GFNY z ambasadorem
Globalny cykl zawodów kolarskich dla amatorów - Gran Fondo New York - zadebiutuje w Polsce. 27 maja 2018 roku odbędzie się pierwsza edycja GFNY Gdynia.

Organizatorzy przygotowali 5 tysięcy pakietów startowych i dwie trasy – 80 km oraz 136 km. Ambasadorem imprezy został Zenon Jaskuła, jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy w historii, trzeci zawodnik Tour de France i wicemistrz olimpijski z Seulu.
– Hasło reklamowe cyklu brzmi „Be a pro for a day”, a więc zostań profesjonalistą na jeden dzień – mówi Michał Drelich, dyrektor zarządzający agencji Sport Evolution. – Jesteśmy przekonani, że GFNY Gdynia odpowiada na oczekiwania rynku i kolarzy. W mojej ocenie, w Polsce brakuje profesjonalnych zawodów kolarskich dla amatorów. Chcemy wykorzystać nasze bogate doświadczenie w organizacji dużych, międzynarodowych imprez i zaproponować miłośnikom kolarstwa wydarzenie robione z rozmachem i według najwyższych standardów organizacyjnych, do których przyzwyczailiśmy naszych klientów – dodaje.
Wszyscy uczestnicy otrzymają w pakiecie startowym wysokiej jakości koszulkę kolarską i będą zobowiązani w niej wystartować.
– To nowość na polskim rynku, ale GFNY jest czymś więcej niż tylko jednodniowym klasykiem kolarskim dla amatorów. Dla wielu kolarzy, GFNY jest stylem życia i poprzez koszulki mogą zamanifestować swoją przynależność do tej międzynarodowej społeczności – mówi Michał Drelich.
Radości z przyciągnięcia kolejnej międzynarodowej imprezy do Gdyni nie kryje Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – Gdynia konsekwentnie stawia na sport, a duże wydarzenia niosą za sobą ogromne korzyści dla miasta. To nie tylko międzynarodowa promocja, ale także rozwój ruchu turystycznego. Do Gdyni przyjadą tysiące zawodników i spędzą w naszym mieście kilka dni – mówi Łucyk. – GFNY to także ciekawa propozycja dla mieszkańców. W ramach GFNY Gdynia odbędzie się szereg atrakcyjnych imprez towarzyszących, a wzdłuż trasy powstaną punkty kibicowania – dodaje.
Ambasadorem wydarzenia został Zenon Jaskuła – jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy w historii. – W trakcie swojej długiej kariery sportowej miałem okazje uczestniczyć w wielu wyścigach na całym świecie. Chciałbym doczekać czasów, kiedy kolarstwo szosowe w Polsce będzie równie popularne, jak na przykład we Francji czy Włoszech. Tam amatorskie klasyki przyciągają na start nawet kilkanaście tysięcy osób. Robi to piorunujące wrażenie zarówno na zawodnikach, jak i na kibicach. Gorąco kibicuję organizatorom GFNY Gdynia, aby 27 maja na trasę wyruszył kilkutysięczny peleton w zielonych koszulkach – mówi Zenon Jaskuła.
Organizatorem GFNY Gdynia i wyłącznym licencjobiorcą Gran Fondo New York w Polsce jest agencja Sport Evolution. Firma specjalizuje się w organizacji masowych imprez sportowych i stoi za takimi wydarzeniami, jak ONICO Gdynia Półmaraton, DOZ Maraton Łódź, Enea IRONMAN 5150 Warsaw czy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia.
Bartosz Burzyński
Więcej Świat
Po igrzyskach olimpijskich 63 procent Francuzów uprawia sport
Największy wpływ igrzysk olimpijskich nie ogranicza się jedynie do widowisk sportowych – manifestuje się również w trwałych zmianach w zachowaniach społecznych. Najnowsze dane z Francji pokazują, że aż 63% mieszkańców regularnie uprawia sport po letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024.