Od pływalni po dworce. Wielki skok infrastruktury w Łodzi



Sport, nie tylko ten zawodowy, ale również amatorski, potrzebuje dobrej infrastruktury. Ta z roku na rok jest w Polsce coraz lepsza.
Boom na budowę obiektów sportowych zaczął się od stadionów piłkarskich, przy okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Wraz z budową stadionów powstały tzw. Orliki, osiedlowe czy gminne boiska treningowe dla dzieci oraz dorosłych amatorów piłki nożnej. Nie we wszystkich miastach jednak zdecydowano się postawić na sport i rozbudować infrastrukturę.

Inwestycyjny boom w Łodzi nie ominął również sportu. Powstały dwa nowoczesne stadiony piłkarskie dla najsłynniejszych drużyn w mieście – Widzewa i ŁKS. Obiekt tego drugiego klubu, najstarszego istniejącego do dziś w Łodzi, będzie jeszcze rozbudowywany. Nieopodal niego powstał stadion żużlowy oraz mała hala dla ligowych drużyn siatkarskich i koszykarskich. W kampusie Politechniki Łódzkiej zbudowano kompleks do uprawiania sportów wodnych – Zatoka Sportu. Mało? Miasto wybudowało także ośrodki treningowe dla Widzewa i ŁKS oraz basen na obiektach Anilany. Łącznie na ten cel Łódź wydała 396,7 milionów złotych (w latach 2014-2018). To ogromna kwota, która zmieniła rzeczywistość klubów sportowych w Łodzi. Dziś właściwie każdy z nich ma do dyspozycji nowoczesną bazę.

A to wcale nie koniec, bo są zapowiedzi kolejnych inwestycji. Miasto chce też zmodernizować obiekt RKS Łódź, na którym trenują m.in. utytułowani łódzcy lekkoatleci Adam Kszczot i Sylwester Bednarek. To koszt około 14 mln złotych. W planach jest również ożywienie Startu Łódź. Ten niegdyś wielosekcyjny klub, popadł w ruinę, a wraz z nim teren w pobliżu centrum miasta o wielkości 12 hektarów. Miasto przejęło od klubu ten teren i chce tam stworzyć kolejny nowoczesny ośrodek treningowy. Będą z niego mogli korzystać nie tylko wyczynowcy, ale także osoby uprawiające sport amatorsko.
To dobrze, że miasto realizując tak wielki plan inwestycyjny, nie zapomina o sporcie. Powstaje nowoczesna baza, konsekwentnie odbudowywana jest pozycja klubów sportowych na mapie Polski. W drodze do piłkarskiej ekstraklasy są znajdujący się tuż za nią ŁKS i grający na trzecim szczeblu rozgrywek Widzew. Do żużlowej elity aspiruje Orzeł Łódź. Siatkarki Budowlanych Łódź już od kilku lat zdobywają medale mistrzostw Polski, a w minionym sezonie na drugim miejscu podium stanęła utytułowana sekcja siatkówki żeńskiej Łódzkiego Klubu Sportowego. Rugbiści Budowlanych, sportu popularnego w Łodzi to nieodmiennie od lat czołówka polskiej ligi. To samo można powiedzieć o waterpolistach Anilany. Miasto dało fundament w postaci infrastruktury, reszta zaś jest w rękach prezesów klubów. To znakomity wzorzec dla wszystkich polskich miast.