Redakcja 13 listopada 2015

Dlaczego Energa zapłaci mniej?

Jak wiadomo od poniedziałku gdański obiekt nosi nazwę Energa Stadion Gdańsk. Nowy sponsor zapłacił sporo mniej od poprzedniego.


Polska Grupa Energetyczna PGE za pięć lat przelała na konto zarządcy 35 milionów złotych. Teraz Grupa Energa za taki sam okres zapłaci 22,5 miliona złotych.

– Na pewno wpływ na pierwszą umowę miało Euro 2012. Po drugie była to pierwsza umowa w Polsce na stadion. Rynek się uregulował. Dzisiaj sytuacja sektora energetycznego jest trudniejsza. Wiele czynników stwarza znacznie trudniejszą sytuację niż w 2011 roku. Cena musi być niższa. Nie można być utopistą. Mimo to to dobra umowa – powiedział Paweł Adamowicz, prezydent miasta Gdańsk.

– Jest to trudniejszy biznes niż hala widowiskowo-sportowa. Mam tu na myśli Ergo Arenę. Operator czyni wiele, by przyciągać różnej wielkości imprezy by zarabiać. Miasto Gdańsk odpowiada za spłatę kredytu i odsetek od niego. To potrwa jeszcze kilka dobrych lat. Wszyscy w Polsce zdobywają doświadczenia w zarządzaniu stadionami, bo do tej pory ich nie było. Mam nadzieję, że operator przedstawi plany na 2016 rok i będą one pokazywały wzrost obrotu i przychodu – dodał.