Z kraju 20 kwietnia 2014

Edukują młodych piłkarzy

Korupcja w polskim futbolu to ciągle ważny temat. Aby zawodnicy nie powtarzali błędów z przeszłości podpisano ważne porozumienie mające na celu edukację młodych piłkarzy.

Kooperację w obszarze przeciwdziałania korupcji w sporcie zawarli Ekstraklasa SA, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Komenda Główna Policji. W ramach projektu odbędzie się szereg szkoleń we wszystkich klubach z najwyższej klasy rozgrywkowej.
 
Będą one przeprowadzone do końca obecnych rozgrywek. Szkolenia mają za sobą już zawodnicy z Lechii Gdańsk, Lecha Poznań oraz Jagiellonii Białystok. 
 
– Dziś możemy powiedzieć, że problem korupcyjny mamy za sobą. Nie znaczy to jednak, że nie mamy patrzeć w przyszłość. Musimy to robić bowiem dziś młody zawodnik narażony jest na wiele pokus, często dalekich od tradycyjnego rozumienia korupcji. Warto, by jak najszybciej zrozumiał, że jeden fałszywy ruch może zmarnować karierę. Stąd proponujemy innowacyjny projekt w skali naszego kraju – przyznał Marcin Animucki, wiceprezes zarządu Ekstraklasy SA.
 
– Jesteśmy już dziś jednym z liderów dużego projektu antykorupcyjnego, który w innych krajach prowadzony jest pod egidą organizacji antykorupcyjnej Transparency International oraz Europejskiego Stowarzyszenia Lig Zawodowych (EPFL). Na tym tle wyróżniają się jednak szczególnie liga polska i grecka, które szkolenia dla młodych zawodników zawarły w procesie licencyjnym – dodał.
 
W zajęciach udział biorą piłkarze w wieku od 15 do 18 lat. Prowadzone są przez doświadczonych trenerów, którzy zostali oddelegowani przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Komendę Główną Policji. 
 
– Projekt, który prezentujemy dzisiaj, wpisuje się w koordynowany przez ministerstwo program "Nie bądź pionkiem w grze!". Zakłada on przede wszystkim szkolenia z zakresu profilaktyki antykorupcyjnej w środowiskach sportowych, m.in. w szkołach mistrzostwa sportowego, prowadzone przez ministerstwo wspólnie z Komendą Główną Policji, czy obecnie w klubach piłkarskich przy współpracy spółki Ekstraklasa S.A. Celem projektu szkoleniowego jest podnoszenie wśród młodych zawodników świadomości w zakresie korupcji w sporcie i ustawiania zawodów sportowych, a także promocja właściwych postaw oraz asertywnego reagowania w sytuacji zagrożenia korupcyjnego – komentuje z kolei Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki.
 
Bardzo dobrze, że w Polsce pamięta się o kształceniu dookoła sportowym. Z drugiej strony, na całym świecie uświadamianie, także w zakresie korupcji, przeprowadzają krajowe związki zawodowe piłkarzy. Bardzo zabiega o takie działania FIFPro, która od kilku lat prowadzi kampanię „Don’t Fix It”. Jednakże Polski Związek Piłkarzy ogranicza się jedynie do wydawania raz na pewien czas notek na swojej stronie. Tym się niczego nie zwojuje.