Aktualności 14 maja 2024

Wyjątkowa inicjatywa klubów z PKO BP Ekstraklasy. Nastąpiła wymiana… sadzonkami

Przed pierwszym gwizdkiem niedzielnego meczu Puszcza Niepołomice z Wartą Poznań przygotowała wyjątkową inicjatywę. Kapitanowie obu drużyn, oprócz zwyczajowej wymiany proporczyków, symbolicznie wymienili się także sadzonkami dębów, promując w ten sposób klubowe wartości oraz podkreślając zaangażowanie obu klubów w kwestie ochrony środowiska i sadzenia lasów.

Warta Poznań to bez wątpienia najbardziej „zielony” klub w PKO BP Ekstraklasie. Klub z Wielkopolski od lat promuje inicjatywy ekologiczne, opierając swoją długofalową strategię na zrównoważonym rozwoju. Warta od 2 sezonów prowadzi także akcję pt. „Ale zasadził”, gdzie każdy gol strzelony przez piłkarzy Warty w danym sezonie oznacza 111 drzew zasadzonych w okolicach Poznania. Łącznie pracownicy, piłkarze, partnerzy i młodzi zawodnicy akademii Warty posadzili już 8110 drzew.

Puszcza Niepołomice to klub nierozerwalnie związany ze słynną niepołomicką puszczą i lokalną społecznością. W marcu tego roku rozpoczął oficjalną współpracę z Nadleśnictwem Niepołomice, promując edukację leśną oraz zasady odpowiedzialnego korzystania z lasów. Co więcej, klub z Małopolski rozpoczął także inicjatywę #DbaMYoPuszczę. Podczas pierwszej odsłony akcji, w Międzynarodowy Dzień Lasów (21 marca), pracownicy, zawodnicy, młodzież trenująca w akademii oraz kibice „Żubrów”, wraz z lokalną społecznością, posadzili 11 000 buków!

Spotkanie Puszczy z Wartą w ramach 32. kolejki PKO BP Ekstraklasy było więc dobrą okazją do zaprezentowania misji i wartości obu klubów całej piłkarskiej Polsce, wspierania akcji sadzenia drzew, a także promowania idei zrównoważonego rozwoju w sporcie.

– Takie mecze to świetna okazja, żeby wychodzić z jasnym przesłaniem, że sport może mieć spory potencjał do realizacji zmian myślenia i kreowania postaw. Ponadto pokazujemy,  że kluby mogą ze sobą współpracować i znajdują wspólne płaszczyzny do wdrażania dobrych praktyk. W takich działaniach wygrywamy wszyscy. Dla nas to niezwykle istotne, żeby z poziomu strategii wchodzić w etap realizacji. Mogę tylko podziękować przedstawicielom Puszczy, że myślą podobnie i sprawnie mogliśmy zrealizować takie działanie – powiedział Jarosław Żubka, pełnomocnik Warty Poznań ds. ESG i wizerunku.

– Cieszymy się, że podczas meczu z Wartą wspólnie pokazaliśmy, że piłka nożna to coś więcej niż sport. Na boisku możemy rywalizować, ale poza nim takie inicjatywy niosą wielką wartość. Jesteśmy pełni podziwu dla pracy, którą wykonuje Warta Poznań na rzecz zrównoważonego rozwoju w piłce nożnej. Inspirujemy się i jednocześnie idziemy swoją drogą, chcąc zrobić jak najwięcej dobrego dla naszej lokalnej społeczności. Nazwa naszego klubu wyznacza nam drogę. Chcemy, aby Puszcza była klubem łączącym i aktywizującym wszystkich niepołomiczan, jednocześnie promującym oraz dbającym o walory środowiskowe naszego regionu – powiedział Marek Bartoszek, Prezes Zarządu Niepołomicki Sport S.A.

fot. Puszcza Niepołomice