia wyniosła 8,6 mln.

Jak wypadły wrześniowe spotkania? Starcie Polska – Albania to widownia rzędu 3,12 mln osób, a spotkanie San Marino – Polska to oglądalność na poziomie 2,91 mln osób.

Co w przyszłym roku?

Statystyki mówią zatem jasno. Mecze reprezentacji Polski na Euro 2020 wzbudzały największe zainteresowanie w 2021 roku. Co czeka nas w przyszłym roku? Warto z pewnością zanotować w kalendarzu następujące wydarzenia:

  • Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej
  • Zimowe igrzyska olimpijskie
  • mistrzostwa świata w piłce nożnej

Wielka impreza w Katarze może zgromadzić ogromną widownię. Sporo zależy od tego, czy Polacy zagwarantują sobie udział w tym prestiżowym turnieju.