Kandydat na szefa MKOl proponuje festiwal sportowy na pięciu kontynentach
Japończyk Morinari Watanabe, ubiegający się o stanowisko prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), postuluje daleko idące reformy w organizacji igrzysk. Jego wizja zakłada, że zamiast jednego miasta-gospodarza zawody byłyby rozgrywane równocześnie w różnych lokalizacjach na pięciu kontynentach.

Watanabe argumentuje, że tradycyjna formuła igrzysk wymaga gruntownej modernizacji, aby mogły stać się globalnym „Festiwalem sportowym”. Swoje pomysły przedstawił w obszernym wywiadzie dla japońskich mediów.
Według niego, rozproszenie wydarzeń na wiele miejsc pozwoliłoby na obniżenie kosztów oraz stworzenie szansy dla mniejszych miast i ośrodków sportowych na udział w organizacji.
Obecnie letnie igrzyska olimpijskie przyciągają około 10 000 sportowców, a większość konkurencji odbywa się w jednym mieście. Wyjątkiem są dyscypliny takie jak żeglarstwo, strzelectwo czy surfing, które mają swoje areny poza główną lokalizacją.
Watanabe proponuje całkowitą zmianę tej koncepcji: – Chcę, aby igrzyska były organizowane jednocześnie na pięciu kontynentach. To zmniejszy presję finansową na jedno miasto oraz może okazać się bardziej atrakcyjne dla zawodników – podkreślił Japończyk, który obecnie stoi na czele Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej.
Jako przykład efektywnego modelu wskazał nadchodzące zimowe igrzyska olimpijskie w 2026 roku. Podkreślił, że rozgrywanie zawodów w Mediolanie i Cortina d’Ampezzo, a także utworzenie sześciu wiosek olimpijskich, pozwoli na znaczne oszczędności poprzez wykorzystanie już istniejących obiektów sportowych.
Jeśli zostanie wybrany na stanowisko przewodniczącego MKOl, Watanabe zamierza także rozszerzyć działalność organizacji. Chciałby, aby MKOl stał się międzynarodową instytucją sportową na wzór Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w medycynie.
– MKOl powinien nie tylko organizować igrzyska, ale także aktywnie promować sport na całym świecie. Istotne jest również połączenie sportu z nowoczesnymi technologiami, takimi jak e-sport czy sztuczna inteligencja, która mogłaby usprawnić proces sędziowania – zaznaczył.
65-letni Watanabe jest jednym z siedmiu kandydatów ubiegających się o schedę po Niemcu Thomasie Bachu. Decyzja o wyborze nowego przewodniczącego MKOl zapadnie podczas sesji komitetu w Grecji w dniach 18-21 marca.
