Aktualności 20 kwietnia 2024

Daniel Karaś: nasza strategia zakłada pięć ekosystemów [WYWIAD]

autor: Miłosz Marek
Marka Tymbark należąca do Grupy Maspex i PZPN wspólnie działają już od 18 lat nad tworzeniem największego piłkarskiego turnieju dzieci i młodzieży w Europie. – Inwestowaliśmy w projekt, bo mieliśmy pełne przekonanie, że ma to sens – mówi Daniel Karaś, CSR Manager w Maspex.

Miłosz Marek, SportMarketing.pl: Rozmawiamy po debacie o wspieraniu sportu młodzieżowego oraz rozmowie o markach, które w to się angażują. Padły słowa o tym, że to spółki Skarbu Państwa powinny brać na siebie ciężar wspierania tej gałęzi sportu. Pan, jako przedstawiciel prywatnego biznesu, ma duże doświadczenie w prowadzeniu i rozwijaniu projektu związanego ze sportem młodzieży. Co można powiedzieć kolejnym podmiotom, które chciałyby się zaangażować?

Daniel Karaś, CSR Manager, Grupa Maspex: – Jako Grupa Maspex projekt Puchar Tymbarku i pracę z PZPN traktujemy bardziej jako CSR aniżeli projekt marketingowy. Nasze zaangażowanie trwa już 18 lat. To modelowy przykład współpracy – dla nas i związku. Widzimy, jak ten projekt rozwija się na wielu polach. 

Patrząc od strony CSR – na początku zawsze trzeba traktować go jako inwestycję. Kiedy rozpoczynaliśmy współpracę, zrobiliśmy to, bo mieliśmy pełne przekonanie, że ma to sens. Dzisiaj ten projekt jest wpisany w naszą strategię zrównoważonego rozwoju – Efekt Kolibra. Chcemy realizować potrzeby społeczne konsumentów i naszego otoczenia biznesowego. Nie jest to wymiar tylko i wyłącznie marketingu. Staramy się również mierzyć i jak sam Puchar Tymbarku rośnie w czasie. 

Do kolejnej edycji zgłosiło się ponad 11 tysięcy drużyn. Jesteśmy w 99% powiatów w Polsce. Co czwarta szkoła podstawowa będzie miała swoją drużynę. 20% uczestników stanowią dziewczęta. Widzimy wszystkie korzyści, które projekt daje na niwie społecznej. Celem było odpowiedzieć na dodatkowe oczekiwania konsumentów – w dużej mierze matek, które szukały narzędzi do odciągnięcia dzieci sprzed komputerów. Piłka nożna to najpopularniejszy sport w Polsce i dzięki temu świetne narzędzie do promowania aktywnego stylu życia.

W wielu przypadkach mówi się, że projekty związane ze sportem młodzieżowym trudno oszacować i pokazać wymierne korzyści dla marki. Jednak te 18 lat w waszym przypadku można także chyba oceniać biznesowo, patrząc na skalę działań?  

– Zdecydowanie. Jeśli mówimy “Puchar Tymbarku”, to wiemy, że to największy turniej dla dzieci w Europie. Wiemy, że uczestnicy i uczestniczki grają dziś w reprezentacji Polski. Arek Milik, Krzysztof Piątek, Piotr Zieliński, Ewa Pajor, Paulina Dudek – oni wszyscy tam występowali. Zbudowaliśmy markę. 

Przekłada się to na korzyści biznesowe i wizerunkowe. Mamy kilkanaście tysięcy publikacji rocznie związanych z tym wydarzeniem. Co ważne, decydując się na sponsoring wydarzenia dla dzieci i młodzieży, nie jesteśmy związani z wynikiem sportowym. Mamy 100% pozytywnych emocji. Na początku sponsorowanie sportu dzieci i młodzieży to inwestycja, ale jeśli wytrwamy w tym projekcie trochę czasu, to efekty są widoczne na niwie społecznej i biznesowej. Skala jest związana z potrzebą czasu na przebicie się do świadomości, zbudowanie medialności. Dzisiaj to obserwujemy na przykładzie współpracy z PZPN. Projekt pracuje dla nas, federacji i słyszymy komentarze selekcjonerów kard, którzy mówią, jak istotny jest dla promocji sportu wśród dzieci, piłki nożnej wśród dziewczynek. Widać, że ta droga z podwórka na stadion ma tutaj miejsce. Po latach marka jest też synonimem tego projektu. Uczestnicy mówią, że “grają w Tymbarku”.

Wspomniana została strategia zrównoważonego rozwoju. Jak sponsoring sportu się w nią wpisuje? Czy do 2035 roku, tak jak jest przewidziana, można spodziewać się kolejnych aktywizacji związanych ze sportem?

– Strategia zakłada pięć dużych ekosystemów, w których realizujemy szereg celów – dokładnie 37. Pierwszym i najważniejszym ekosystemem jest zdrowy tryb życia. Jako producent żywności koncentrujemy się na produkcie – ma być jakościowy, zdrowy, dostępny, realizował potrzebny konsumentów, ale także patrzymy na to, żeby otoczenie odpowiadało na potrzeby konsumentów. Nie ma co ukrywać, że szalenie ważną potrzebą dla nas wszystkich jest zdrowy tryb życia. Stawiając ten priorytet, zachęcamy dzieci i młodzież do aktywności. Jednym z takich elementów jest Puchar Tymbarku – to nasz projekt flagowy, ale nie jedyny. 

Grupa Maspex jest w gronie 5-7 największych prywatnych sponsorów sportu w Polsce. Współpracujemy z PZPN, PZKosz, mamy kontrakty z Szymonem Marciniakiem, Olą Mirosław, Wilfredo Leonem. Jesteśmy obecni przy takich wydarzeniach jak Runmageddon, Tour de Pologne. Przez wszystkie działania i zaangażowanie w sport chcemy promować zdrowy styl życia, co wiąże się ze zrównoważonym rozwojem. Elementy społeczne są małym wycinkiem popularnego terminu ESG. On jest dużo szerszy i bardziej złożony. W tym obrębie działań społecznych stawiamy na zdrowy styl życia. Robimy przez sport, ale też edukację, bo wspomnę o takim projekcie jak “Kubusiowi przyjaciele natury”, gdzie również zwracamy uwagę na to, że spędzanie czasu w zgodzie z naturą to spędzanie czasu aktywnie. Projekt dociera do co drugiego przedszkola i co trzeciej szkoły podstawowej w Polsce.