Sztandar ŁKS z 1924 roku został przekazany prezesowi klubu
ŁKS gra w al. Unii Lubelskiej 2 już sto lat, bo właśnie latem 1924 roku nastąpiło oficjalnej otwarcie stadionu Łódzkiego Klubu Sportowego – najpierw przy okazji meczu reprezentacji Polski z Turcją, a następnie przy okazji tygodnia jubileuszowego, w ramach którego – 10 sierpnia – ełkaesiacy rozegrali towarzyski mecz z Wartą Poznań.
Poświęcenie sztandaru
Pierwszy sztandar ŁKS-u został poświęcony przez biskupa Wincentego Tymienieckiego, który jak było wtedy w zwyczaju, wygłosił tamtego dnia przemowę w duchu „Mens sana in corpore sano”, zresztą ta przetłumaczona na język polski łacińska sentencja znalazła się właśnie na sztandarze wraz z symbolami klubu i jego nazwą.
Od 💯 lat w alei Unii 2!
Przed #ŁKSGKŁ Jacek Bogusiak przekazał prezesowi ŁKS-u Jarosławowi Olszowemu nasz pierwszy sztandar, który w 1924 poświęcił sam biskup Wincenty Tymieniecki.
📜 https://t.co/SLYiyU9p7i pic.twitter.com/JBUAQA3H98
— ŁKS Łódź (@LKS_Lodz) August 6, 2024
Dodajmy, że sto lat temu w ramach uroczystości jubileuszowych odbył się marsz członków klubu ulicą Piotrkowską, na stadionie – nabożeństwo i wspomniane poświęcenie sztandaru, a wieczorem bankiet w Hotelu Grand. Wcześniej, na boisku, odbyły się zawody lekkoatletyczne, panie grały w siatkówkę, a o godz. 17 rozpoczął się towarzyski mecz z Wartą Poznań, który wedle relacji czasopisma „Rozwój” zakończył się remisem 2:2.
Fragment artykułu | „Rozwój” z 11 sierpnia 1924:
[…] W dniu wczorajszym z okazji 15-lecia istnienia Łódzkiego Klubu Sportowego odbyło się na boisku ŁKS nabożeństwo, połączone z poświęceniem boiska i sztandaru. Mszę świętą, po której nastąpiło poświęcenie boiska oraz sztandaru celebrował ks. biskup Władysław Tymieniecki w asystencji ks. kanonika Wojdasa i ks. proboszcza Grzelaka. Wśród zebranych zauważyliśmy pp.: Jenerała brygady Małachowskiego, jako reprezentanta okręgowego łódzkiego związku piłki nożnej; wicewojewodę Łyszkowskiego, wiceprezydenta miasta Groszkowskiego, prezesa rady miejskiej dr. Fichnę, zastępcę komendanta Policji Państwowej Okręgu Łódzkiego nadkomisarza Żółtaszka. Przy poświęceniu sztandaru ŁKS, chrzestnymi rodzicami byli: panie wojewodzina Rembowska i Jadwiga Woźniakowa, żona prezesa ŁKS; panowie generał Małachowski, Robert Gajer oraz ławnik Władysław Adamski. […]
fot. ŁKS