Ze świata 2 marca 2012

3 miliardy na zakupy

2011 był pierwszym rokiem działania wprowadzonego przez FIFA Transfer Matching System (TMS). Teraz FIFA przedstawiła raport z jego działalności.


System stał się obowiązujący od października 2010 roku. Przynależą do niego wszystkie 208 federacji zrzeszonych w FIFA. Rejestrowana w nim jest większość transferów międzynarodowych. Celem jego wprowadzenia było między innymi ukrócenie korupcji towarzyszącej zmianom barw klubowych. W systemie nie są jednak umieszczane najbardziej kosztowne operacje takie jak przejście Fernando Torresa z Liverpoolu do Chelsea za 50 milionów funtów.

Z raportu przedstawionego przez FIFA wynika, że w 2011 roku ponad 5 tysięcy klubów przeprowadziło około 11,5 tysiąca transferów. Wydały na ten cel aż 3 miliardy dolarów. Najczęściej kluby zmieniali Brazylijczycy. Ponad 1,5 tysiąca piłkarzy z kraju kawy zmieniło pracodawcę w ciągu ostatniego roku. Tuż za nimi plasują się Argentyńczycy i Francuzi.

– Ten raport daje nam wiele przydatnych informacji dotyczących transferów. Zwiększa także przejrzystość rynku transferowego – powiedział Mark Goddard, który piastuje stanowisko dyrektora generalnego FIFA Transfer Matching System.