Jagiellonia i Legia z szansami na kolejne miliony od UEFA
Zarówno Jagiellonia, jak i Legia mają szansę na znaczne zyski finansowe dzięki premiom od UEFA, jeśli uda im się awansować do ćwierćfinału Ligi Konferencji. Stołeczny klub już teraz może pochwalić się przychodami na poziomie niemal 7,5 mln euro (ponad 31,5 mln zł), a białostoczanie nie pozostają daleko w tyle.

W przypadku przejścia do następnej rundy oba zespoły mogą poprawić wynik finansowy Lecha Poznań z sezonu 2022/23, kiedy to dotarł do najlepszej ósemki i zgarnął 8,23 mln euro.
Jagiellonia rozpoczęła swoją europejską przygodę w eliminacjach do Ligi Mistrzów, natomiast Legia od początku rywalizowała w Lidze Konferencji. UEFA przewidziała dla każdej drużyny startującej w kwalifikacjach premię wynoszącą 175 tys. euro za każdą rundę. Natomiast samo wejście do fazy głównej LK przyniosło każdemu z 36 uczestników 3,17 mln euro.
Za zwycięstwa w fazie ligowej zespoły również mogły liczyć na dodatkowe środki – każda wygrana oznaczała 400 tys. euro. Legia, odnosząc cztery triumfy, wzbogaciła się o 1,6 mln euro, podczas gdy Jagiellonia zarobiła 1,466 mln euro dzięki trzem zwycięstwom i dwóm remisom (każdy wart 133 tys. euro).
Dodatkowo obie drużyny otrzymały udziały w puli premii za niewykorzystane remisy – Legia zyskała 136 tys. euro, a Jagiellonia 102 tys. euro. UEFA przewidziała też bonusy za końcowe miejsca w tabeli fazy zasadniczej – każda pozycja oznaczała wielokrotność 28 tys. euro, licząc od dołu. Chelsea, jako lider, otrzymała 1,008 mln euro (36×28 tys.), natomiast Legia za siódmą lokatę zarobiła 840 tys. euro, a Jagiellonia za dziewiątą – 784 tys. euro.
Dodatkowe premie objęły kluby z czołowej szesnastki – Legia, plasując się w top 8, otrzymała 400 tys. euro, a Jagiellonia połowę tej kwoty. Z kolei baraż o 1/8 finału przyniósł białostoczanom kolejne 200 tys. euro, a po jego wygraniu zyskali dodatkowe 800 tys. euro za awans do kolejnej rundy. Tym samym Jagiellonia zgromadziła dotąd 7,247 mln euro, a Legia – która od razu trafiła do 1/8 finału – 7,471 mln euro.
Kolejne etapy oznaczają jeszcze większe wpływy – 1,3 mln euro za ćwierćfinał, 2,5 mln za półfinał i aż 4 mln za finał. Zwycięzca decydującego meczu we Wrocławiu (28 maja) zgarnie dodatkowe 3 mln euro.
UEFA w tym sezonie podniosła łączną pulę nagród do 3,317 miliarda euro – o 500 mln więcej niż dotychczas. Środki te obejmują Champions League, Ligę Europy, Ligę Konferencji oraz Superpuchar UEFA. Najwięcej, bo 2,467 mld euro, trafi do klubów Ligi Mistrzów, natomiast uczestnicy Ligi Europy podzielą się 564 mln euro, a kluby z Ligi Konferencji – 285 mln euro.
Zmiany objęły także sposób podziału środków. Poprzedni model, uwzględniający rankingi i wpływy z praw telewizyjnych, zastąpiono nowym systemem nazwanym „value pillar”. Jego wysokość zależy zarówno od pozycji w rankingu UEFA, jak i wyników sprzedaży praw marketingowych i telewizyjnych na rynkach europejskich i światowych.
W ramach tego systemu Champions League rozdysponuje 853 mln euro, natomiast w Lidze Konferencji do podziału trafi 57 mln euro.

Adrian Janiuk
Więcej Finanse
Legia i Jagiellonia z rekordowymi zarobkami w Lidze Konferencji
Warszawska Legia oraz białostocka Jagiellonia, które w czwartek zapewniły sobie awans do ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy, mogą pochwalić się znaczącymi wpływami finansowymi z tytułu premii UEFA. Stołeczny klub zgromadził już prawie 8,7 mln euro (ok. 37 mln zł), a ekipa z Podlasia jest niewiele w tyle.



