Redakcja 3 lutego 2017

Kto ugości finał Ligi Mistrzów UEFA?

Dwie lokalizacje są brane pod uwagę przez UEFA w kwestii organizacji finałowego meczu Ligi Mistrzów UEFA w sezonie 2018/19.


Są to Stadion Olimpijski w Baku (Azerbejdżan) i Estadio Metropolitano w Madrycie, czyli obiekt, na który jeszcze w tym roku przeniesie się Atletico Madryt.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta we wrześniu. Przypomnijmy, iż tegoroczny finał rozgrywek odbędzie się na Principality Stadium w Walii, a w kampanii 2017/18 na Stadionie Olimpijskim w Kijowie.

Z kolei do organizacji finału Ligi Europy UEFA zgłosiło się siedem obiektów. W tym ponownie Baku. Oprócz nich są to także Hampden Park (Glasgow, Szkocja), Vodafone Arena (Stambuł, Turcja), Estadio Ramón Sánchez Pizjuán (Sewilla, Hiszpania), Commerzbank-Arena (Frankfurt, Niemcy) oraz Mercedes-Benz Arena (Stuttgart, Niemcy) i Stadion im. Borisa Paiczadze (Tbilisi, Gruzja).

Tegoroczny finał tych rozgrywek zagości do Sztokholmu (Friends Arena), a za rok do Lyonu (Parc Olympique Lyonnais).

Jest też dziesięciu chętnych na organizację w 2019 roku meczu o Superpuchar UEFA. Wśród nich są ponownie Hampden Park i Vodafone Arena. Są także dwie aplikacje z Polski. Chodzi o PGE Narodowy w Warszawie oraz Stadion Energa Gdańsk. Oprócz nich zgłosiły się Stadion im. Qemala Stafy (Tirana, Albania), Stadium Municipal (Tuluza, Francja), Stadion im. Flóriána Alberta (Budapeszt, Węgry), Stadion im. Sammy’ego Ofera (Hajfa, Izrael), Astana Arena (Astana, Kazachstan) i Windsor Park (Belfast, Irlandia Północna).

O prawa do organizacji finału Ligi Mistrzów Kobiet UEFA sezonu 2018/19 walczą z kolei, kolejny raz, Hampden Park, Eden Arena (Praga, Czechy), ponownie Stadion im. Flóriána Alberta oraz Astana Arena, a także Stadion im. S. Dariusa i S. Girėnasa (Kowno, Litwa) i Coliseum Alfonso Pérez (Getafe, Hiszpania).