Blog 29 grudnia 2014

Procedury dotyczące przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy w klubach sportowych

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że akurat przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy nie mają związku ze sportem. Nic bardziej błędnego…

Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. s) ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu za „instytucję obowiązaną” nakazuje uznawać również stowarzyszenia mające osobowość prawną, przyjmujące w gotówce płatności o wartości równej lub przekraczającej równowartość 15.000 euro, również w drodze więcej niż jednej operacji.

Ustawa nakłada na „instytucje obowiązane” szereg obowiązków, w tym: konieczność przyjęcia odpowiednich procedur i rejestrowania określonych zdarzeń.

Ustawa nie ogranicza przy tym charakteru płatności, przez co mogą to być m.in. wpłaty ze strony reklamodawców, sponsorów, darczyńców czy też np. należności z tytułu opłat transferowych.

Próg 15.000 euro nie jest aż tak bardzo wysoki, a ponadto, zgodnie z ustawą, na potrzeby ustalenia konieczności stosowania ustawy, płatności mogą być sumowane.

W związku z powyższym wiele klubów sportowych powinno zastanowić się czy nie zachodzi u nich konieczność opracowania i wdrożenia stosownych procedur.