Aktualności 11 czerwca 2024

Marcin Janicki prezesem pierwszej ligi na kolejną kadencję

Podczas Walnego Zgromadzenia Wyborczego Pierwszej Ligi Piłkarskiej na dotychczasowy prezes Marcin Janicki uzyskał reelekcję. W zarządzie będą nowi wiceprezesi: Tomasz Brusiło i Tomasz Salski. Ze stanowisk odchodzą Zbigniew Prejs oraz Leszek Bartnicki.

Pracował w GKS Katowice i Warcie Poznań

Marcin Janicki prezesem I ligi został w 2019 roku, od 2013 roku był wiceprezesem GKS Katowice, a w latach 2017-2019 pełnił funkcję prezesa w tym klubie. Następnie, od 2019 roku pełni funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Warty Poznań. W 2021 roku został wybrany na członka zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Ma doktorat dotyczącego piłkarskiego biznesu

Jego praca na temat koncepcji modeli biznesu w klubach piłkarskich została doceniona, dlatego uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ukończył także kurs UEFA CFM, który skupiał się na zagadnieniu zarządzania w futbolu w środowisku międzynarodowym.

Kim są nowi wiceprezesi?

Spójrzmy na nowych wiceprezesów w zarządzie. Pierwszy z nich to Tomasz Brusiło, który z Miedzią Legnica związany jest od 2011 roku, a w zarządzie klubu zasiadał od 2018 roku. Od sierpnia 2021 jest prezesem Miedzi Legnica. Tomasz Brusiło jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania w piłce nożnej “Certificate in Football Management”, organizowane wspólnie przez UEFA i Uniwersytet w Lozannie. To również członek Komisji Rewizyjnej Pierwszej Ligi Piłkarskiej w latach 2020-2022 i od 2021 roku przewodniczy Komisji Rewizyjnej Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Drugim wiceprezesem będzie Tomasz Salski. To akcjonariusz ŁKS Łódź, w którym w latach 2016-2022 pełnił funkcję prezesa. Jest także większościowym udziałowcem Grupy Klepsydra S.A., lidera w branży funeralnej w Polsce i jedynej spółki w tym sektorze notowanej na giełdzie papierów wartościowych. Obecnie jest również wiceprezesem do spraw organizacyjno-finansowych Łódzkiego Związku Piłki Nożnej.

Czas pożegnań

W pierwszej lidze nie będzie już pracował Leszek Bartnicki, który wiceprezesem był od sierpnia 2020 roku, a także Zbigniew Prejs, który tę funkcję sprawował od czerwca 2022 roku.

Miniona kadencja to dobry czas dla środowiska pierwszoligowego. Rozgrywki pokazywane były medialnie w niespotykanym wcześniej stopniu co możliwe było dzięki zaangażowaniu Telewizji Polsat. Łączna frekwencja na trybunach przekroczyła milion kibiców, co również jest rekordowym wynikiem. Udało się wprowadzić wiele cennych dla całego środowiska inicjatyw jak np. spotkanie „1 Liga Biznesowa”. To wszystko nie byłoby możliwe bez zaangażowania kolegów z zarządu – Leszka Bartnickiego i Zbyszka Prejsa. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować im, za odpowiednio 4. i 3. letnią działalność dla PLP – powiedział Marcin Janicki, prezes zarządu PLP.

Nowy dyrektor operacyjny pierwszej ligi

Nowym dyrektorem operacyjnym rozgrywek został Bartosz Wiśniewski, który w Fortuna 1 Lidze pracuje od lipca 2018 roku. Do tej pory odpowiadał za kreowanie komunikacji i marketingu rozgrywek, a z czasem za nadzór nad tymi obszarami. Przez ostatnie sześć lat zgłębiał wszystkie kwestie związane z pierwszą ligą, co czyni go dobrze przygotowanym do zarządzania codziennym funkcjonowaniem ligi. W latach 2015-2018 był rzecznikiem prasowym Drutex-Bytovii Bytów, a wcześniej współpracował jako dziennikarz m.in. z WP SportoweFakty i Tygodnikiem Kibica.

Członkowie komisji rewizyjnej

Przewodniczącym komisji rewizyjnej rozgrywek ponownie został Tomasz Lisiński (Odra Opole). Do składu komisji zostali wybrani również Bartłomiej Dryl (Polonia Warszawa), Piotr Sadczuk (Wisła Płock) oraz Seweryn Siemianowski (Ruch Chorzów).

fot. Paula Duda/PZPN