Aktualności 23 czerwca 2021

UEFA wydała komunikat w sprawie swojej decyzji dotyczącej tęczy w Monachium!

W związku z zamieszaniem wywołanym decyzją UEFY w sprawie oświetlenia Allianz Arena w kolorami tęczy, międzynarodowa organizacja piłkarska wydała oficjalny komunikat, w którym postanowiła wyjaśnić swoje stanowisko. 

Odrzucona prośba

Przypomnijmy, iż kilka dni temu z inicjatywą wyszedł burmistrz Monachium, który zaproponował, by obiekt Allianz Arena w trakcie spotkania Niemcy-Węgry świecił w kolorach tęczy. UEFA nie zgodziła się na ten ruch, argumentując to aspektem politycznym. Decyzja organizacji wzbudziła spore rozczarowanie u wielu osób.

Oficjalny komunikat

W związku z zamieszaniem, UEFA opublikowała w środę komunikat, w którym przedstawia swoje stanowisko – Dziś UEFA z dumą nosi kolory tęczy. Jest to symbol ucieleśniający nasze podstawowe wartości, promujący wszystko, w co wierzymy – bardziej sprawiedliwe i egalitarne społeczeństwo, tolerancyjne wobec wszystkich, bez względu na pochodzenie, wyznanie, płeć czy orientację seksualną.

Niektórzy zinterpretowali decyzję UEFA o odrzuceniu prośby miasta Monachium w sprawie oświetlenia monachijskiego stadionu kolorami tęczy na mecz Euro 2020 jako polityczną. Wręcz przeciwnie, sama prośba była polityczna, związana z obecnością węgierskiej drużyny piłkarskiej na stadionie. Dla UEFA tęcza nie jest symbolem politycznym, ale oznaką naszego zdecydowanego zaangażowania na rzecz bardziej zróżnicowanego i integracyjnego społeczeństwa. 

tagi:uefa