Z kraju 30 listopada 2018

Łódź dalej buduje i wspiera budowę

Prawie 400 milionów złotych w ciągu czterech lat miasto Łódź wydało na rozwój infrastruktury sportowej na swoim terenie.


Wybudowano nowe obiekty, a dotychczas istniejące przebudowano. Efekty są widoczne. Baza sportowa Łodzi przeskoczyła w inny wymiar. Powstały nowe obiekty piłkarskie, hala dla drużyn ligowych, stadion żużlowy oraz centrum sportów wodnych Zatoka Sportu przy kampusie Politechniki Łódzkiej. 

 
W ślad za rozwojem infrastruktury, odbudowywać zaczął się łódzki sport, będący kilka lat w kryzysie. Najsłynniejsze łódzkie kluby – ŁKS i Widzew – powoli wracają na ligową mapę Polski. Pierwszy jest w pierwszej lidze, drugi zaś o jedną klasę rozgrywkową niżej. Oba z dużymi szansami na awans, odpowiednio do ekstraklasy i pierwszej ligi. Żużlowy Orzeł od kilku lat puka do bram ekstraligi. Siatkarki ŁKS i Budowlanych w poprzednim sezonie wywalczyły medale mistrzostw Polski. W tym roku oba zespoły awansowały do siatkarskiej Ligi Mistrzyń, jako pierwsze polskie drużyny w historii reprezentujące jedno miasto w tych rozgrywkach. 
 
Inwestycje w infrastrukturę sportową zostały docenione także przez FIFA i PZPN. W przyszłym roku w Polsce odbędzie się prestiżowa impreza – Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 20. Łódź będzie ich główną areną. To tutaj odbędzie się mecz otwarcia, finał oraz mecze z udziałem naszej reprezentacji. 
 
Miasto jednak nie zamierza poprzestawać na tym. Już planowane są kolejne inwestycje w infrastrukturę sportową. Zmodernizowane mają zostać obiekty Startu Łódź. Na 12-hektarowym terenie znaleźć ma się nowoczesne Centrum Sportu i Rekreacji dla mieszkańców Bałut – północnej części Łodzi. Planowane jest stworzenie tam m.in. pełnowymiarowego boiska z bieżnią, pumptrucku, boisk do koszykówki i siatkówki, basenu głębinowego, wodnego placu zabaw, ścianki wspinaczkowej i kortów tenisowych. Co warte podkreślenia, tą inwestycję miasto Łódź zamierza realizować wspólnie z partnerami prywatnymi.
 
W podobnym modelu ma zostać zrealizowany projekt przebudowy obiektów Orła Łódź. Tam, w sąsiedztwie nowego stadionu żużlowego, ma powstać zupełnie nowa strzelnica, a także sztuczne boiska do piłki nożnej i lekka hala treningowa. 
 
Wspomniana strzelnica ma być największym tego typu obiektem w Polsce. Pierwszym od lat w naszym kraju, który zostanie wybudowany od podstaw. Na strzelnicy mają się odbywać zawody rangi krajowej i międzynarodowej. Inicjatywa jej wybudowania wyszła od Klubu Sportowego Orzeł, który wychował wielu zawodników, osiągających sukcesy w strzelectwie m.in. Agnieszkę Nagay, trzykrotną olimpijkę z Aten, Pekinu i Londynu. Koszt inwestycji szacowany jest na 30 milionów złotych. Wkładem miasta ma być przygotowanie terenu pod inwestycję. Prace rozbiórkowe już się zaczęły. Klub Sportowy Orzeł, który będzie teren dzierżawił przez 29 lat, liczy także na dotacje z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z Ministerstwa Obrony Narodowej.
 
Miasto nie zapomina o swoim najstarszym klubie – ŁKS. W ciągu trzech lat planowana jest rozbudowa obiektu piłkarskiego przy al. Unii, gdzie swoje mecze rozgrywa właśnie Łódzki Klub Sportowy. Do istniejącej jednej trybuny planowane jest dobudowanie trzech pozostałych.