Minister infrastruktury ujawnił szacunkowy koszt budowy nowego „Daru Młodzieży”
Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o budowie nowego żaglowca szkoleniowego "Dar Młodzieży", którego przewidywany koszt wyniesie około 300 mln zł – poinformował minister Dariusz Klimczak. Według jego słów, realizacja projektu zajmie kilka lat.

– Zdecydowałem, że stworzymy nową jednostkę szkoleniową – kolejny „Dar Młodzieży”, który będzie służył do celów edukacyjnych i treningowych – powiedział Klimczak na antenie Polsat News. Dodał, że decyzja została uzgodniona wspólnie z wiceministrem Arkadiuszem Marchewką, odpowiedzialnym za gospodarkę morską w resorcie infrastruktury.
Minister podkreślił, że inwestycja ta jest kluczowa dla polskiej żeglugi morskiej, gdyż przyszli marynarze muszą odbywać praktyki na nowoczesnych jednostkach. Zwrócił uwagę, że obecny „Dar Młodzieży”, pochodzący z lat 80., jest przestarzały i nie spełnia w pełni wymagań współczesnej edukacji morskiej. Klimczak zapowiedział także budowę nowego statku naukowo-badawczego.
Wstępne szacunki wskazują, że koszt budowy nowej fregaty wyniesie około 300 mln zł. Minister zaznaczył, że istnieją już założenia programowe, które pozwolą na rozpoczęcie realizacji zarówno jednostki szkoleniowej, jak i badawczej. Budowa nowego „Daru Młodzieży” potrwa kilka lat, choć – jak podkreślił Klimczak – nie jest to przedsięwzięcie o skali porównywalnej do budowy kolei dużych prędkości czy lotniska.
Obecna trójmasztowa fregata „Dar Młodzieży” została zwodowana w 1982 roku w Stoczni Gdańskiej. Był to pierwszy żaglowiec skonstruowany w Polsce według oryginalnego projektu i od podstaw przeznaczony do celów szkoleniowych. Jednostka należy do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i służy studentom, m.in. Wydziału Nawigacyjnego, a także uczniom szkół morskich oraz praktykantom z zagranicy.
„Dar Młodzieży” nawiązuje do tradycji swoich poprzedników – żaglowca „Lwów”, który w latach pionierskich był związany z Szkołą Morską w Tczewie, oraz „Daru Pomorza”, słynnej „białej fregaty”, szkolącej marynarzy od 1930 do 1982 roku. Obecny żaglowiec odbył liczne rejsy po oceanach świata, opłynął Przylądek Horn i brał udział w międzynarodowych regatach oraz zlotach żaglowców.
Pod koniec ubiegłego roku rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. Adam Weintrit, ocenił, że statek stopniowo się starzeje. Choć jego stan techniczny nadal pozwala na eksploatację, rosnące koszty napraw i konserwacji stanowią wyzwanie. Profesor zauważył również, że nie ma pewności, czy jednostka otrzyma przedłużenie klasyfikacji za kolejne 6,5 roku, dlatego pilnie poszukiwane są środki na budowę nowego żaglowca.

Adrian Janiuk
Więcej Z kraju
Raków Częstochowa sprawił niespodziankę młodej ampfutbolistce
W ostatniej ligowej kolejce Raków Częstochowa umocnił się na pozycji lidera i pokonał 3:0 Śląsk Wrocław. Jako że Lech Poznań zawiódł i dopuścił ekipę Radomiaka do wyrównania stanu meczu na 2:2, Medaliki mogą świętować. Zbliżają się coraz bardziej do kolejnego tytułu mistrzowskiego. Przy okazji starcia drużyny Marka Papszuna z WKS…


![Dominik Senkowski: największe sukcesy naszych najlepszych tenisistek zapoczątkowali
ich rodzice [WYWIAD]](https://www.sportmarketing.pl/content/uploads/2025/04/D.-Senkowski-ksiazka-768x402.jpg)
