Pierwszy zielony stadion w Polsce
Stadion w Opolu będzie najbardziej ekologicznym i jednym z najnowocześniejszych stadionów w Polsce. To pierwszy obiekt w kraju, który na taką skalę wykorzysta proekologiczne rozwiązania.
Na dachu stadionu zamontowano fotowoltaikę o łącznej mocy 280kW, obiekt wykorzysta agregaty kogeneracyjne i pompy ciepła, a do nawadniania murawy gromadzoną pod jedną z trybun wodę deszczową.
Lokalizacja obiektu
Stadion powstał na północno-zachodnich obrzeżach miasta. Wykonawcą była firma MIRBUD odpowiedzialna m.in. za stadionu w Płocku i obiekt ŁKS-u w Łodzi. Stadion Opolski zaprojektowała warszawska pracownia 90 Architekci / GMT Sp. z o.o.
Wartość membrany
Na fasadę stadionu naciągnięto półtransparentną membranę, na której będą wyświetlane barwne iluminacje. Stadion będzie miał pojemność 11,6 tys. miejsc i spełni wymogi III kategorii UEFA, co uprawnia go do goszczenia meczów el. Ligi Mistrzów (do 3. rundy) i Ligi Europy (do 4. rundy) oraz fazy grupowej Ligi Konferencji.
Będzie tam grać pierwszoligowa Odra
Podgrzewana murawa umożliwi korzystanie z obiektu przez cały rok. Oświetlenie o mocy 2000 luxów umożliwia transmitowanie wydarzeń na stadionie w ultra HD i 4K. Na co dzień stadion będzie domem Odry Opole. Oprócz meczów Betclic 1. Ligi stadion ma gościć także wydarzenia rozrywkowe i kulturalne oraz w dłuższej perspektywie mecze reprezentacji młodzieżowych oraz kadry kobiet.
Ile trzeba było zapłacić?
Dwa lata trwały oczekiwania na ten stadion, który kosztował 210 mln zł brutto, a to nie wszystko. Stadion Opolski jest usytuowana w pobliżu centrum handlowym Karolinka. Stadion był już w planach przed EURO 2012, gdy był popyt na takie projekty z uwagi na boom na punkcie piłki nożnej w Polsce. Jednak trzeba było trochę poczekać i opłacało się.
Położenie obiektu w centralnym punkcie miasta jest dużym udogodnieniem dla mieszkańców Opola i całej lokalnej społeczności, która jest zadowolona z faktu, że udało się wybudować tego typu nowoczesny obiekt właśnie w tym mieście.