25.04.2025 08:42

Widzew pamięta o niepodległości

Na boisku i w życiu bardzo ważne są wartości. Z tego powodu Fundacja Widzewa nawiązała współpracę z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

2025.02.15 Wroclaw
Pilka nozna, PKO BP Ekstraklasa, sezon 2024/2025
Slask Wroclaw - Widzew Lodz
N/z widzew lodz kibice
Foto Mateusz Porzucek PressFocus

2025.02.15 Wroclaw
Football, Polish top league - first level, 2024/25 season
Slask Wroclaw - Widzew Lodz
widzew lodz kibice
Credit: Mateusz Porzucek PressFocus
Autor zdjęcia: PressFocus

Umowa pomiędzy fundacją a muzeum zakłada wzajemne wsparcie przy organizacji projektów promujących historię Polski i miasta Łodzi wśród młodego pokolenia Widzewiaków i Widzewianek. Zawodnicy ośrodków Młodego Widzewa dostaną możliwość odwiedzin placówek Muzeum: przy ul. Gdańskiej, Oddziału Martyrologii Radogoszcz oraz Stacji Radegast, a także wezmą udział w grach miejskich „Łódzcy Bohaterowie”.

– Rolą Fundacji Widzewa jest kształtowanie młodego pokolenia nie tylko poprzez promocję sportu, ale też odpowiednich postaw i wartości. Zaczynamy nawiązywać szereg współprac, które mają nam w tym pomóc, lecz ta z Muzeum Tradycji Niepodległościowych jest dla mnie szczególna. W historii Widzewa przewinęło się mnóstwo zawodników oraz działaczy, którzy aktywnie włączali się w działalność społeczną i patriotyczną. Wielu przypłaciło to życiem i trzeba o tym mówić. Mam nadzieję, że te wszystkie zaplanowane działania: wycieczki, warsztaty i gry miejskie przyniosą efekt w postaci wykształcenia świadomych młodych ludzi – powiedział Krzysztof Kaczyński, dyrektor operacyjny Fundacji Widzewa.

Wsparcie inicjatyw dla młodych ludzi

Muzeum Tradycji Niepodległościowych obejmie patronatem projekt Widzew Edukuje i współorganizację zajęć dla dzieci z łódzkich podstawówek w lokalizacjach wskazanych przez Fundację.

– Bardzo cieszymy się ze współpracy z Fundacją Widzewa, ponieważ Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest kustoszem pamięci o historii Łodzi oraz o jej mieszkańcach. A wszystkie kluby sportowe, w tym oczywiście Widzew Łódź, są tej historii nieodłącznym elementem. Jesteśmy dumni, że Fundacja podjęła takie ambitne zadanie edukacji kulturalnej młodego pokolenia piłkarzy i piłkarek dodała Katarzyna Czekaj-Kotynia, kierowniczka Oddziału Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski