Aktualności 1 grudnia 2023

E-commerce w sporcie – najlepsze wciąż przed nim!

Współcześnie coraz trudniej znaleźć podmioty, których jedynym obszarem działalności jest sprzedaż stacjonarna. Znaczna część właścicieli firm już dawno bowiem zrozumiała, że w przypadku przygniatającej większości branż obecność w sieci jest praktycznie koniecznością. Nie ma się co zatem dziwić, że właśnie na aspekt sprzedaży internetowej coraz mocniej zaczynają stawiać również kluby sportowe. Dlaczego w klubowych sklepach kibica sfera e-commerce ma się coraz lepiej i na czym to wszystko polega?

Marketing i e-commerce – nierozłączna dwójka

Istnieją takie dyscypliny, w których sukces możliwy jest wyłącznie w przypadku idealnej synchronizacji kilku elementów. Tak jest chociażby w kajakarskich dwójkach, gdzie idealne zgranie obu zawodników jest absolutną koniecznością. Analogicznie sytuacja wygląda również w przypadku marketingu i sportowego e-commerce. Oprócz oczywistości typu prezentowanie produktów ze sklepu na klubowym fanpage`u, bezpośredniego ich oznaczania w publikowanych postach, czy też właściwej prezentacji podczas dnia meczowego warto również podejmować próby zainteresowania klubowymi gadżetami osoby spoza z grona naszych zagorzałych fanów. Rozdawanie klubowych gadżetów podczas spotkań z fanami, reklamowanie dostępnych produktów przez najbardziej rozpoznawalnych zawodników i inne tego typu działania w prostej linii budować będą nie tylko pozytywny wizerunek klubu, ale również bezpośrednio wpłyną na generowaną sprzedaż. Dlatego też ścisła współpraca obu tych sfer jest tak ważna i finalnie może przynieść naprawdę wiele korzyści.

E-commerce kolejnym krokiem w profesjonalizacji

W ostatnich latach w wielu klubach doszło do prawdziwej rewolucji na wielu szczeblach. W przeszłości bowiem skupiano się wyłącznie na polepszaniu wyników sportowych, natomiast wszystkie pozostałe kwestie schodziły na dalszy plan. W dzisiejszych czasach wszystko wygląda już jednak o wiele inaczej, a profesjonalne kluby sportowe stały się już niemalże pełnoprawnymi przedsiębiorstwami dążącymi do profesjonalizacji na wszystkich poziomach. Dziś nikt więc nie wyobraża sobie tego,  aby nie działałby w nich na przykład profesjonalne działy marketingu, czy też dedykowane fanom sklepy kibica.

Wąska grupa docelowa – czy aby na pewno?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że sprzedaż klubowych gadżetów może być bardzo utrudniona z uwagi na pozorne ograniczenie grupy docelowej. Ponadto sama działalność SEO również może być nieco ograniczona, gdyż raczej nie będziemy w wyszukiwarce rywalizować o frazy ogólne, lecz te nieco bardziej niszowe o mniejszym zasięgu. Z drugiej jednak strony patrząc, budując nowoczesny sklep dla kibiców w Internecie, warto spojrzeć nieco szerzej i wyjść poza utarte schematy. Dlaczego bowiem w produkty oferowane w klubowym sklepie kibica nie miałby się zaopatrzyć także ktoś niebędący na co dzień mocno związany z danym zespołem. Ponadto nie wolno zapominać także o tym, że sprzedaż tego typu gadżetów można również skutecznie realizować odbiorcom zagranicznym, jak na przykład turyści odwiedzający daną miejscowość. I tutaj kluczowe wydają się być dwa elementy. Pierwszym z nich jest jakość oferowanych wyrobów, natomiast drugą pozytywny wizerunek marki, ze szczególnym uwzględnieniem jak najmniejszego odsetka negatywnej widowni. Profesjonalizacje na tym szczeblu widać zresztą również w samym designie oferowanej w sklepach odzieży, która dyskretnie nawiązując do symboliki klubowej, staje się właściwie uniwersalnym wyrobem dla każdego klienta poszukującego po prostu dobre jakościowo odzieży z ciekawym wzornictwem.

Nie zapominajmy o planowaniu

Sposobów generowania sprzedaży w klubowym sklepie kibica może być oczywiście o wiele więcej. Oczywiście pamiętajmy, że tak jak w innych aspektach, także i tutaj planując strategię sprzedaży podejść do tego profesjonalnie i uwzględnić wszelkie niezbędne czynniki działające zarówno na korzyść, jak i niekorzyść realizowanego projektu. Pomocna może się w tym okazać na przykład analiza SWOT nie tylko samego sklepu kibica, ale i samej organizacji. Dobrze zrealizowana z pewnością przyczyni się do wychwycenia słabych punktów oraz dostrzeżenia potencjalnie niewidocznych szans rozwoju, które mogliśmy wcześniej przeoczyć. Bez względu jednak na wszystko pewne jest natomiast, że szeroko rozumiana sfera e-commerce w klubach sportowych będzie wciąż się rozwijać i ma przed sobą bardzo obiecujące perspektywy.

Jakub Zaczkiewicz

Od kilku lat związany z sektorem e-commerce różnych branż. Współpracuje również z klubami sportowymi oraz organizacjami pozarządowymi w obszarze marketingu i relacji z biznesem.