Aktualności 12 czerwca 2024

adidas i Nike dominują na koszulkach reprezentacji na EURO

EURO 2024 zbliża się wielkimi krokami. Zostało już tylko kilka dni do meczu otwarcia turnieju w Niemczech. W związku z tym popatrzmy, jakich partnerów na koszulkach mają piłkarze drużyn uczestniczących w kontynentalnym czempionacie.

Na początku zaznaczmy, że jest tu wyraźna supremacja dwóch potentatów: Nike i adidasa. Ta pierwsza firma dostarcza stroje Chorwatom, Słowakom, Słoweńcom, Francuzom, Anglikom, Holendrom, Polakom, Portugalczykom, Turkom.

Szczególnie duże wrażenie robią koszulki Francuzów, intensywny niebieski kolor, większy niż do tej pory kogut to elementy, które przyciągają uwagę fanów piłkarskich trykotów:

Natomiast adidas ubiera Niemców, Belgów, Szkotów, Hiszpanów, Węgrów i Włochów. Wyróżnia się też Puma, która dostarcza stroje czterem reprezentacjom, mowa o Austrii, Czechach, Serbii, Szwajcarii.

Mniej oczywiści partnerzy

Reprezentacje z Europy Środkowo Wschodniej i jedna z Bałkanów (Albania) mają nieoczywistych partnerów, z mniejszą renomą niż Nike, adidas czy Puma. W przypadku Albanii i Gruzji jest to Macron, natomiast jeśli chodzi o Ukrainę i Rumunię – Joma.

Wyjątkowość duńskiej kadry

Duńczycy są “jedynakami”, marka hummel dostarcza bowiem stroje tylko tej drużynie. Nie jest to przypadek, bo dla nich to rodzima firma odzieżowa produkująca sprzęt sportowy (stroje, obuwie), która powstała w 1923 w Niemczech, w Hamburgu jako Messmer & Co. Jej założycielami byli Michael i Albert Ludwig Messmerowie.

fot. Łączy nas Piłka