Z kraju 30 stycznia 2019

PZPN i Deloitte o pionierskim projekcie

Początki współpracy PZPN i Deloitte sięgają 2014 roku. To czas, w którym powstała platforma „Łączy nas piłka” oraz dedykowane jej media społecznościowe.


Dziś portal jest trzecim źródłem poszukiwania informacji na temat piłki nożnej w Polsce. To świetny wynik jak na 4 lata obecności w sieci.

– Od początku nasza współpraca była wielopłaszczyznowa. Odbywała się w różnych obszarach, dotyczących zarówno piłki profesjonalnej, jak i amatorskiej. Projekt, nad którym ostatnio intensywnie pracowaliśmy, jest przeznaczony dla każdego, kto lubi grać w piłkę. W ramach tego projektu czyli strategii wzrostu partycypacji w piłkę nożną, chcemy, by jak najwięcej osób grało w piłkę nożną i chcemy o tych osobach wiedzieć jak najwięcej. Tak, aby projekty, inicjatywy, które PZPN dostarcza, w pełni wykorzystywały potencjał tych osób oraz spełniały potrzeby naszych klientów czyli kibiców i zawodników – mówi Magdalena Urbańska, dyrektor departamentu piłkarstwa amatorskiego w PZPN.

By można było zaplanować i zrealizować wspomniane inicjatywy, potrzebne były dane. Dzięki możliwościom technologicznym Deloitte, udało się zebrać ciekawe informacje na temat grających w piłkę. W ramach prac PZPN i Deloitte powstał unikalny na skalę światową pomysł zbadania tzw. szarej strefy polskiej piłki czyli grupy osób, które grają w piłkę amatorsko jako dzieci lub dorośli i nie są w żaden sposób zarejestrowani w PZPN. A jak się okazuje, najpopularniejszy sport w Polsce uprawia aż 2,9 miliona osób, w tym 1,5 miliona stanowią osoby dorosłe do 55. roku życia. Co ciekawe, grupę tworzą zarówno najmłodsi, młodzież, osoby 20+ czy 35+, ale też osoby starsze nawet 75+.

– Naszym zadaniem było wypracowanie dla PZPN strategii dotarcia do tych osób. Musieliśmy wiedzieć, jak duża jest to grupa? Czy składa się z segmentów? Czy możemy tych ludzi jakoś sprofilować? Jakie są ich potrzeby? To najważniejsze informacje, które miały pomóc wypracować konkretne rozwiązania. Mieliśmy odpowiedzieć na pytania, co zrobić, żeby PZPN więcej o tych osobach wiedział, żeby te osoby były zarejestrowane w bazie danych, żebyśmy się mogli z nimi kontaktować i prowadzić tych młodych ludzi w karierze – mówi Wiesław Kotecki, dyrektor zespołu Experience Design, Deloitte Digital.

W ramach projektu przeprowadzono kompleksowe badania jakościowe oraz ilościowe, a także spotkania z grającymi w piłkę, trenerami, rodzicami, przedstawicielami klubów. W ramach dwumiesięcznych warsztatów wypracowano 48 nowych inicjatyw, które PZPN może podjąć dla pasjonatów piłki w Polsce. Autorami pomysłów są zarówno przedstawiciele PZPN, ale też przedstawiciele klubów i wojewódzkich związków piłki nożnej.

Najważniejszą z nowych inicjatyw PZPN będzie utworzenie nowego ekosystemu portalu Łączy nas piłka oraz wszystkich powiązanych z nim mediów społecznościowych, a także stworzenie w ramach platformy nowoczesnego narzędzia – asystenta organizatora. Dzięki niemu, amatorskim graczom w każdym wieku, z każdej miejscowości w Polsce łatwiej będzie się nawzajem odnaleźć i zarejestrować w PZPN. Dzięki rejestracji, która na portalu Łączy nas piłka, zajmie zaledwie kilka minut, zawodnicy zyskają wsparcie związku, będą mogli organizować własne drużyny oraz turnieje. Poza tym PZPN będzie wspierał swoich użytkowników w podejmowaniu miejscowych inicjatyw przez powołanie 16 lokalnych konsultantów. Związek wprowadzi też system certyfikowania zarejestrowanych w PZPN trenerów, szkółek piłkarskich czy klubów sportowych. – Platforma Łączy nas piłka jest naszym kluczowym kanałem komunikacji. Nowy ekosystem, który jest pochodną nowej strategii, łączy różne narzędzia i projekty. Wokół niego będziemy podejmować działania digitalowe, które przyciągną do Internetu wszystkich zainteresowanych. Portal Łączy nas piłka będzie już nie tylko źródłem informacji o kadrze, ale pomoże budować relacje z amatorskimi graczami, z dziećmi, z osobami starszymi, trenerami, rodzicami czy dziennikarzami – uzupełnia Urbańska.

To nowatorskie podejście już na tym etapie jest chwalone w europejskich federacjach piłki nożnej, które od polskich specjalistów uczą się nowego podejścia. Istotny jest również fakt, że PZPN, jeszcze kilka lat temu uznawany za skostniałą organizację, dziś, po solidnych zmianach, jest pionierem wykorzystania nowoczesnych technologii do gromadzenia danych, które przekładają się na realne działania. Nie tylko na boisku, ale i w digitalu.

O szczegółach projektu, wykorzystanych metodach oraz technologiach, a przede wszystkim o korzyściach, jakie czekają na pasjonatów piłki dzięki inicjatywie PZPN posłuchajcie w 10 odcinku podcastu »